fit.pl mobile logo

Nauczyć się uczyć !

Nie tylko w szkole, na studiach, ale też w pracy umiejętność szybkiego i efektywnego przyswajania wiedzy jest na wagę złota. W jaki sposób rozplanować naukę? Jak powtarzać materiał? Co jeść, co pić i czym się wspomagać?  
learningchild2Indywidualizm też w nauce

Nikt nie uczył nas „jak się uczyć”, a rady znajomych i przyjaciół nie zawsze są pomocne.

Każdy z nas jest inny. Samoświadomość pomaga na lepsze dopasowanie metod nauki. Wzrokowcy uczą się czytając, patrząc na schematy i tabele. Słuchowcy preferują głośne czytanie, słuchanie wykładów i zdecydowanie lepiej przyswajają wiedzę w grupie, podczas burzliwych dyskusji. Kinestetycy uczą się w ruchu, spacerując czy też np. budując modele.

Najlepsza pora na przyswajanie wiedzy? „Sowy” łatwiej koncentrują się wieczorami, a „skowronki” bladym świtem. Czyli zamiast ślęczeć nad książkami do późna, lepiej, żeby „skowronek” wstał kilka godzin wcześniej. Dla „Sowy” z kolei zarwana noc może być bardziej efektywna.

Wszystkiego nie da się opanować od razu, pomimo najszczerszych chęci i największych zdolności. Jedną porcję wiedzy warto zmieścić w przedziale od pół godziny do godziny. Warto mieć plan tego, czego chcemy się nauczyć danego dnia. Na początek warto zacząć od najtrudniejszych zagadnień.

Przedzielając podobne partie materiału jak najbardziej odmiennymi zapobiegniemy znudzeniu i rozproszeniu uwagi. Kucie na pamięć, to zwykła strata czasu. Uporządkowanie wiedzy jest zwyczajnei bardziej opłacalne. Najlepiej tworzyć logiczne powiązania między poszczególnymi partiami materiałów, pamiętając o powtórkach, ale po dniu przerwy. Mózg musi mieć czas na przetworzenie przyswojonych informacji.

 Jedzenie, picie, wspomaganie

Warto zadbać, aby nie w diecie nie zabrakło produktów pomagających układowi nerwowemu sprawnie pracować. Trzeba pamiętać o dostarczaniu składników takich jak: węglowodany, wapń, potas, magnez, cynk, żelazo oraz witaminy: C, B1, B5, B6 i E (pomagają opanować objawy stresu).

Ponieważ kawa odwadnia, należy uzupełniać płyny w organizmie, najlepiej niegazowaną wodą mineralną w proporcjach 1 do 3. To właśnie odwodnienie powoduje kłopoty z koncentracją i zaniki pamięci. Dlatego nadmiar kawy warto zastąpić suplementami diety.

Opanowanie stresu i emocji na egzaminach

Trzęsące się ręce, miękkie kolana, pustka w głowie. To typowe objawy stresu. Jak z nimi walczyć? Najlepiej nie walczyć i nie denerwować się dodatkowo negatywnymi emocjami. Wystarczy całą swoją uwagę przekierować na czekające na nas zadanie czy pytanie egzaminacyjne i spróbować maksymalnie się na nim skoncentrować. Proste? Nie do końca, warto trenować tę umiejętność, żeby w zetknięciu z bardzo ważnym dla nas projektem nie poddać się działaniu stresu.

www.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl