fit.pl mobile logo

Masz w domu niejadka? Wprowadź kilka zmian... w swoim myśleniu

- Jedzenie jest fizjologią, tak jak oddychanie, a rodzice robią z tego cyrk. Ustalanie dziecku, ile ma jeść, jest równie absurdalne jak powiedzenie mu, ile ma oddychać" - mówi Marta Kierzkowska-Grzybek, psychodietetyk. Najlepszym podejściem do żywienia dzieci jest akceptowanie ich potrzeb i upodobań oraz respektowanie granic

Choć badania dowodzą, że niejadki stanowią maksymalnie do 30 proc. dzieci, które nie ukończyły piątego roku życia, to aż połowa rodziców w Polsce uważa, że ich dziecko ma problem z jedzeniem. Zazwyczaj dziecko, o którym mówi się, że jest niejadkiem, nie je tyle, ile jego rodzice chcieliby, żeby jadło. Nie je wszystkiego, co dostało na talerzu lub je mniej niż inne dzieci w jego wieku. Albo je tylko wybrane produkty.

Czy moje dziecko jest zdrowe?

Odmawianie jedzenia przez dziecko może być poważnym problemem, którego nie wolno bagatelizować. Warto je regularnie ważyć, zrobić badania krwi i skonsultować sytuację z lekarzem, by sprawdzić, czy dziecko mieści się w siatkach centylowych. Trzeba wykluczyć anemię, która może być przyczyną osłabienia apetytu. Powodem odmawiania jedzenia bywają zaburzenia integracji sensorycznej (SI). Wtedy dziecko nie chce na przykład jedzenia miksowanego albo nie tknie niczego co jest polane sosem. Dopiero po wyleczeniu zaburzeń SI można zająć się aspektem jedzenia.

Wiele dzieci ma zaparcia. To zupełnie naturalne, że z pełnym brzuchem nie mają ochoty na posiłek. Wtedy najpierw trzeba leczyć zaparcia. Często przyczyną odmawiania jedzenia określonego produktu jest alergia. Dzieci intuicyjnie czują, co im nie służy i nie sięgają po te pokarmy. Jeśli to wszystko jest wykluczone, a w życiu dziecka nie ma trudnych dla niego wydarzeń, takich jak problemy w przedszkolu, narodziny rodzeństwa czy zmiana miejsca zamieszkania, to kwestia jedzenia dziecka leży wyłącznie po stronie rodziców. O ile na geny nie mamy większego wpływu, możemy zmienić swoje podejście. Być może nie sprawimy, że dziecko będzie zjadało wszystko z talerza, ale prawdopodobnie nie będziemy czuli tak silnej presji, aby to robiło. Od czego zacząć?

Po pierwsze odpuść!

To najważniejsza rzecz, którą rodzice powinni zrobić. Nie chodzi o to, żeby dziecko rządziło w domu, tylko żeby zrobić miejsce na jego wybory. Jak odpuścić, gdy dziecko nie je? Gdy mamy już wyniki krwi i wiemy, że dziecko przybiera na wadze, a wciąż niepokoi nas ilość zjadanych przez nie posiłków, zaczynamy od spisywania wszystkiego, co je. Licząc każdy jego kęs można się zdziwić, ile maluch potrafi zjeść. Kawałek kotleta, ziemniaków i kilka łyżek zupy na obiad czy jabłko, kilka chrupek i pół kanapki razem wzięte dają sporą porcję jedzenia. Przy małym żołądku to naprawdę jest wystarczające. Nie upierajmy się, że dziecko jest najedzone dopiero kiedy zje dwudaniowy obiad. Wręcz przeciwnie, ono chętniej zje więcej małych porcji, ale za to częściej. Zdaniem Magdaleny Kuklik, technolog żywności marki Mixit.pl, która specjalizuje się w musli, nawet mała ilość dobrze zbilansowanego posiłku wystarczy, aby dziecko uzyskało z jedzenia odżywcze składniki.

– Jeśli zadbamy, aby w posiłku była odpowiednia proporcja węglowodanów, białek i tłuszczy, to nawet mała jego ilość będzie wystarczająca - mówi Magdalena Kuklik. - U dzieci, które szybko rosną i mają zwiększone zapotrzebowanie na kalorie i składniki odżywcze, dzienne zapotrzebowanie energetyczne powinno być pokryte 15–20 procent białka, 30 procent tłuszczy i 50–55 procent węglowodanów – dodaje ekspertka Mixit.pl.


Jedzenie nie lubi stresu

Przestań biegać za dzieckiem z jedzeniem po całym domu. Nie wprowadzaj nerwowej atmosfery i co ważne - nie rób z jedzenia problemu. Pod żadnym pozorem nie stosuj gróźb, przekupstwa i zastraszania wobec dziecka. Jeśli masz w domu więcej niż jedno dziecko, unikaj porównań między nimi, bo uzyskasz tym tylko to, że to, które nie je, będzie czuło się gorsze od rodzeństwa.

- Dziecko, które je, nie jest w niczym lepsze, ani grzeczniejsze od tego, które nie je. Tak samo mija się z celem nagradzanie za jedzenie. Nagradzanie za coś, co jest fizjologią kształtuje złe nawyki na całe życie - podkreśla Marta Kierzkowska-Grzybek.

Na trudniejsze chwile, kiedy stracisz cierpliwość i odpuszczenie będzie wydawać się niemożliwe, możesz zaopatrzyć się w specjalne dania polecane przez ekspertów i mieć je w kuchennej szafce.

- Ponieważ specjalizujemy się w potrzebach osób z wymagającą dietą, mamy świadomość skali problemu. Dlatego wychodząc na przeciw maluchom stworzyliśmy musli dedykowane „niejadkom", z suszonymi owocami i nasionami Chia. Jest ono naturalnie słodkie, więc dzieci nie trzeba specjalnie zachęcać. Tym bardziej że musli, podobnie, jak tuba, w którą jest ono opakowane są kolorowe i budzą ich zaciekawienie - mówi Magdalena Kuklik z Mixit.pl.


Zaufaj dziecku

O ile to dorosły decyduje o tym co dziecko dostanie do jedzenia, to dziecko samo decyduje o tym czy zje i ile zje. Takie zalecenia są w schemacie żywienia niemowląt, który proponują rodzicom pediatrzy. W wieku późniejszym te zasady również obowiązują. Mały człowiek, jakim jest dziecko, ma ośrodek sytości i głodu, który sygnalizuje mu uczucie głodu i tak samo bezbłędnie potrafi rozpoznać, kiedy jest najedzone. Dorosły, który odżywia się zdrowo i nie przejada się, również bezbłędnie rozpoznaje, kiedy jest głodny i najedzony. Natomiast dorosły, który je za dużo słodyczy, pije słodkie napoje, je wtedy, gdy nie jest głodny, a gorszy nastrój poprawia sobie jedzeniem słodyczy, może zagłuszyć w sobie to, co instynktowne. W konsekwencji je za dużo, grozi mu otyłość i wynikające z niej choroby. Dziecko, które będzie popełniać te same błędy jest na prostej drodze do problemów zdrowotnych. Dlatego zaufanie dziecku w kwestii tego czy zje i ile zje jest kluczowe. Pamiętaj: „nie" znaczy „nie". Nie zmuszaj dziecka do jedzenia wtedy, gdy ono nie chce. Nawet najmłodsze dziecko może mieć swoje upodobania żywieniowe, jednego dnia potrzebować większej porcji, a innego zadowolić się mniejszą.

- Odwracanie uwagi przy jedzeniu, czyli ten przysłowiowy samolocik czy włączony telewizor z bajką, to pierwszy krok do zaburzeń odżywiania - mówi Marta Kierzkowska-Grzybek. - Dziecko zjada wtedy nieświadomie, zaburzamy tym samym ośrodek sytości i głodu. Niedopuszczalne jest zmuszanie do jedzenia poprzez wciskanie go do buzi czy zastraszanie dziecka, to jest przemoc. Powinniśmy też być przykładem i sami jeść zdrowo i racjonalnie.

Potrzeby żywieniowe dzieci są różne, o tym decyduje metabolizm, który może być zupełnie inny nawet u rodzeństwa. Pamiętaj, że dzieci przechodzą różne etapy rozwoju, w których mają zapotrzebowanie na różne pokarmy. W okresie intensywnego wzrostu twoje dziecko chętniej będzie jadło węglowodany, czyli na przykład przez miesiąc będzie mu smakować tylko kanapka z serem lub same ziemniaki. Z kolei, jeśli dziecko odrzuca konkretne pokarmy, może to być informacja o alergii. Najrozsądniej jest zadbać o to, aby to co trafia na talerz dziecka było jak najwartościowsze, dawać mu wybór i ten wybór szanować.

Uwaga na cukier!

Jeśli odpuściłaś i zaufałaś dziecku, wyniki krwi są dobre, wagi i wzrostu przybywa, a ono nadal nie chce jeść, zrób uważny przegląd jego menu. Może się bowiem okazać, że dajesz mu do picia soki owocowe. Gotowe soki są dosładzane cukrem, a w naturalnych jest tak dużo słodkiej fruktozy z owoców, że szybko powodują uczucie sytości i utratę apetytu. Przyjrzyj się też, ile i jakie przekąski je maluch. Pół biszkopta, pół banana i chrupek kukurydziany wystarczą, aby zaspokoić apetyt dziecka. Jeśli twój maluch pije soki i je dużo przekąsek, na początek zrób te dwie rzeczy: odstaw soki i przekąski, a zobaczysz, że pojawi się apetyt na wartościowe pokarmy.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
ewelinamarzec111

Raz podaam dziecku te czopki, bo 5 dni nie było kupy. Szybko pomogły i wypróżnianie wróciło do stnu normalnego.

Zgłoś nadużycie-
Eliza Rydz

cenny artykuł, w sam raz dla mnie, niejadka mam w domu takiego fest, a w tym słodyczomaniaka, przerabialiśmy z tegio tytułu problemy z brzuszkiem i przewlekłe zaparcia, kiedyjuż nic ni9e pomagało w ruch szły wspomniane musujące czopki owszem działały bardzo skutecznie, ale na dłuższą mete to nie rozwiązanie, zdecydowanie zaczęłam wprowadzać zasady zdrowszego żywienia, zamiana też wszelkich płynów na wodę...najważniejsza to stanowczość i nie poddanie siępoczątkowej presji dziecka, jak się przewalczy początkowy okres zmian potem jest już tylko lepiej.

Zgłoś nadużycie-
daruderally

OSIĄGAJ SZCZUPŁE LUB MUSKULARNE CIAŁO SZYBCIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK! PROSTY TRENING, TANIA DIETA, INDYWIDUALNIE DOBRANA SUPLEMENTACJA! WEJDŹ TERAZ NA http://www.igortreneronline.pl PRZECZYTAJ POZYTYWNE OPINIE ZADOWOLONYCH KLIENTÓW ! I WYGRAJ 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH!

Zgłoś nadużycie-
kalika4

dobrze że są już na rynku dostępne produkty bezpieczne dla dzieciaczków nawet już od 13 miesiąca życia np czopki eva/qu bambini

Zgłoś nadużycie-
skruczka

Najbardziej skuteczne diety i plany treningowe w Polsce? TYLKO http://www.igortreneronline.pl Odchudzanie dla każdego! Wejdź teraz i zacznij jeszcze dzisiaj! Odchudzanie i budowanie formy jeszcze nigdy nie było tak proste! Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl I przeczytaj pozytywne opinie zadowolonych klientów !

Zgłoś nadużycie-
marta.waszczyk

Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź na stronę najlepszego trenera w Polsce: http://www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl