Dermatolog radzi jak chronić skórę podczas uprawiania sportu na świeżym powietrzu

Lato sprzyja aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, ale skuteczna ochrona skóry przed słońcem wymaga więcej niż tylko kremu z filtrem. Kluczowe znaczenie ma skład produktu, jego prawidłowa aplikacja oraz częstotliwość stosowania, a także odpowiednia odzież. Dermatolog dr Edyta Engländer, ekspertka marki TRUE men skin care, radzi, jak uniknąć uszkodzeń skóry i cieszyć się sportem na zewnątrz.
Aleksandra Załęska
2024-05-28 13:08
Udostępnij
Dermatolog radzi jak chronić skórę podczas uprawiania sportu na świeżym powietrzu

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu przynosi wiele korzyści zdrowotnych, ale podczas intensywnego treningu łatwo zapomnieć o konieczności reaplikacji kremu SPF co dwie godziny, a nawet całkowicie stracić nałożoną ochronę wskutek pocenia się i ciągłego ruchu. Powierzchnie takie jak ziemia mogą odbijać promienie UV, zwiększając naszą ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Przykładowo, woda odbija 15% promieni UVB, piasek 12%, a trawa 10%, co zwiększa ryzyko uszkodzeń skóry.

Ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do oparzeń, przedwczesnego starzenia się skóry czy nawet nowotworów. Dlatego kluczowe jest stosowanie odpowiednich metod ochrony, aby w pełni cieszyć się sportem na świeżym powietrzu.

Wybierz odpowiedni SPF

Nie każdy krem z filtrem nadaje się do użycia podczas uprawiania sportu. Najlepsze będą produkty oznaczone jako „sport” lub „waterproof”, które są bardziej trwałe i odporne na pot. Krem powinien mieć szerokie spektrum działania, chroniąc zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Zalecany faktor SPF to co najmniej 30, a dla osób o jasnej karnacji lub przebywających długo na słońcu - SPF 50+.

Krem przeciwsłoneczny należy nałożyć na skórę co najmniej 20-30 minut przed wyjściem na słońce, aby miał czas się wchłonąć i zacząć działać. Aplikacja powinna być równomierna i obfita, z uwzględnieniem uszu, karku i dłoni.

– Jedną z prostszych metod aplikacji SPF jest zastosowanie reguły dwóch palców: środkowego i wskazującego. Ilość kremu nałożona na oba palce jest odpowiednia do ochrony twarzy, szyi oraz uszu. Ważne jest także odczekanie, aby krem dobrze się wchłonął, gdyż pot może go zmyć przed rozpoczęciem działania – tłumaczy dr Edyta Engländer. Dodaje też, że żaden krem nie zapewnia pełnej ochrony. SPF30 blokuje około 97% promieniowania UV, a SPF50+ około 98%. Stosowanie zbyt małej ilości kremu zwiększa ryzyko ekspozycji na promieniowanie UV.

Nie zapominaj o reaplikacji

Produkty z filtrem działają skutecznie tylko wtedy, gdy są odpowiednio stosowane. Ważne jest nie tylko jakość kosmetyku i jego ilość, ale także jego obecność na skórze. Filtry przeciwsłoneczne mogą się spłukiwać podczas kąpieli, pocenia się lub ścierać podczas dotykania ciała czy w kontakcie z odzieżą. Dlatego tak ważna jest reaplikacja, czyli ponowne nakładanie filtra na skórę.

– Podczas długotrwałego wysiłku fizycznego należy pamiętać o regularnej reaplikacji kremu przeciwsłonecznego co 2-3 godziny. W przypadku uprawiania sportów wodnych lub intensywnego pocenia się, konieczna może być częstsza reaplikacja, nawet co 10 minut – komentuje dr Edyta Engländer.

Warto pamiętać, że na dużych wysokościach i na wodzie, gdzie promieniowanie UV jest silniejsze, należy stosować kremy z bardzo wysokim SPF oraz dodatkowe bariery fizyczne, jak kapelusze i odzież ochronna.

Ubieraj się odpowiednio

Podczas uprawiania sportu na świeżym powietrzu odpowiednia odzież może stanowić skuteczną barierę przed promieniowaniem UV. Warto wybierać ubrania z materiałów z wbudowanym filtrem, które blokują dużą część promieniowania. Najlepsze są tkaniny o gęstym splocie, lekkie i przewiewne, które zapewniają ochronę i komfort termiczny. Jasne kolory odbijają więcej światła, co pomaga utrzymać niższą temperaturę ciała. Długie rękawy i nogawki mogą zapewnić dodatkową ochronę, a nakrycia głowy, takie jak czapki lub kapelusze z szerokim rondem, chronią twarz i kark.

Ochrona przeciwsłoneczna jest kluczowa dla zdrowia skóry, szczególnie podczas aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Wybieraj odpowiednie produkty, stosuj je regularnie, ubieraj się ochronnie i planuj aktywność w godzinach porannych lub późno popołudniowych, gdy promieniowanie UV jest słabsze. Dzięki tym prostym krokom możesz cieszyć się sportem na świeżym powietrzu, nie narażając swojej skóry na niebezpieczne promieniowanie UV. Dbaj o siebie i ciesz się słońcem bez obaw!