Zmiana szkoły, rozwód rodziców, choroba, kompleksy – na depresję składa się wiele czynników. Sprawdź, które z objawów mogą sugerować depresję u Twojego dziecka  
fit.pl
2011-02-16 00:00
Udostępnij
Każde wydarzenie, które z pozoru nie wydaje się traumatyczne, może mieć wpływ na stan emocjonalny twojego dziecka. Stress, problemy w szkole, problemy zdrowotne, utrata bliskiej osoby, a nawet brak przyjaciela wśród rówieśników może wywołać napięcie, przeradzające się w apatię, niechęć i wycofanie, a w konsekwencji depresję.

Niezależnie od tego czy dziecko jest apatyczne, czy rozdrażnione, często nie potrafimy prawidłowo zdiagnozować objawów depresji dziecięcej. Dzieje się tak ze względu na nieco inny przebieg najróżniejszych, często niespecyficznych symptomów, takich jak: nieuzasadnione lęki, gwałtowne zmiany nastroju od płaczu do całkowitego spokoju i wycofania, a także psychosomatyczne: bóle brzucha, moczenie nocne, bóle głowy, duszności, wymioty).

depresja dziecko3

Bardzo częstym objawem depresji u dzieci, a zwłaszcza młodzieży jest szybki spadek wagi ciała. Do bardzo częstych objawów należy także spadek zainteresowania życiem społecznym wśród rówieśników. Czy nie dziwi rodzica, że zamiast wyjścia na basen, dziecko woli samotny wieczór w łóżku, w swoim pokoju, gdy jeszcze dawno rozpierała go energia i chęć spędzania każdego wieczoru z przyjaciółmi poza domem?

Brak ochoty i siły na cokolwiek, a także agresywne zachowanie w sytuacji sprzeciwu rodziców, powinny być sygnałem alarmowym.

Jakie symptomy mogą sugerować depresję i dzieci?
  • smutek, przygnębienie, brak odczuwania radości, stwierdzenie: „ nic mnie nie cieszy”;
  • brak zainteresowania życiem społecznym;
  • dolegliwości bólowe (bóle głowy, brzucha, bóle w klatce piersiowej, nerwobóle, moczenie nocne);
  • problemy z nauką: kiepskie wyniki w szkole, problemy z koncentracją rozdrażnienie podczas nauki;
  • zaburzenia snu i problemy z zasypianiem;
  • uczucie ciągłego zmęczenia, braku energii;
  • niska samoocena, poczucie bezsensu;
  • spadek wagi ciała, brak apetytu i łaknienia;
  • wewnętrzny niepokój i stan ciągłego napięcia.

Nie warto bagatelizować żadnego z przytoczonych objawów, jeśli lekarz nie znajduje przyczyny wystąpienia wyżej wymienionych problemów, bardzo ważne jest, by skontaktować się z psychologiem dziecięcym, kompletnie nieuzasadniony ból brzucha czy biegunka wcale nie muszą oznaczać zatrucia pokarmowego, a często poważne i zaawansowane stadium depresji - rodzice bądźcie czujni!

www.dziecko.fit.pl