Objawy u niemowlaka, których nie wolno zignorować

Gdy Twoje dziecko wygląda niewyraźnie...najchętniej szybko wykręcasz numer lekarza, by szybko zapobiec chorobie. Sprawdź, jakie objawy mogą zmącić twój spokój i sugerować kłopoty ze zdrowiem dziecka  
fit.pl
2011-06-02 00:00
Udostępnij
Objawy u niemowlaka, których nie wolno zignorować

Biegunka, wsypka, gorączka – to najczęściej typowe objawy, które niepokoją rodziców. Wśród nich jest także  wiele innych, które koniecznie wymagają konsultacji z pediatrą.

Jakie objawy u niemowlaka powinny nas zaalarmować?

1. Senność, apatia, nietypowe rozdrażnienie, a także tuż po porodzie przez pierwsze miesiące nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, nie uśmiecha się – to sygnał, że dziecko nie rozwija się prawidłowo.

2. Gdy widzisz podejrzenie bólu podczas oddawania moczu lub stolca, gdy maluchowi może towarzyszyć swędzenie, pieczenie lub obrzęki, krwiomocz , biegunka lub rzadszy stolec, o dziwnym kolorze i zapachu, dziecko może mieć kłopoty z układem moczowym a także z żołądkiem.

3. Silny, katar uniemożliwiający oddychanie nocą i w ciągu dnia utrzymujący się ponad cztery dni, meczący katar, charczący lub świszczący oddech, opuchlizna i siniejące wargi.

4. Wysoka gorączka, osiągająca ponad 38 kresek utrzymująca się dłużej niż trzy dni, zwłaszcza bez konkretnych objawów towarzyszących i pomimo podawania leków, wymaga szybkiej konsultacji z pediatrą.

5. Gdy maluch nie moczy pieluszki przez kilka godzin, płacze bez łez, ma spierzchnięte usta jest rozdrażniony i wyczuwasz suchość warg, to objawy, sugerujące odwodnienie

6. Zaczerwienione, podpuchnięte lub ropiejące dziecka z pewnością są objawem poważnego zapalenia spojówek

7. Płacz podczas noszenia, przebierania, kąpieli i zmiany pozycji dziecka to także niepokojący objaw, który może sygnalizować podkurcz kończyn, zwichnięcie, skręcenie, a także złamanie kości i zapalenie mięśni.

8. Gdy dziecko przestaje jeść, płacze bez powodu, wkłada piąstki do buzi, ślini się, gryzie wszystkie przedmioty, które znajdą się w zasięgu jego dłoni, gorączkuje, ma biegunkę lub dokuczają mu wymioty – to duże prawdopodobieństwo wychodzących pierwszych zębów.

9. Jeśli na Ciele dziecka pojawiają się obrzęki, wypryski, mała, swędząca wysypka, wybierz się do lekarza, to może być alergia pokarmowa.

10. Kiedy maluszek nie przybiera na wadze, nie rośnie, stale odmawia przyjmowania pokarmu lub niepokojąco chudnie, warto te reakcje organizmu skonsultować z lekarzem, mogą zwiastować poważne problemy ze zdrowiem.