Werandowanie jest skuteczną oraz dobrze znaną naszym mamom i babciom metodą hartowania noworodków. Maluszek zanim pójdzie na swój pierwszy spacer musi przyzwyczaić się do chłodnego powietrza. Co maluszek powinien mieć na sobie, by wyglądał modnie i czuł się komfortowo?
fit.pl
2012-01-20 00:00
Udostępnij
Pierwsze werandowanie z niemowlakiem
Co to jest werandowanie?

Werandowanie polega na przystawianiu bobasa w wózku do otwartego okna lub wystawianiu go na balkon. Maluszek powinien mieć skończone minimum 10 dni, a temperatura powietrza na zewnątrz nie powinna być mniejsza niż zero stopni. Na początku hartujemy malucha tylko przez 5 minut.

Jest to czas na tyle krótki, żeby dziecko nie przeziębiło się, ale również wystarczający, aby zapoznało się z nową temperaturą. Codziennie wydłużamy ten czas o ok. 5-10 min. Z maluchem przyzwyczajonym do spania przy otwartym oknie przez pół godziny można wyjść w trzecim tygodniu życia na spacer.

Jak przygotować maluszka?

Mimo, że werandowanie odbywa się w domu należy ciepło ubrać dziecko. Warto zadbać o komfortowe ubranka z naturalnych tkanin. Do tradycyjnych bawełnianych śpioszków, świetnie sprawdzi się ciepła kurteczka lub śpiworek na suwak. Pamiętajmy o kocykach, lekkich i ciepłych o wesołych i pastelowych kolorach, które umilą zimowy czas nie tylko maluchom, la także ich mamom.

O czym pamiętać?

Wybierajmy tkaniny naturalne i przyjazne dziecięcej skórze, Unikajmy krzykliwych kolorów i zbyt intensywnych deseni - mogą drażnić dziecko podczas spaceru, a który ma być przecież wstępem do relaksującej drzemki i odpoczynku maluszka.

www.dziecko.fit.pl