Ćwiczenia na sesję. Jak rozruszać umysł?

Od niepamiętnych czasów ludzie starają się poprawić swoje zdolności fizyczne. Warto jednak pamiętać, że oprócz mięśni jest jeszcze umysł, który także powinno się trenować. Na co więc czekasz studencie?
fit.pl
2024-01-24 13:44
Udostępnij
Ćwiczenia na sesję. Jak rozruszać umysł?

Istnieje wiele ćwiczeń, które sukcesywnie mogą powiększać zdolności twojego umysłu i poprawić pięć jego głównych funkcji: zapamiętywanie, uwagę, język, umiejętności wizualno–przestrzenne oraz wykonawcze. Bardzo ważne jest ćwiczenie wszystkich pięciu dziedzin, by umysł i myślenie były ostre jak brzytwa. W szkole i na studiach sprawny umysł jest na wagę złota.

Oto pięć ćwiczeń, które pomogą ci wytrenować umysł:

1) Pamięć

Pamięć pełni kluczową role we wszystkich działaniach poznawczych (z czytaniem, wyciąganiem wniosków i zastanawianiem się włącznie). W obrębie ludzkiego mózgu działa kilka rodzajów pamięci. Wszystkie razem składają się na system poznawczy, o działaniu którego zdajemy sobie sprawę dopiero gdy zaczyna zawodzić.

Aby wyćwiczyć pamięć, potrzebne są częste treningi. Wbrew pozorom to łatwiejsze niż myślisz. Słuchanie muzyki to nie tylko sposób na relaks. Starając się zapamiętać słowa usłyszanej piosenki podnosisz poziom acetylocholiny – substancji, która pomaga w budowie mózgu i poprawia zdolności zapamiętywania.

Możesz zastosować odrobinę trudniejszą technikę. Spróbuj ubierać się i myć w kompletnej ciemności. Myj zęby mniej rozwiniętą ręką. W ten sposób powstaną nowe powiązania neuronowe wewnątrz mózgu.

2) Uwaga

Koncentracja jest niezbędna w większości codziennych czynności. Odpowiedni jej poziom pozwala skutecznie wykonywać kilka czynności jednocześnie, nawet mimo otaczającego nas hałasu. Możemy poprawić swoją uwagę przez zmianę schematów i rozkładów. Co jakiś czas zmieniaj drogę do pracy, przeorganizuj swoje biurko. Takie działania „wybudzą” twój umysł z przyzwyczajeń, zmuszając go do większej uwagi.

Wychodząc na poranny lub wieczorny jogging nie zapominaj słuchawek. Słuchanie radia lub muzyki w trakcie biegu nie pozwala skupić się na jednej czynności. Spróbuj też wykonywać działania matematyczne podczas jazdy samochodem (nie tylko obliczenia zużycia paliwa). Dzięki takim zabiegom zmusisz umysł do większego wysiłku.

3) Język

Zajęcia językowe sprawdzą twoją zdolność do rozpoznawania, zapamiętywania i rozumienia słów. Dzięki nim poprawisz płynność językową, gramatykę i zwiększysz zasób słownictwa. Jeśli będziesz trenował regularnie, twoja wiedza będzie powiększać się o nowe słowa i zwroty, a te, które już znasz będzie ci łatwiej przywołać z pamięci.

Jeśli jesteś fanem sportowej rubryki postaraj się przeczytać kilka artykułów z działu ekonomicznego. Zetkniesz się tam z obcym ci słownictwem, którego znaczenia będzie trzeba domyśleć się z kontekstu lub sprawdzić w słowniku.

W czasie wytężonego wysiłku umysłowego ważna jest także dieta. Zobacz co możesz jeść by usprawnić działanie mózgu.

4) Przestrzeń wizualna

Żyjemy w pełnym kolorów, trójwymiarowym świecie. Analiza sygnałów wizualnych jest niezbędna do interakcji z otoczeniem. Aby wytrenować tę funkcję wejdź do pokoju, wybierz 5 lub 10 przedmiotów. Wyjdź na zewnątrz i postaraj się przypomnieć przedmioty w tej samej kolejności, wyobrazić sobie, gdzie i obok czego leżą. Za łatwe? To pomyśl o przedmiotach dwie godziny po ich wyborze.

 
jescczynie
Gdy na kogoś czekasz lub po prostu ci się nudzi rozejrzyj się i w kilka sekund zapamiętaj wszystko, co widzisz. Odwróć się i przypomnij sobie, co i dokładnie w którym miejscu widziałeś. Możesz zapisać to na kartce, by potem odwrócić się i sprawdzić ilość błędów oraz brakujących przedmiotów. To proste ćwiczenie uczy zwracać większą uwagę na otaczającą cię przestrzeń.

5) Wykonywanie

Nawet nie zdając sobie z tego sprawy, bez przerwy używasz logicznego myślenia - wyciągasz wnioski, zakładasz hipotezy i przewidujesz reakcje. Ciągle wytężasz swój umysł, by w jak najkrótszym czasie znaleźć rozwiązanie interesującego cię problemu (nawet tak błahego jak decyzja jeść czy nie jeść lub wybór krzesła, na którym usiąść).

Pomocne w rozwoju tej funkcji są... gry komputerowe. Oczywiście nikt nie każe ci włączać kolejnej siekanki, gdzie jedyną rzeczą, której nie musisz używać to mózg. Dobrym treningiem są gry wymagające od nas przewidywania, wyciągania wniosków i planowania, takie jak strategie, czy dobre przygodówki. Tym razem na pytanie „Znów grasz w te głupie gry?” możesz z czystym sumieniem odpowiedzieć: ”Nie, dziś trenuję funkcje wykonawcze mózgu”.

Rozwijaj ciało i umysł

Podobnie jak w przypadku wizyty na siłowni, trening umysłu i rozwijanie jego zdolności wymaga czasu. Odrobina cierpliwości, a na pewno zauważysz wyraźne efekty. Łatwiej będzie ci zapamiętać nowości, mało popularne słowa nie będą dla ciebie tajemnicą. Poprawisz zdolność koncentracji, więc roboty drogowe za oknem nie będą przeszkadzać ci w pracy. Chyba warto, prawda?

W czasie wytężonego wysiłku umysłowego ważna jest także dieta. Zobacz co możesz jeść by usprawnić działanie mózgu

www.fit.pl