fit.pl mobile logo

Jak zachęcić nastolatka do uprawiania sportu?

Internet, znajomi plus imprezy – nie masz czasem wrażenia, że Twoje dziecko już nie spędza czasu aktywnie? Co więcej rower zachodzi kurzem a obiecane lekce judo częściej mu przepadają? Pomóż dziecku zmienić przyzwyczajenia, zachęć go do sportu!
tenis girl2Aktywny tryb życia z wiekiem staje się dla dzieci bardziej uciążliwy niż kilka godzin spędzonych przed komputerem z przyjaciółmi.  Każdego dnia obserwujesz, jak twój dorastający syn czy córka więcej czasu spędzają przed monitorem komputera, niż na spacerze lub obiecanej lekcji tenisa. Zwolnienia z lekcji w-f, częste nawroty choroby, apatia, zmęczenie dziecka, zbyt  kaloryczna dieta nastolatka także utwierdzają Cię w przekonaniu, że Twoje dziecko nie jest tak aktywne jaki kiedyś. Czas to zmienić! Sprawdź co możesz zrobić, by zachęcić nastolatka do uprawiania sportu.

Sport to zdrowie

Aktywny weekend z dzieckiem, spacer, wizyta w sklepie sportowym, to sytuacje, w których możesz sprowokować luźną rozmowę, dotyczącą sportu. Umiejętne wybadanie tematu pozwoli Ci stwierdzić dlaczego dziecko, unika aktywności. Zapytaj o jego samopoczucie, preferencje, kolegów, koleżanki - ich pasje. Być może wpływ środowiska częściej przyciąga dziecko do ekranu komputera niż do klubu fitness.

Zanim zaczniesz moralizować i przekonywać, że sport jest dobry pokaż, jak aktywni ludzie żyją, dlaczego są w formie nie chorują i osiągają lepsze wyniki w pracy, szkole. Wśród Twoich znajomych na pewną są zapalni rowerzyści, wielbiciele pływania czy choćby piłki nożnej, warto zwrócić swoją uwagę w ich stronę i częściej zapraszać ich do domu.Ludzie ze sportową pasją chętnie dzielą się swoimi doświadczeniem i umiejętnościami, dlatego są dobrym i motywującym wzorem dla młodzieży.

Plusy sportu

Zamiast „przynudzać” i naciskać, daj dobry przykład. Zaproponuj wspólny wypad rowerowy, bieganie, wieczorem, lub kup bilet na mecz ulubionej drużyny nastolatka. Małymi krokami możesz zdobyć nie tylko jego uznanie i wspólnie spędzony czas, ale także zdrowo „zarażone”sportem dziecko. Sprawdź, co jest powodem braku zainteresowania aktywnością. Bardzo często są to:
  • wstyd przed znajomymi;
  • lenistwo;
  • brak kompana do wspólnych ćwiczeń;
  • brak osiągania sukcesów na początku sportowej drogi.

Wszystkie te przeszkody możecie razem pokonać. Jeśli dziecko zgodzi się podjąć wyzwanie, rozwiej jego wątpliwości i ustalcie konkretne reguły :
  • sport ma być dla dziecka źródłem radości, a nie przymusu i stresującej rywalizacji – tak tez traktuje zainteresowanie dziecka sportem;
  • wybierzcie dni, w których wspólnie, samodzielnie lub w rupie dziecko będzie trenować wybraną przez siebie dyscyplinę, starajcie się nie odwoływać zajęć bez ważnego powodu;
  • raz na jakiś czas wspólnie organizujcie wypady do lasu, na biwak, być może za jakiś czas wasz dorastający nastolatek będzie chciał wyjechać na obóz sportowy i poważnie trenować wybraną dyscyplinę?
  • dużo spacerujcie i spędzajcie czas na świeżym powietrzu.

www.dziecko.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl