Piękna skóra w ciąży i po porodzie – poznaj klucz do sukcesu

Nie da się ukryć, że ciąża, a także cały czas po porodzie to bardzo trudny okres dla zdrowia każdej kobiety. Czynniki takie jak wzrost wagi, burza hormonalna czy po prostu zmiany proporcji ciała doprowadzają do tego, że na skórze mogą pojawić się rozstępy. Choć pewna część kobiet uważa, że pojawienie się „tygrysich pasków” to coś naturalnego i jednocześnie powód do dumy, to i tak większość woli uniknąć takich zmian. Jak walczyć z tym problemem? Oto nasze cenne podpowiedzi.
2019-05-23 00:00
Udostępnij
Piękna skóra w ciąży i po porodzie – poznaj klucz do sukcesu

Rozstępy – dlaczego się pojawiają?

Takie czerwone i różowe paski pojawiają się najczęściej na brzuchu, udach, piersiach i pośladkach. Występują wtedy, kiedy dochodzi do rozciągnięcia skóry w bardzo krótkim czasie. To efekt szybkiego przyrostu tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej.

Oprócz tego rozstępy są charakterystycznym towarzyszem zmieniającego się ciała w ciąży. Zmiany hormonalne mogą powodować zaburzenia w funkcjonowaniu fibroblastów. To od nich zależy, jak będzie wyglądać produkcja kolagenu i elastyny, czyli białek, które warunkują sprężystość skóry.

Używaj dedykowanych kosmetyków

Cenny sposób na rozstępy w ciąży? To przede wszystkim kosmetyki, które są bezpieczne i mają naturalne pochodzenie. Ich celem jest zniwelowanie napięcia skóry i poprawa jej elastyczności. Nierzadko pojawia się w ich składzie: wyciąg z soi, związki krzemu i witaminy. Co ważne, tego rodzaju kosmetyki warto stosować wcześniej, niż pojawi się problem. Tutaj lepiej jest zapobiegać, ponieważ leczenie może być bardzo problematyczne.

Kondycja skóry to woda

Bardzo ważne jest także, aby w tym czasie dbać o odpowiednią ilość wypitej wody. Prawidłowo powinno to być około 6-8 szklanek dziennie. Wypity płyn pozwoli usunąć z organizmu toksyny i wspiera komórki naskórka. Aby poprawić smak napoju, możesz do niego dodać listki mięty, albo owoce, takie jak: maliny, czy jagody.

Domowe spa – masaże sposób na rozstępy w ciąży

Wybieraj kosmetyki do masażu, które są dedykowane dla kobiet w ciąży. Stawiaj na oleje, to one pomogą Ci wykonywać relaksujące masaże. Skup się na wówczas na newralgicznych miejscach, takich jak: boczki, brzuch i uda. Zabieg ten możesz przeprowadzić nawet dwa razy dziennie. Pamiętaj jednak, aby robić to delikatnie i precyzyjnie.

Pamiętaj o ćwiczeniach

Ruch to nie tylko zdrowie, to także endorfiny, które skutecznie wpływają na nasz nastrój. Dlatego także ciężarne powinny zadbać o to, aby poświęcić choć odrobinę czasu na wysiłek fizyczny. Niedługi spacer, prosta gimnastyka, czy taniec potrafią zadziałać cuda. A dodatkowo bardzo pozytywnie wpłyną na Twoją kondycję.

Źródło: https://www.eloderm.pl/artykul/88,rozstepy-w-ciazy.html