Kauczukowy czy lateksowy? jaki powinien być najlepszy smoczek dla niemowlaka?

Instynkt ssania u niemowląt jest bardzo silny. Idealna sytuacja to taka, gdy jest zaspokojony naturalnie podczas karmienia piersią. Jednak, gdy niemowlę ssie wszystko, co ma w swoim zasięgu np. kciuk lub ubranko wielu rodziców decyduje się na podanie smoczka uspokajającego
fit.pl
2011-08-17 00:00
Udostępnij
Kauczukowy czy lateksowy? jaki powinien być najlepszy smoczek dla niemowlaka?
smoczek2Jak wybrać smoczek dla niemowlęcia, by nie spowodował nieprawidłowości zgryzu?

Pierwszym kryterium przy kupnie smoczka jest wiek dziecka. Smoczki dla niemowląt dostępne są w kilku przedziałach wiekowych: 0 – 3 miesiące, 3 – 6, 6 -18 miesięcy oraz 18 +. Specjaliści zalecają, by nie podawać dziecku zbyt małego smoczka, nieodpowiedniego dla jego wieku, gdyż właśnie to może spowodować nieprawidłowości zgryzu.

Lateksowy, czy kauczukowy?

Dostępne obecnie smoczki dla niemowląt wykonane są z dwóch rodzajów materiału – naturalnego kauczuku lub silikonu.

Smoczki kauczukowe, nazywane też lateksowymi, są bardzo elastyczne i odporne na rozciąganie. Jednak ponieważ jest to materiał naturalny, szybciej ulega zużyciu pod wpływem różnych czynników - światła, śliny, tłuszczu z pokarmu, dlatego trzeba je częściej wymieniać. Plusem smoczka lateksowego jest to, że nie przyciąga kurzu.

Natomiast smoczki silikonowe w odróżnieniu od lateksowych są zupełnie bezzapachowe oraz trwalsze, gdyż są odporne na wysokie temperatury, więc można je dłużej wygotowywać. Nie zużywają się tak szybko jak smoczki lateksowe. Ich minus – mogą być przegryzione przez dziecko, które ma już ząbki. Jeśli zauważymy ślady przegryzienia, należy natychmiast wyrzucić smoczek. Najlepiej zastąpić go smoczkiem wykonanym z tego samego materiału, do którego przyzwyczajony jest nasz maluch.

Regularnie wymieniaj smoczki

Smoczki dla niemowląt należy wymieniać mniej więcej co miesiąc, dwa. Rodzice wybierając dobry smoczek dla niemowlęcia powinni też zwrócić uwagę, czy gumka po naciśnięciu odpowietrza się, a potem wraca do swojego kształtu. Dobry odpowietrzacz sprawia, że powietrze uwięzione w smoczku wydostaje się na zewnątrz w czasie ssania. Dzięki temu smoczek pozostaje miękki i elastyczny oraz zachowuje swój kształt, co pomaga zapobiegać wadom zgryzu. Nie należy kupować smoczków sztywnych lub takich, które zawierają w środku plastikowe elementy.

www.dziecko.fit.pl