Cieplejsze dni sprzyjają spacerom i dłuższym aktywnościom na świeżym powietrzu. Dla młodych rodziców często wyzwaniem jest odpowiednie przygotowanie niemowlaka na wiosenno – letni spacer. Pojawiają się pytania, jak zadbać o delikatną skórę dziecka? Jak ubrać je, aby dopasować się do zmieniającej się pogody? Na te pytania odpowiada Położna, laureatka 9. Edycji konkursu Położna na medal – Małgorzata Buba.
2023-05-29 00:00
Udostępnij
Pielęgnacja skóry maluszka latem

Jak zadbać o skórę maluszka?

Oczekując na narodziny swojego dziecka przyszłe mamy zastanawiają się jak zadbać o jego skórę, gdy pojawi się na świecie. Jeżeli przygotowujesz kosmetyczkę dla swojego maleństwa pamiętaj, aby kosmetyki, które kupujesz były bardzo dobrej jakości, bezpieczne dla dziecka i posiadały odpowiednie atesty.

Skóra odgrywa ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Ma wiele funkcji, między innymi:
• chroni przed czynnikami fizycznymi i chemicznymi,
• ochrania głębiej położone narządy przed urazami mechanicznymi,
• wytwarza witaminę D,
• zapewnia swobodę ruchów ciała,
• reguluje gospodarkę wodno – elektrolitową,
• chroni przed wniknięciem drobnoustrojów i trucizn,
• tworzy „kwaśny płaszcz ochronny”
• zapewnia prawidłową termoregulację,
• odbiera wrażenia dotyku, bólu, temperatury.

Należy pamiętać, ze skóra noworodka i niemowlęcia różni się znacząco od skóry osoby dorosłej. Skóra dziecka jest kilkanaście razy cieńsza, bardziej delikatna, nie w pełni wykształcona i dlatego bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne i niewłaściwą pielęgnację.

Głównym celem pielęgnacji skóry małego dziecka jest zapewnienie nienaruszalności skóry poprzez ochronę bariery naskórkowej. Aby zadbać prawidłowo o skórę maluszka warto sięgnąć po specjalnie kremy dla maluszków, np. alantandermoline lekki krem. Dermokosmetyk przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji skóry niemowląt i dzieci. Dzięki alantoinie i 5% d-pantenolu nawilża wysuszoną i skłonną do podrażnień skórę, przynosząc jej ulgę i ukojenie. Idealnie nadaje się do pielęgnacji całego ciała.

Spacery na świeżym powietrzu

Lato to cudowny czas, który mama i jej dziecko powinni spędzać na świeżym powietrzu. Nie ma określonych zasad jak długo można z dzieckiem przebywać na zewnątrz i kiedy pierwszy raz wyjść na spacer. Należy pamiętać, że ze zdrowym noworodkiem można spacerować już od pierwszych dni jego życia (pierwszy spacer odbędzie się już w dniu wyjścia ze szpitala).

Skóra dziecka z powodu mniejszej ilości barwnika jest bardziej podatna na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego. Ze względu na niedojrzały układ termoregulacji, każdy wzrost lub spadek temperatury może być dla małego dziecka niebezpieczny. Bardzo łatwo może też dojść do jego przegrzania lub wychłodzenia.
Skórę maleństwa powinno się chronić w zależności od pogody:

• Pamiętaj, że małe dzieci najlepiej nie wystawiać na bezpośrednie działanie słońca a podczas spacerów w słoneczne dni chronić skórę dziecka kremem z filtrem. Chroń zwłaszcza twarz dziecka przed promieniowaniem słonecznym, ale również wiatrem i wilgocią. Nową warstwę kremu należy stosować po każdej kąpieli, czy wytarciu ciała dziecka np. ręcznikiem.
• Dziecko najlepiej powinno pozostawać w cieniu (do 6 miesiąca życia nie powinno w ogóle być wystawiane na bezpośrednie promieniowanie słoneczne), jadąc wózkiem warto jest podnieść jego budkę lub wykorzystać parasolkę.
• Nie zasłaniaj wózka pieluszka tetrową, maluszek ma wtedy zmniejszony dopływ powietrza i w gondoli podnosi się temperatura co może prowadzić do przegrzania dziecka.
• Pamiętaj, że noworodek w ciepłe dni nie musi mieć założonej czapeczki, głowę starszego dziecka chroń czapką z daszkiem lub kapeluszem.
• Ubieraj dziecko w przewiewne, naturalne tkaniny, sztuczne nie przepuszczają powietrza.
• Prostą zasadą jest zakładanie małemu dziecku, zwłaszcza noworodkowi, jednej warstwy więcej niż rodzic ma na sobie.
• Aby sprawdzić, czy dziecko nie jest przegrzane lub wychłodzone wsuń palce swojej dłoni za jego kark. Jeżeli jest spocone oznacza to, że jest mu za ciepło i trzeba je rozebrać. Jeżeli czujesz zimno, załóż dziecku dodatkowe ubranko lub przykryj kocykiem.

Dobrze przygotowani do spaceru możecie przebywać poza domem bez ograniczeń.