fit.pl mobile logo

Karmienie ma być przyjemnością

Położne, doradcy laktacyjni i lekarze - wszyscy są zgodni - karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka. Gdyby to tylko było możliwe, zapewne każda mama karmiłaby swoje dziecko piersią. Ale sytuacje życiowe są różne 
Dla wielu kobiet początek laktacji i karmienia jest trudny. Obawy takie jak to, czy laktacja będzie prawidłowa, jak poradzić sobie z nawałem pokarmu, jak i kiedy ściągać mleko, co robić z ulewaniem się z piersi - ma każda matka. Do tego dochodzi baczna obserwacja, czy dziecko się najadło i obawa o prawidłową ilość pokarmu w piersiach. Zwykle te początkowe trudności udaje się pokonać z pomocą położnej czy lekarza. - Pomocne są też różne akcesoria do karmienia dostępne na rynku, takie jak wkładki laktacyjne, osłonki brodawek sutkowych, muszle laktacyjne czy laktatory – mówi Alicja Szmigiel, ekspertka artykułów dziecięcych Baby Land, dystrybutora marki NUK w Polsce.

Czasem, mimo szczerych chęci, karmienie piersią nie wychodzi lub jest niemożliwe. Bo na przykład brodawki stają się podrażnione i obolałe, pojawia się zastój pokarmu czy zapalenie piersi. Bywa, że kobieta straciła pokarm lub ma go zbyt mało i dziecko nie przybiera na wadze. Częstym powodem przerwania karmienia jest powrót mamy do pracy lub inna konieczność zostawienia dziecka z drugą osobą. Oczywiście matka może też mieć ważne osobiste powody, aby zdecydować o nie karmieniu piersią.

Alternatywą dla piersi mamy jest odciąganie pokarmu za pomocą laktatora i podawanie go dziecku butelką bądź karmienie lub dokarmianie mlekiem modyfikowanym. Należy jednak pamiętać, że decydując się na dokarmianie dziecka pokarmem sztucznym, powinno być to poprzedzone konsultacją z położną lub z lekarzem.


O karmieniu piersią i dokarmianiu mlekiem modyfikowanym opowiada Barbara Krasnodębska, położna ze szkoły rodzenia Mama i Ja w Gdańsku.

Kiedy korzystamy z mleka modyfikowanego?

BK: Jeżeli mimo świadomości i szczerych chęci lub z powodu ograniczeń fizycznych dziecka karmienie piersią nie wychodzi, trzeba znaleźć alternatywę. Najczęściej jest to właśnie mleko modyfikowane, ale tutaj zdarza się rodzicom popełniać wiele błędów.

Na przykład jakich?

BK: Nie trzymanie się procedur przygotowywania tych preparatów. Czyli wsypywanie więcej mleka i dodawanie mniej wody niż jest w przepisie. Rodzice tak robią, bo wydaje im się, że mleko jest zbyt wodniste i za mało kaloryczne. Innym razem zalewają mleko zbyt gorącą wodą, co powoduje, że dobre bakterie, które w nim są, tracą swoje właściwości i pokarm staje się jałowy. Podając dziecku nową mieszankę trzeba dać mu czas, aby jego organizm przyzwyczaił się do niej. Wielu rodziców nie zdaje sobie z tego sprawy. Optymalny czas, po którym możemy powiedzieć, czy dany pokarm służy dziecku, to siedem dni. W ekstremalnych przypadkach, rodzice zmieniają mleko nawet kilka razy w miesiącu, podając raz jeden rodzaj, raz drugi. Tak karmione dziecko cierpi na wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha, kolki, jest płaczliwe. Te problemy kończą się przy wyborze jednego rodzaju mleka, trzymaniu się zasad jego przygotowywania i kiedy dajemy czas, aby mały i delikatny organizm przyzwyczaił się do nowego pokarmu.

Jak w takim razie wybrać najlepsze mleko?

BK: Nie ma jednego, idealnego mleka. Wybieramy na zasadzie prób i błędów. Z reguły organizm dziecka pokazuje, czy dobrze toleruje dany produkt.

Jak najlepiej łączyć karmienie piersią i butelką?

BK: Może jeszcze powiem o jednej kwestii. Jeśli pojawiają się jakieś problemy, czy to ze stymulacją pokarmu, czy z brakiem możliwości przystawienia dziecka do piersi, bo leży ono na oddziale neonatologicznym lub kobieta ma za mało pokarmu, można skorzystać z laktatora. Tak dzieje się często już w szpitalu. Chociaż niektóre kobiety już wcześniej mają świadomość, że istnieje takie urządzenie, zawsze tłumaczę, że przyjdzie na to odpowiedni moment. Najlepszym laktatorem jest dziecko, więc jeśli matka chce karmić piersią, to ma przystawiać dziecko do piersi. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, to wybór laktatorów na rynku jest bardzo duży i wcale nie musi to być ten najdroższy model. Z kolei jeśli matka ma za mało pokarmu i dziecko się nie najada, podejmuje się próby łączenia mleka matki z mlekiem modyfikowanym. Ilość łączonego pokarmu zależy od indywidualnych potrzeb dziecka. Nie ma schematu, który mówi, ile musimy dawać mleka, a to, czy zaczniemy dokarmiać mlekiem modyfikowanym zależy całkowicie od dziecka. Ono samo decyduje ile wypija pokarmu w czasie danego karmienia. Jeżeli daje nam sygnały, że jest jeszcze głodne, wtedy dokarmiamy. Ale ile ono wypije tego mleka, na to nie mamy wpływu. Wypije tyle, ile będzie potrzebować. Wyznacznikiem tego, czy ilość pokarmu, który posiada kobieta wystarcza, jest przybieranie dziecka na wadze. Jeżeli jest to od 15g do 30g dziennie, to jest to przyrost prawidłowy i nie ma potrzeby dokarmiania. Jeśli zaś matka nie ma 100-150 ml pokarmu w każdej z piersi na każde karmienie, to tutaj alternatywą też jest mleko modyfikowane.

Dlaczego alternatywą, a nie pożywieniem samym w sobie?

BK: Jako położna, matka i babcia uważam, że najlepsze dla kobiety i dziecka jest karmienie naturalne, czyli piersią. Oprócz tego, że nic nie zastąpi tego pokarmu, to podczas karmienia pogłębia się więź emocjonalna pomiędzy matką a dzieckiem. Jest to też zdrowsze dla obu stron, nie wspominając o walorach ekonomicznych. Aby jednak tak mogło być, to chociaż karmienie piersią wynika ze świadomości kobiety (bo jeśli dziecko i matka są zdrowi, to ona decyduje czy będzie karmić piersią), karmienie powinno być przyjemnością. Odczuwana przyjemność jest niezwykle ważna, bo jeżeli matka jest spokojna i szczęśliwa, to i dziecko jest spokojne. Dziecko jak mały odbiornik odbiera emocje matki i przetwarza je w podobny sposób, dlatego całe macierzyństwo powinno być przyjemnością.

Co może pomóc matkom uzyskać ten spokój?

BK: Na pewno wsparcie domowników. Jeżeli kobieta ma pomoc bliskich, to jest jej o wiele lżej, jest spokojniejsza, bardziej opanowana, wyciszona. Fenomenem dzisiejszych czasów są panowie, którzy chodzą do szkół rodzenia. Wyedukowany w szkole rodzenia mężczyzna wie jak faktycznie kobiecie pomóc, jak ją wesprzeć i doradzić. Dla mnie, jako położnej w szpitalu, taki wyedukowany człowiek też jest partnerem, bo zna swoje miejsce na sali porodowej. Aktywnie uczestniczy we wszystkim, co się dzieje. Nie tylko w momencie prokreacji, ale też właśnie w chwili porodu, a potem pielęgnacji dziecka. I co więcej, tym panom to sprawia frajdę.


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
Samanta Lis

a co oprocz mleka dla niemowlecia? mnie zalecono witamine K, D i probiotyki, jak z witaminami nie ma problemu, to trudniej bylo wybarc dobry probotyk, w koncu zapytalam pediatre, zalecila FFbaby, bo ten ma dokladnie takie szczepy jakie ma zdrowy noworodek, z ktorymi styka sie podczas porodu naturalnego i karmiac piersia, takie probiotyk wspiera prawidlowe ksztaltowanie sie mikroflory jelitowej, dzieki czemu nie ma pozniej problemow z brzuszkiem, alergiami i odpornoscia! ja podawalam go dziecku przez 6tygodni i teraz maluszek jest okazem zdrowia:)

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl