Podróże z dzieckiem – zabawa i nauka

Wakacje powoli zbliżają się ku końcowi i warto jak najlepiej wykorzystać te tygodnie na wyjazd w gronie rodzinnym. Dla tych, którzy nie mają pomysłu na podróż, proponujemy zwiedzanie Polski, która od Bałtyku aż po Tatry oferuje mnóstwo możliwości na ciekawą wycieczkę
fit.pl
2013-06-28 00:00
Udostępnij
Podróże z dzieckiem – zabawa i nauka
Jak uniknąć nudy podczas podróży

Nudzę się. Chcę do toalety. Daleko jeszcze? – To zdania, które są doskonale znane wszystkim rodzicom. Ciągłe pytania, postoje i marudzenie mogą wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej cierpliwych. Całe szczęście, istnieją różne metody na urozmaicenie długiej podróży, które nie tylko dostarczą rozrywki, ale też zacieśnią więzi rodzinne.

Od czego zacząć?

Podczas wielogodzinnej jazdy samochodem można nauczyć pociechę korzystania z mapy. Jeszcze przed wyjazdem warto wspólnie ustalić trasę przejazdu, aby później maluch mógł bawić się w pilota i podpowiadać kierowcy, którą drogę należy wybrać. Mały podróżnik może dodatkowo nauczyć się znaczenia znaków drogowych. Na początek warto dziecku wyjaśnić, co symbolizują poszczególne oznaczenia, przykładowo pokazując te napotkane na trasie. Zabawa w quiz z nagrodami, w którym padają pytania o znaczenie wybranych znaków stojących przy drodze, utrwali wiedzę i zajmie na jakiś czas myśli naszej pociechy. Innym rozwiązaniem jest wspólna zabawa w gry takie jak kropki bądź kółko i krzyżyk.

A może nad morze?

Morza szum, ptaków śpiew i słodkie lenistwo na plaży? Taki urlop marzy się niejednemu z rodziców, zmęczonemu codziennymi obowiązkami. Niestety nie ma co liczyć na to, że nasza latorośl będzie spokojnie leżała na kocyku lub czytała książkę schowana w cieniu. W czasie wakacji z dzieckiem dobrze jest, gdy maluch ma towarzystwo rówieśników.

wakacje dziecko(1)

Dzięki temu uczy się funkcjonowania w grupie, a przede wszystkim może ciekawie spędzić czas. Wakacje na plaży powinny być dla dziecka również okazją do aktywności fizycznej z Mamą i Tatą, przykładowo wspólnej gry w siatkówkę, freesbie lub badmintona, spacerów wzdłuż brzegu morza, czy nauki pływania i nurkowania. Będąc nad morzem warto też wybrać się na wycieczkę do największego dinoparku w Polsce - Łeba Park Jurajski - w którym znajduje się ponad setka modeli dinozaurów. Najmłodsi mogą zobaczyć między innymi 45-cio metrowego sejsmozaura, zwiedzić stanowisko archeologiczne, przejechać się pojazdem Freda Flinstona lub skorzystać ze ścinki wspinaczkowej.

W czasie deszczu dzieci się nudzą

Niestety zdarza się, że latem pogoda w Polsce jest daleka od ideału. W deszczowe dni nudzą się wszyscy – zarówno dorośli, jak i dzieci. Najlepiej przygotować się na taką ewentualność już przed wyjazdem. Warto zajrzeć na strony internetowe przeznaczone dla maluchów i poszukać inspiracji do wspólnej zabawy, gdy pogoda nie sprzyja wychodzeniu z pokoju. Dodatkowo, jako urozmaicenie, przydadzą się gry planszowe, książki, karty lub kolorowanki. Rozwijają one u dzieci wyobraźnię oraz pamięć, pobudzają do kreatywności. Dla maluchów atrakcją jest również wspólne rozwiązywanie krzyżówek i rebusów, budowanie zamków z talii kart lub śpiewanie ulubionych piosenek. Strzałem w dziesiątkę będzie gra w kalambury. Hasła mogą być tematycznie związane z wakacjami lub podróżami.

[-------]

Niech się góry pną do góry

Wakacje są świetną okazją do zaszczepienia w dziecku zamiłowania do aktywności fizycznej, co będzie procentowało w jego dorosłym życiu. Wyjazd w Tatry pozwoli małemu podróżnikowi poznać bliżej naturę i polubić górskie wyprawy. W trakcie pieszych wycieczek maluch nauczy się orientacji w terenie, rozsądku na szlaku oraz umocni swój charakter, pokonując własne słabości.

rodzina spacer wakacje

Od górskich przygód można odpocząć w jedynym w Polsce zewnętrznym basenie geotermalnym, który znajduje się w Zakopanem. Rodziny, które wolą od pływania jazdę na rowerze również znajdą coś dla siebie. W Polskich i Słowackich Tatrach funkcjonują liczne trasy rowerowe, na których na turystów czekają czyste jeziora, piękne pejzaże, stare zamki i inne atrakcje. Jeden z ciekawszych szlaków o długości 34,5 km, przeznaczony również dla dzieci, prowadzi od Zakopanego przez Kościelisko, Siwą Polanę, Dolinę Chochołowską i ponownie do Zakopanego. Na osoby, które chcą się wybrać trochę dalej, czekają inne, trudniejsze trasy. Trzeba jednak mierzyć siły dziecka na zamiary, by się nie zniechęciło.

Zagraniczna wyprawa

Wiele atrakcji czeka na rodziny również poza granicami Polski. Taka wycieczka, o ile nie sprowadzi się do leżenia przy hotelowym basenie, może rozwinąć i pobudzić zainteresowania oraz wyobraźnię dziecka. Zanim jednak dotrzemy do miejsca wypoczynku, warto zainteresować malucha celem podróży. Opowiedzenie kliku ciekawostek lub pokazanie kolorowych zdjęć zaciekawi dziecko, a odległe państwo wyda mu się bardziej przyjazne. W Internecie znajduje się mnóstwo inspirujących materiałów. Przykładowo można skorzystać z opowieści Zigomana. Barwna wypowiedź członka Zigos Klubu o historii Kairu i jego atrakcjach jest wzbogacona o kolorowe zdjęcia i obrazki. Przyciągające wzrok fotografie znajdują się również na portalach podróżniczych oraz w serwisach biur podróży. Dla zabawy można odbyć z dzieckiem podróż dookoła świata „palcem po mapie”, opowiadając o ciekawych zwyczajach, zaskakujących wydarzeniach oraz fascynujących zwierzętach.

Jak utrwalić wakacyjne wspomnienia?

Dobrze zadbać o to, aby po wakacjach zostało coś więcej niż wspomnienia i kilka souvenirów. Po powrocie lub już w trakcie wyjazdu warto zrobić wspólnie z dzieckiem dziennik z podróży. Można w nim umieścić zdjęcia, wycinki z gazet, rysunki, ususzone rośliny, muszelki lub inne przedmioty wraz z opisami i datami. Tym sposobem powstanie piękna pamiątka, a dziecko zapamięta więcej informacji, faktów i odczuć. Prawda, że podróże kształcą?

Rodzinne wyjazdy za granicę także sprawią dużo radości i pozwolą odpocząć od codzienności. Podpowiadamy co zrobić, by wakacje z rodzicami były dla dziecka nie tylko świetną zabawą, ale również okazją do zdobywania wiedzy.

www.dziecko.fit.pl