Materace piankowe dla dziecka – przegląd dostępnych rozwiązań

Wybór materaca to nie lada wyzwanie. Różnorodność dostępnych na rynku modeli może przyprawić o zawrót głowy. Sprężynowy? Piankowy? Lateksowy? Ważne, aby materac był dopasowany do wagi oraz preferencji użytkownika. W przypadku zakupu materaca dla dziecka istotny jest też rodzaj wypełnienia. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
2023-07-03 00:00
Udostępnij
Materace piankowe dla dziecka – przegląd dostępnych rozwiązań

Materac piankowy – po pierwsze: zdrowy kręgosłup

Małe dzieci spędzają w łóżku prawie tyle samo czasu, ile są aktywne. Podczas snu nie tylko wypoczywają, ale także rosną. Właściwie dobrany materac pozwoli zadbać o ich prawidłowy rozwój. Ważne, aby podłoże było elastyczne i dopasowywało się do jego sylwetki, a jednocześnie stabilnie podtrzymywało kręgosłup. Nie może być ono zatem ani za miękkie, ani za twarde. W pierwszych miesiącach życia najlepiej w tej roli sprawdzą się materace piankowe bez wydzielonych stref komfortu, zapewniające odpowiednie podparcie ciała na całej powierzchni. Dopiero na dalszym etapie rozwoju można zdecydować się na modele nieco bardziej zaawansowane.

Materace wykonane z pianki poliuretanowej, wysokoelastycznej bądź termoelastycznej (zwiększającej swoją elastyczność wraz ze wzrostem temperatury) zapewnią komfortowy i spokojny sen. Dzięki właściwościom tworzywa wypełniającego materac dziecko będzie wygodnie wypoczywać w każdej pozycji: na plecach, brzuchu czy na boku. Pianka dopasowuje się do naturalnych krzywizn ludzkiego kręgosłupa, dzięki czemu nie obciąża układu ruchu i zapobiega powstawaniu wad postawy. Modele wzbogacone o warstwę kokosu o właściwościach antybakteryjnych będą idealnym rozwiązaniem dla najbardziej wymagających użytkowników preferujących nieco twardsze podłoże.

Materac piankowy a higieniczny sen

Rozważając zakup materaca dla dziecka, musimy wziąć pod uwagę jego wzrost i wagę, a także ewentualne schorzenia, z jakimi się zmaga. W przypadku alergików ważne jest, aby wypełnienie materaca było hipoalergiczne i nie sprzyjało rozwojowi roztoczy. Dzięki temu sen młodego człowieka nie będzie zakłócony dolegliwościami np. ze strony układu oddechowego – w ofercie agatameble.pl znajdują się m.in. materace piankowe dla alergików.

Inną kwestią, o którą warto zadbać, jest wybór materaca z pokrowcem, który ma zwiększoną wentylację i sprawnie odprowadza nadmiar wilgoci. Dobrym rozwiązaniem są modele o dużej odporności na zabrudzenia. Większość dostępnych materacy posiada rozpinany na dwie części pokrowiec, który można wyprać w temperaturze 60 stopni. W ten sposób wywabimy trudniejsze do usunięcia plamy oraz odświeżymy materac, pozbywając się jednocześnie drobnoustrojów z jego powierzchni.

Jaki materac piankowy wybrać?

W zależności od wymiarów łóżka możemy wybrać modele jednostronne, jak również wyższe – dwustronne, pozwalające na obrót materaca na drugą stronę. Warto podkreślić, że regularnie obracając materac, przedłużamy jego żywotność.

W przypadku maluszków najpopularniejsze warianty rozmiarowe to 60 × 120 i 70 × 140, choć zwykle w okolicy 1. lub 2. roku życia rodzice decydują na wymianę łóżka na „dorosłe” – z materacem piankowym 120 × 200. Ten rozmiar sprawdzi się również w przypadku nastolatków, choć jeśli dysponujecie większym metrażem, możecie zainwestować w łóżko, do którego zmieści się większy materac piankowy: 140 × 200 lub nawet 160 × 200. Materace piankowe 180 × 200 i większe nie są często spotykaną opcją w pokojach dziecięcych; będą za to świetną opcją w sypialni pary dorosłych.

Poza rozmiarem materaca musimy pamiętać o wyborze jego odpowiedniej twardości. Tani materac piankowy dla dziecka wcale nie musi być gorszy od droższych modeli. Różni się najczęściej ilością warstw, rodzajem tkaniny, z której wykonano pokrowiec, a także właściwościami wypełnienia. Nie mniej istotne są certyfikowane, bezpieczne dla skóry maluszka materiały, z których wykonano pokrowiec.

Podsumowując, model piankowy sprawdzi się w sypialni maluchów, a także ich rodziców czy dziadków. Dobry materac to inwestycja w zdrowie i zrównoważony rozwój dziecka, o który warto zadbać od pierwszych chwil jego życia.