fit.pl mobile logo

Przerażające najnowsze dane NFZ dotyczące zdrowia dzieci w Polsce

Według najnowszych danych NFZ w Polsce otyłość w Polsce dotyczy już 10 proc. dzieci do lat trzech oraz 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jest to jedna z najpowszechniejszych, a zarazem najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, z jakimi przyszło nam się mierzyć w XXI wieku. Przypadłość ta z roku na rok staje się coraz bardziej powszechna. Według World Obesity Federation do 2030 roku problem otyłości dotknie w naszym kraju prawie milion dzieci.

Światowa Organizacja Zdrowia już w 1974 roku zakwalifikowała otyłość do chorób cywilizacyjnych, sugerując, że otyłość stanie się jedną z poważniejszych chorób żywieniowych naszych czasów. Liczba otyłych dzieci (powyżej 5 r.ż.) i młodzieży wzrosła od 1975 r. z 11 milionów do 124 milionów w 2016 r. W Polsce problem nadwagi lub otyłości dotyczy około 10% dzieci w wieku 1-3 lata i 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Potencjalne skutki problemu

Otyłości, która sama w sobie jest bardzo niebezpieczna, zwykle towarzyszą inne choroby powodowane przez problemy z wagą. Cukrzyca, nadciśnienie, choroby układu sercowego czy choroby nowotworowe to tylko kilka przykładów. Skoro nadmierne kilogramy są dla nas tak groźne, to jakie są przyczyny występowania nadwagi wśród dzieci?

Najczęstsze przyczyny otyłości u dzieci:

 • Zbyt późne wprowadzanie nowych smaków i produktów o twardej strukturze.
 • Monotonna dieta.
 • Nadmiar słodyczy.
 • Niespożywanie warzyw i owoców.
 • Mała ilość wypijanej wody.
 • Nadmiar soli w diecie.
 • Niska aktywność fizyczna.
 • Traktowanie jedzenia jako nagrody lub kary.
 • Wypijanie dużych ilości kolorowych napojów, zwłaszcza gazowanych.

Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, nie zwracają uwagi na swój stan zdrowia, dietę oraz wygląd. W takim wieku to rolą rodzica jest zadbać o prawidłową wagę swojej pociechy. Niestety, wielu rodziców nie zastanawia się nad prawidłową dietą swojego dziecka. Niektórymi kieruje zwykłe lenistwo, gdyż przetworzone, wysokokaloryczne produkty są zwykle znacznie szybsze i prostsze do przygotowania. Inni ulegają presji swoich dzieci, które zbyt często mają ochotę na szejka i hamburgera z popularnej amerykańskiej sieciówki.

Nie pomagają również słowa dziadków, którzy ochoczo wręczają pączka okrąglejszemu dziecku wychodząc założenia, że w tak młodym wieku przecież jeszcze to „wybiega”, a dodatkowe „dziecięce” kilogramy znikną wraz z wiekiem. Zapominają oni jednak, że od czasów ich młodzieńczych lat przyzwyczajenia dzieci się zmieniły, a dzisiejsze pokolenie nie otrzymuje takiej ilości ruchu jaką mieli oni.

Coraz częściej dzieci docierają do szkoły samochodem lub komunikacją miejską, podczas gdy za czasów ich dziadków dominowały spacery. Komputer i telefon również stały się dla najmłodszych ciekawszą rozrywką niż piłka z kolegami na dworze czy gra w gumę z koleżankami na pobliskim trzepaku. Motywowanie najmłodszych do aktywności fizycznej zdecydowanie mogłoby pozytywnie wpłynąć na ich wagę, a co za tym idzie na ich stan zdrowia.

Konsekwencje otyłości u dzieci i młodzieży w wieku szkolnym:

 • Problemy z koncentracją i pamięcią, a tym samym z nauką.
 • Rozwój chorób przewlekłych niezakaźnych tj.: cukrzyca typu II, nowotwory, choroby układu kostno-stawowego, nadciśnienie tętnicze.
 • Niedobory witamin, szczególnie witaminy D i składników mineralnych.
 • Obniżona wydolność organizmu i niechęć do wysiłku fizycznego.
 • Zbyt wczesne dojrzewanie płciowe.
 • Zaburzenia emocjonalne, niska samoocena i ostrzejsza samokrytyka.
 • Depresja i izolacja społeczna.

Profilaktyka otyłości od najmłodszych lat

 • Zadbaj, aby dziecko jadło w ciągu dnia 4-5 zróżnicowanych posiłków.
 • Zacznijcie dzień od śniadania. Nie zapominajcie o drugim śniadaniu. Codzienne spożywanie śniadania ma korzystny wpływ na rozwój, zdrowie i funkcjonowanie młodych ludzi w szkole. Co więcej, dzieci, które jedzą śniadanie, rzadziej i w mniejszym stopniu są narażone na ryzyko nadwagi i otyłości.
 • Pamiętaj, aby w każdym posiłku dziecka znalazły się warzywa.
 • Wybieraj pełnoziarniste produkty zbożowe.
 • Podawaj do picia wodę zamiast kolorowych napojów.
 • Unikaj fast foodów.
 • Jeżeli dziecko podjada między posiłkami, niech je wartościowe produkty takie jak orzechy lub owoce.
 • Jeśli dzieci i rodzice jedzą razem, to to także pomaga uniknąć problemów z nadwagą.
 • Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu i rozwijaniu hobby dziecka.
 • Ogranicz korzystanie z urządzeń elektronicznych do 2 godzin.
 • Zadbaj o aktywność fizyczną całej rodziny

Jak zachęcić dzieci do aktywności fizycznej?

Wojciech Kruczyński, organizator zawodów triathlonowych z cyklu CIECH Tri Tour podkreśla, że jazda na rowerze, pływanie i bieganie aktywizują wszystkie najważniejsze mięśnie ciała, a jednocześnie należą do dyscyplin najskuteczniej spalających tłuszcz. To trening zarówno nóg, brzucha, jak i ramion, co jest niezwykle istotne dla wspierania rozwoju dynamicznie rosnących dzieci. Eksperci podkreślają też pozytywny wpływ trenowania triathlonu na psychikę najmłodszych. Tylko jak zachęcić dzieci do uprawiania tego typu aktywności fizycznej?

- Dzieci kochają rywalizację, a konkurowanie z innymi dodaje im ochoty do uprawiania każdej dyscypliny. Właśnie dlatego podczas naszych zawodów zachęcamy do spróbowania swoich sił również najmłodszych sportowców! Razem z Fundacją Pho3nix przygotowujemy trasy na specjalnych, krótkich dystansach, dostosowanych do wieku wszystkich dzieci. Chcemy dać im szansę złapania bakcyla do trenowania triathlonu. Dzięki temu nauczą się wytrwałości i dyscypliny, zadbają o siebie, a jednocześnie będą miały masę frajdy! - Mówi Kruczyński.

Swoim udziałem w zawodach dzieci dołączą również do akcji charytatywnej organizowanej przy współpracy z Fundacją Pho3nix. Dzięki ich startom wzrośnie suma zbiórki na rzecz Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu. Sportowa impreza w stolicy Wielkopolski po raz kolejny organizowana jest przy współpracy z władzami miasta, pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

W tym roku w ramach cyklu CIECH Tri Tour odbędą się trzy imprezy triathlonowe: w Sierakowie (27-29 maja), Charzykowych (10-12 czerwca) i Poznaniu (15-17 lipca). Zapisy na zawody dla dzieci otwarte są aż do dnia startu lub wcześniejszego wyczerpania limitu miejsc pod adresem: https://sts-live.pl/tritour. Bez względu na uczestnictwo w zawodach, podczas każdego weekendu wszystkie dzieci i młodzież będą mogli za darmo skorzystać ze sportowych atrakcji przygotowanych w strefie PHO3NIX KIDS Zone. Więcej informacji na stronie:www.tritour.com.pl/.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl