fit.pl mobile logo

Rozmawiaj z dzieckiem..o seksie

Twoja nastoletnia pociecha wyjeżdża na wakacje? To może być czas, kiedy oboje będziecie zdawać egzamin z wiedzy o seksie. Nie zapomnij prócz troskliwej opieki przekazać dziecku cennych uwag na temat konsekwencji oraz odpowiedzialności i miłości  
mataka dzieciWyjazd na wakacje nastolatka to często pretekst by wreszcie stać się dorosłym, także w kwestii seksualności. Czy twoje dziecko jest na to przygotowane? Czy ma odpowiednia wiedzę?Pamiętaj by prócz podarowania prezerwatyw, porozmawiać także o tym z czym wiąże się także pierwszy raz.

Nie oszukuj się nawet, jeśli wydaje Ci się, że dziecko ma już jakąś wiedzę, w końcu rozmawia z rówieśnikami, bądź słyszało o metodach antykoncepcji podczas prelekcji w szkole, to jest to mglista i mało pogłębiona wiedza.

Bądź partnerem

Wakacje to czas najbardziej sprzyjający pierwszym kontaktom seksualnym. Niestety zarówno chłopcy, jak i dziewczęta nie mają ani wiedzy, ani doświadczenia, by tę chwilę odpowiednio przeżyć. Wiek dojrzewania wiąże się z nieprzemyślanymi decyzjami, spontanicznością działania oraz chwiejnymi emocjami. Bądź blisko dziecka i opowiedz mu o swoich obawach, doświadczeniach, ale nie karć. Przede wszystkim bądź partnerem i słuchaj, co ma ci do powiedzenia, być może to chwila kiedy pierwszy raz otworzy się przed tobą i opowie o swoich problemach i emocjach.

[-------]

sexJak rozmawiać

Konkretnie i rzeczowo, używaj precyzyjnych słów, nie unikaj określeń: orgazm, penis, wagina. Zapytaj o gotowość i powód rozpoczęcia inicjacji. Być może tylko środowisko lub partner naciska?Może wspólnie ustalicie, czego dziecko oczekuje i czego może się spodziewać. Opowiedz o przyjemności seksualnej nie staraj się bagatelizować tego tematu, postaraj się wytłumaczyć czym jest także odpowiedzialność i antykoncepcja. Ustal z dzieckiem, jaka forma będzie dla niego najlepsza, jeśli takiej potrzebuje.

Nie wstydź się opowieści o swojej przeszłości i teraźniejszości seksualnej. Opowiedz o swoich obawach i uzasadnij chęć rozmowy z dzieckiem. Niech wie, że ma w Tobie wsparcie a nie wroga swojego postępowania. Jeśli przyznasz się do swoich błędów i określisz dlaczego tak się stało: (bo ze mną nikt nie rozmawiał o seksie) będzie wiedziało, jak ważna jest dla was ta chwila. Być może będzie to przełom w waszych relacjach?

Rodzice powinni uświadomić sobie fakt, że o dojrzewaniu nie można rozmawiać kiedy już jest faktem, ale znacznie wcześniej. Dziecko powinno być prawidłowo przygotowane do zmian, które w nim zajdą, zanim one nastąpią, aby np. nie przestraszyło się wystąpienia pierwszej miesiączki czy zmazów nocnych. Musi wiedzieć, że to normalne, że nie świadczy to o żadnym zaburzeniu czy chorobie.

Strach i niechęć

Wielu nastolatków uważa, że rozmowy z rodzicami nie są im potrzebne, bo teorię już opanowali. Takie deklaracje świadczą albo o tym, że jest już za późno, albo o tym, że rodzic, jakiś etap w życiu dziecka przegapił. Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno na rozmowę, może sami przyczyniliśmy się swoim lękiem i strachem do niechęci dziecka i braku zaufania?

 Młodzi ludzie, często dyskutują oraz zadają konkretne pytania na forach internetowych, czytają kolorowe pisma, a to oznacza, że potrzebują rzetelnej wiedzy. Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby porozmawiać z dzieckiem, nie bój się pytać specjalistów, zgłębiaj literaturę i stań się ekspertem dla swojej pociechy zanim oboje będziecie rozczarowani konsekwencjami i wynikami swojego egzaminu dojrzałości.

www.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl