Uczące się dziecko na odrabianie lekcji poświęca często więcej niż godzinę dziennie. Warto zadbać, by w tym czasie zachowało prawidłową postawę przy biurku
fit.pl
2015-05-27 00:00
Udostępnij
Prawidłowa pozycja przy biurku
biurko dziecko
Siedzenie ciągle w tej samej pozycji może powodować bolesne napięcia karku i pleców, a nawet prowadzić do zwyrodnień i skrzywień kręgosłupa nie tylko u pracujących w biurze urzędników. Prawidłowa pozycja dziecka przy biurku jest szczególnie ważna, bo właśnie w okresie szkolnym kształtuje się i rozwija ciało oraz budują nawyki, które rzutują na jego dorosłe życie.

Ustawienie krzesła


Wyprofilowane krzesła zapewniają komfort i wygodę siedzenia, ale są zwykle droższe od tradycyjnych siedzisk biurowych. Ważne by prawidłowo ustawić nie tylko wysokość siedziska do wzrostu dziecka (powinno stopami dotykać podłogi), ale także właściwie przygotować oparcie.


Prawidłowo ustawione oparcie musi być odchylone do tyłu o 10 stopni. Łopatki i odcinek lędźwiowy powinny ściśle przylegać do oparcia. Jeśli ta część pleców nie styka się z oparciem, podłóż małą poduszkę (np. jaśka) lub zwinięty ręcznik.


Komputer


Nie od dziś wiadomo, że siedzenie przed komputerem jest ulubioną rozrywką większości dzieci. Siedząc przed monitorem maluchy często garbią się, a w takiej pozycji łatwo dochodzi do przeciążeń kręgosłupa. Zamiast kupować swoim pociechą kolejną grę, lepiej pójdź z nimi na basen, zapisz na zajęcia taneczne lub do szkółki tenisa. Być może maluchy już niedługo odkryją w sobie sportowe pasje?

www.fit.pl