To oryginalna książka kucharska dla dzieci, która zachęca do aktywnego stylu życia i zdrowego odżywiania
fit.pl
2009-03-25 00:00
Udostępnij
Jem zdrowo i strzelam gole!
Na początku kwietnia na polskim rynku wydawniczym ukaże się polska edycja książki „Eat for Golas” pod tytułem „Jem zdrowo i strzelam gole!”. Jest to oryginalna książka kucharska dla dzieci, która powstała z inicjatywy UEFA i World Heart Federation przy aktywnym wsparciu Komisji Europejskiej.
Na kartach tej książki trzynaścioro znanych i lubianych piłkarzy i piłkarek opowiada o swoich ulubionych potrawach i przepisach przekonując, że zdrowy tryb życia opiera się na zdrowym żywieniu. "Jem zdrowo i strzelam gole!" to książka o dobrym jedzeniu i piłce nożnej. Publikacja ta ma zachęcić dzieci do tego, by wybierały bardziej aktywny styl życia i zdrowo się odżywiały.
 
Dokładna lista składników i szczegółowa instrukcja przygotowania każdej z trzynastu potraw, umożliwia nawet dzieciom przyrządzenie smakowitych, a przede wszystkim, zdrowych dań. A tym czytelnikom, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o powiązaniach między zbilansowaną, zdrową dietą a formą sportową będącą kluczowym elementem sukcesu piłkarzy, książka przekazuje informacje na temat wartości odżywczych każdej z potraw oraz wiele różnorodnych tajników zdrowego żywienia.
 
– „Jem zdrowo i strzelam gole!” pokazuje małym graczom i wielbicielom piłki nożnej, jak należy odżywiać się, by dorównać mistrzom – stwierdził Steven Gerrard, kapitan FC Liverpool.
 
Z roku na rok coraz więcej dzieci prowadzi niezdrowy tryb życia, a aktualny wskaźnik otyłości wśród dzieci w Europie jest 10-krotnie większy niż w latach 70-tych XX wieku.
 
Poprzez aktywne wspieranie „Jem zdrowo i strzelam gole!”, UEFA, Światowa Federacja Serca i Komisja Europejska zwracają uwagę na otyłość jako jeden z głównych problemów zdrowotnych społeczeństwa w XXI wieku. – Świat piłki nożnej od dawna inspiruje ludzi w różnym wieku i dowolnej płci do większej aktywności ruchowej. Naszym aktualnym celem jest również przekonanie społeczeństwa do zdrowego sposobu odżywiania – powiedział William Gaillard, dyrektor ds. komunikacji w UEFA.

[-------]
 
Przewlekłe choroby (układu krążenia, cukrzyca) wraz z ich głównymi przyczynami, takimi jak otyłość, zła dieta, palenie tytoniu (także bierne) i brak wystarczającej aktywności fizycznej, są obecnie diagnozowane u bardzo młodych ludzi. Wspomnianym przewlekłym schorzeniom można zapobiegać, jeśli ograniczy się główne elementy ryzyka (np. palenie tytoniu) i wprowadzi do codziennego życia zdrową dietę (z dużą ilością warzyw i owoców, pieczywem pełnoziarnistym, chudym mięsem, rybami oraz produktami o niskiej zawartości tłuszczu i małej dawce soli). Regularna aktywność fizyczna, na przykład: granie w piłkę nożną, jest również niezbędna.
 
– 20 % dzieci w Europie ma aktualnie nadwagę, co pokazuje jak ważną inicjatywą jest „Jem zdrowo i strzelam gole!” – projekt, który w zabawny i inspirujący sposób zachęca dzieci i ich rodziców do zdrowego sposobu odżywiania i aktywnego trybu życia” – powiedział profesor Pekka Puska, prezydent elekt WHF.
 
– To kluczowe, by dzieci prowadziły zdrowy tryb życia oparty na zdrowym żywieniu i aktywności fizycznej. Nie mogę się już doczekać, gdy moje dzieci podrosną i będę mógł razem z nimi wykorzystać przepisy z „Jem zdrowo i strzelam gole!” – powiedział Ruud van Nistelrooy, napastnik FC Real Madrid.
 
Komisja Europejska traktuje inicjatywy promujące zdrowy tryb życia wśród dzieci jako inwestycję w przyszłość Europy – Z przyjemnością witam tę wspólną inicjatywę UEFA, Światowej Federacji Serca i Komisji Europejskiej. Nie mam wątpliwości, że ta książka osiągnie zamierzone cele i zostanie dobrze przyjęta przez młodych Europejczyków – powiedział Androulla Vassiliou- komisarz do spraw zdrowia.
 
UEFA - w ramach swoich celów dotyczących odpowiedzialności społecznej traktuje inicjatywę „ Jem zdrowo i strzelam gole!” a zebranie w jednym miejscu ulubionych przepisów najlepszych graczy jako dobry sposób dotarcia do dużej grupy młodych ludzi i przekazania im informacji na temat zdrowego odżywiania i codziennej dawki ćwiczeń fizycznych.
 
– Z przyjemnością podzieliłam się moimi ulubionymi przepisami, ponieważ zdrowy tryb życia to nie tylko aktywność fizyczna, ale także zdrowe odżywianie” – mówi Birgit Psin, zawodniczka FFC Frankfurt.
 
– Do osiągnięcia mistrzostwa i pełnego wykorzystania posiadanych możliwości konieczna jest odpowiednia dieta – dodaje dr Brenda Despontin dyrektor Szkoły Brytyjskiej w Brukseli. – „Jem zdrowo i strzelam gole!” wspiera naszą filozofię uczenia dzieci od najmłodszych lat, by odżywiały się w zdrowy sposób.
 
Warto dodać, że 3 zł ze sprzedaży każdego egzemplarza przeznaczone zostanie na prowadzone przez Światową Federację Serca akcje na rzecz zdrowia dzieci.
   

www.fit.pl