6 zasad komponowania prawidłowej diety rocznego dziecka

Zbilansowana dieta małego dziecka to podstawa jego prawidłowego rozwoju. Po 1. urodzinach junior nadal bardzo szybko rośnie i jest pełen energii – by jej nie zbrakło, potrzebuje urozmaiconych posiłków, które dostarczą mu ważne składniki odżywcze. Jak komponować codzienny jadłospis dziecka, aby odpowiedzieć na wielkie potrzeby jego małego brzuszka? Oto 6 zasad, o których trzeba pamiętać!
2019-05-22 00:00
Udostępnij
6 zasad komponowania prawidłowej diety rocznego dziecka

1. Komponuj menu dopasowane do potrzeb

Organizm małego dziecka jest bardzo delikatny i wrażliwy, dlatego jego dieta nadal powinna się różnić od menu mamy czy taty. Dziecko po 1. roku życia potrzebuje znacznie więcej witaminy D i wapnia w (przeliczeniu na kilogram masy ciała) niż starsi członkowie rodziny. Zapewnienie odpowiedniej ilości tych składników odżywczych w codziennym jadłospisie może się okazać dla opiekunów nie lada wyzwaniem. W układaniu diety małego dziecka pomocny może okazać się opracowany przez ekspertów Instytutu Matki i Dziecka modelowy talerz żywieniowy, który przedstawia udział grup produktów pokazanych w ilościach porcji w menu dziecka po 1. roku życia.

2. Pamiętaj o stałych porach jedzenia

Małe dziecko powinno otrzymywać około 4-5 posiłków każdego dnia – 3 podstawowe (śniadanie, obiad i kolację) oraz 1-2 uzupełniające (drugie śniadanie i/lub podwieczorek). Najlepiej, żeby były to niewielkie porcje, podawane co około 3-4 godziny[1]. Najlepiej, aby junior jadł w tym samym czasie, co pozostali członkowie rodziny – wtedy chętniej zje i wyrobi sobie nawyk wspólnego jadania posiłków.

3. Wprowadzaj nowości!

Komponując jadłospis dla juniora, należy podawać mu zróżnicowane produkty zawierające kluczowe składniki odżywcze, które są potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Jednocześnie trzeba pamiętać, że roczne dziecko nie może jeść wszystkich dań z dorosłego stołu. Nowe posiłki należy wprowadzać stopniowo i ostrożnie, obserwując przy tym reakcję malucha. Dziecko po 1. urodzinach każdego dnia staje się coraz bardziej zaradne, więc nauka samodzielnego jedzenia będzie dla niego ciekawym doświadczeniem.

4. Mleko przede wszystkim

Chociaż dieta dziecka po 1. roku życia staje się coraz bardziej różnorodna, to niezmiennie jej ważnym elementem powinno być mleko, i produkty mleczne. Eksperci zalecają, aby w codziennej diecie małego dziecka pojawiły się dwie porcje mleka (w tym mleka modyfikowanego) i 1 porcja produktów mlecznych[2]. Warto przy tym pamiętać, że mleko krowie nie jest zalecane w diecie najmłodszych w nadmiernych ilościach, nie jest bowiem dobrym źródłem ważnych składników odżywczych, takich jak witamina D, wapń czy żelazo, których junior potrzebuje znacznie więcej niż jego rodzice. Jednocześnie zbyt wczesne i nadmierne podawanie mleka krowiego małemu dziecku może przynieś negatywne skutki. Np. nadmiar białka w młodym organizmie obciąża jego nerki i wątrobę oraz zwiększa ryzyko pojawienia się cukrzycy czy otyłości.

5. Odpowiadaj na potrzeby małego brzuszka

Dziecko po 1. roku życia nadal intensywnie się rozwija – jest to też okres, w którym nabywa wiele nowych umiejętności. Jest również bardziej aktywne i odbiera więcej różnorodnych bodźców, tym samym poświęca więcej uwagi – dla tak młodego organizmu to duży wysiłek. To dlatego jego organizm potrzebuje nawet do 6 razy więcej pewnych składników odżywczych niż dorosły – np. 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia oraz żelaza[3]. Jak to wszystko zmieścić w tak małym brzuszku? Z pomocą przychodzi Bebiko Junior 3 NutriFlor+[4] – już dwa kubki tego mleka modyfikowanego dziennie pomagają uzupełnić dietę małego dziecka w składniki ważne dla jego prawidłowego rozwoju, ponieważ dostarczają:

  • 70% zalecanego dziennego zapotrzebowania na wapń i żelazo,
  • 80% zalecanego dziennego zapotrzebowania  na witaminę D,
  • 90% zalecanego dziennego zapotrzebowania na jod[5].

6. Zwróć uwagę na to, co podajesz

Prawidłowa dieta jest kluczowa dla wsparcia rozwoju młodego organizmu. Równie ważna jest jakość produktów, jakie podajemy roczniakowi. Młody organizm wciąż dojrzewa, a jednocześnie jest bardzo wrażliwy na wpływ czynników zewnętrznych, w tym spożywanej żywności. Dlatego istotne jest, aby wybierane dla niego produkty były bezpieczne i pochodziły z zaufanych źródeł.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.