fit.pl mobile logo

Jak zapobiegać otyłości u niemowląt?

Chociaż w opinii specjalistów dzieci karmionych piersią nie sposób przekarmić, to jednak maluchy mające spory apetyt mogą mieć w przyszłości problemy z nadwagą
zapobieganie-otylosci3Okazuje się, że kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych już od pierwszych chwil życia, ma niebagatelny wpływ na późniejsze przyzwyczajenia smyka.

Kiedy diagnozujemy otyłość?

W pierwszych miesiącach dziecko karmione piersią oraz mlekiem modyfikowanym powinno przybierać na wadze od 700 do 800 g miesięcznie, natomiast w II półroczu przeciętny przyrost masy ciała powinien wynosić 500 g na miesiąc. Ocenę tego czy smyk ma problemy z nadwagą pozostaw pediatrze. Kluczem do diagnozy otyłości u dzieci jest porównanie za pomocą siatki centylowej stosunku masy ciała do wzrostu malucha. Idealne wyniki mieszczą się pomiędzy 25 a 75 centylem. Jeżeli ta norma jest zachowana, nie na powodu do obaw. Czerwona lampka ostrzegawcza powinna włączyć się, gdy wyniki smyka odbiegają od normy, zaś nadwagę stwierdza się, gdy masa ciała dziecka skorelowana ze wzrotem przekroczy 90 centyl.
 

Co decyduje o otyłości u niemowląt?

W przypadku otyłości decydujące znaczenie ma czynnik środowiskowy, a więc przede wszystkim dieta dziecka. Pojemność pustego żołądka niemowlęcia mieści się w granicach 50 – 100 ml. Porcja posiłku powinna być na tyle sycąca, by zaspokoić głód na ok. 3 godziny. Nieprawidłowe przygotowywanie mieszanki dla malucha, dosładzanie posiłków i napojów oraz systematyczne przekarmianie we wczesnym dzieciństwie to najczęstsze przyczyny, które mogą doprowadzić do otyłości. Kilkumiesięczny maluch, ze względu na ograniczoną aktywność ruchową, nie jest w stanie spalić całej energii, jakiej dostarcza mu kaloryczny posiłek. Dodatkowe węglowodany bardzo szybko odkładają się w postaci dodatkowej tkanki tłuszczowej.

[-------]

Najczęściej popełniane błędy

1. Nie traktuj piersi jako pocieszenia – pamiętaj, że nie każdy płacz dziecka oznacza, że jest ono głodne!
2. Nie przekarmiaj – nie namawiaj malucha na dokończenie porcji kaszki czy zupki, nie podawaj również zbyt obfitych deserków. Dzieci same idealnie regulują swoje potrzeby związane z odczuwaniem zapobieganie otyloscigłodu i sytości.
3. Unikaj podawania słodkich posiłków, nie dopajaj wodą z glukozą. Dzieci już od początku należy przyzwyczajać do picia wody dla niemowląt, np. Mama i ja. Jeżeli maluch przyzwyczai się do słodkich soczków i herbatek, nie licz na to, że nagle polubi wodę.
4. Nie podawaj zbyt dużo soków – są one słodkie i sycące, więc traktuj je jako posiłek. Staraj się również wybierać soki przecierowe – norma to 120 - 150 ml soków na dzień. Pamiętaj także, by pragnienie dziecka gasić wodą!

Maluch na diecie?

U niemowląt i małych dzieci stosowanie diet odchudzających jest surowo zabronione. Gdy zachodzą istotne podejrzenia, że maluch może mieć problemy z otyłością, tym, co możesz zrobić, jest wydłużenie czasu między poszczególnymi karmieniami oraz uważne przyjrzenie się swoim nawykom związanym z przygotowywaniem mieszanki lub rozszerzaniem diety dziecka. Jeżeli do butelki dosypujesz zbyt dużą ilość mieszanki, a na podwieczorek podajesz dziecku dosładzane posiłki i napoje, nie dziw się, że smyk szybko przybiera na wadze. Korygowanie jadłospisu malucha często wiąże się również z ustaleniem nowych proporcji pokarmów zawierających białko, tłuszcze i węglowodany.

Konsekwencje nadwagi u niemowląt

Dzieci z nadmierną tkanką tłuszczową są nie tylko bardziej narażone na problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi w przyszłości, ale również mogą mieć problemy rozwojowe już w pierwszym roku życia. Typowe konsekwencje otyłości występującej w wieku niemowlęcym to między innymi podwyższone stężenie cholesterolu oraz trójglicerydów, problemy z nadciśnieniem, ryzyko zachorowania na cukrzycę, wyższa podatność na infekcje dróg oddechowych. Maluchy z nadwagą z reguły później zaczynają raczkować i chodzić, a proste zabawy wymagają od nich znacznie więcej wysiłku niż od ich rówieśników.

Skuteczna profilaktyka

Według opinii lekarzy najskuteczniejsza profilaktyka przeciw otyłości u dzieci do 6 miesiąca życia to karmienie piersią. Rodzice powinni nauczyć się rozpoznawać nawyki żywieniowe malucha. Jeżeli dziecko zaczyna bawić się jedzeniem lub dopomina się czegoś słodkiego rezygnując z innego posiłku oznacza to, że z pewnością nie jest głodne.

www.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl