Twój maluszek niecierpliwie wygląda za okn  a Ty nadal wahasz się czy to już czas na pierwszy spacer? Sprawdź, kiedy możesz zaprzyjaźnić dziecko z przyrodą podczas spaceru  
fit.pl
2011-04-13 00:00
Udostępnij
Pierwszy spacer z dzieckiem
spacer1Obserwujesz jak szybko rozwija się Twoje dziecko. Każdego dnia jego skóra coraz bardziej się wygładza się, przerwy pomiędzy karmieniem są coraz krótsze, maluszek już rozpoznaje Twój głos a także na swój sposób próbuje komunikować się z otoczeniem. Gdy tylko zaczyna przybierać na wadze około 600 g w ciągu kolejnego miesiąca, jest zdrowy i prawidłowo się rozwija a lekarz nie widzi przeciwwskazań, można przygotowywać dziecko do pierwszych wizyt poza domem.

Początkowo zalecane są krótkie wyjścia na powietrze, czyli tzw. werandowanie. Zanim jednak podejmiesz decyzję o pierwszym spacerze, zwróć uwagę na kilka czynników, takich jak:
 • pogoda;
 • stan zdrowia dziecka;
 • ubiór, dostosowany do pogody;
 • miejsce pierwszego spaceru;
 • długość pierwszego spaceru.

Po pierwsze istotna jest pogoda oraz stan zdrowia dziecka. Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, nie jest wcześniakiem a przyszło  na świat latem, lekarze zalecają spacery już w drugim tygodniu życia.  Nie zawsze jednak maluszek ma takie dogodne warunki. Kolejnym ważnym czynnikiem jest także dopasowanie stroju do pogody. Mroźną zimą czy podczas zmiennej,  wiosennej pogody, takie spacery na pewno będą krótsze a ciepły kombinezonik, obowiązkowo czapka, rękawiczki, szalik, koc i wszelkiego rodzaju ochronki na wózek lub nosidełko będą niezbędnymi elementami waszej podróży. Rodzice dość często mają także tendencję do przegrzewania dzieci, dlatego zwłaszcza wiosną i latem, częściej trzeba sprawdzać kark dziecka oraz ciepło ciała, zwłaszcza rączki i nóżki dziecka.

Trasa spaceru oraz miejsce sa  równie ważnym elementem waszej wyprawy. Na początek spokojna okolica zdala od zgiełku ulicy będzie najlepszym rozwiązaniem. Park, las czy spokojne osiedle z dużą ilością zieleni to miejsca, gdzie niemowlak będzie czuł się najlepiej. W takich miejscach  wspólnie będziecie mogli cieszyć się świeżym powietrzem oraz kojącą ciszą w spokojnej okolicy.

Wybierając się z maluszkiem na spacer pamiętaj o niezbędnych akcesoriach, zabierz ze sobą:
 1. Pojemną i wygodną torbę z przegródkami na niezbędne rzeczy, w której zamieszczą się akcesoria dla dziecka oraz Twoje osobiste.
 2. Pieluszki, najlepiej kilka:  zwłaszcza, gdy na początku jeszcze nie wiecie ile będziecie potrzebować, lepiej wziąć więcej niż mniej, dodatkowo przyda się pieluszka tetrowa, na wypadek ulewania lub osłony od wiatru, pieluszka przydaje się także, gdy dziecko lubi się do niej przytulać.
 3. Chusteczki nawilżające, najlepsze do oczyszcza rączek dziecka lub podczas przewijania.
 4. Przewijak: to doskonałe sos, gdy szybko trzeba zmienić pieluszkę w nieoczekiwanych warunkach, najlepiej, jeśli będzie wykonany z wysokiej jakości wodoodpornego materiału.
 5. Herbatkę, mleko, jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym.
 6. Preparaty pielęgnacyjne, takie jak krem z filtrem (przyda się podczas wietrznego dnia lub zbyt mocnego słońca).
 7. Parasol, ochronkę na wózek. W razie zmiany pogody nie zaskoczy was deszcz i wiatr.
 8. Niezbędne ubranko, jeśli wybieracie się na dłuższy spacer.
 9. Zabawki: grzechotki lub ulubione zwisające zabawki.
 10. Woreczek foliowy na nieczystości.

www.dziecko.fit.pl