fit.pl mobile logo

Skoncentruj swoje dziecko - czyli jak przeciwdziałać zaburzeniom koncentracji u dzieci

Wakacje to czas, kiedy dzieci mają swobodę działa i myślenia. Nie muszą wykonywać skomplikowanych czynności i skupiać uwagi na regularnych zadaniach domowych, dlatego powrót do szkoły może być trudny i często wywoływać problemy z motywacją do nauki i skupienia uwagi na nowych obowiązkach. Jak temu zaradzić?
koncentracjaKoncentracja to umiejętność skupienia uwagi na konkretnym i ściśle określonym zadaniu. Koncentracja to także skierowanie energii na jakieś zadanie i poświęcenie się temu aż do zakończenia jego wykonywania.


Pierwsze lata szkoły to dla dziecka sprawdzian i nauka skupiania uwagi podczas 45 minutowej lekcji na danym przedmiocie, a także na określonych przez nauczyciela zadaniach. Uczy ona samodzielności i świadomego uczestnictwa w jego wykonywaniu wspólnie z innymi uczniami, np. w grupach. Wyniki w nauce oraz ich jakość jest zatem uzależniona także, od umiejętności koncentracji dziecka. Jeśli uczeń ma problem ze skupieniem uwagi podczas wykonywania poszczególnych czynności, jego efektywność będzie spadać.


Objawy zaburzeń koncentracji?Tymczasem wiele dzieci, które po raz pierwszy rozpoczyna swoją przygodę ze szkołą ma problemy ze skupieniem uwagi. Jak temu zapobiec? Co może zwrócić uwagę rodziców, którzy podejrzewają problemy z koncentracją u dzieci? Zaburzenia skupienia uwagi objawiają się najczęściej poprzez nadmierne roztargnienie - dziecko nie może doprowadzić swojej pracy do końca, szybko zapomina co miało zrobić i skupia się na kolejnej czynności, łatwo się rozprasza.


Kolejne ważne objawy to:
 - wolne tempo pracy
 - szybkie zmęczenie
 - odbieganie od tematu
 - nieuwaga
 - uciekanie w marzenia
 - duża liczba popełnianych błędów
 - pobieżna praca nad zagadnieniem, czy problemem


Przyczyny słabej koncentracji u dzieci


Największym wrogiem koncentracji jest współczesny konsumpcjonizm. Przemiany społeczne doprowadziły do tego, że tempo życia i wartość rzeczy materialnych zmienia priorytety i nie pozwala skupić się na jednym zajęciu, wciąż trzeba być na bieżąco, by nadążyć za nowinkami technicznym, zabawkami, modą wśród dzieci. Nie ma czasu na zastanowienie. Wszechobecna reklama, wpływ telewizji, komputera, a zwłaszcza internetu, który jest dziś obecny nie tylko w domu, ale i w szkole dekoncentruje i pobudza do wielozadaniowości. Dzisiejszy uczeń każdego dnia poddany jest zbyt dużej ilości bodźców rozpraszających, które skutecznie zaburzają koncentrację.

[-------]

czytaniedzieckuSkoncentruj siły swojego dziecka


Możesz skutecznie pomóc dziecku poprawić jakość koncentracji dziecka ucząc go edukacyjnych zabaw pomiędzy zadaniami oraz w czasie wolnym. Dziecko musi nauczyć się poskramiania swoich myśli, nauczyć czekać i umiejętności podejmowania wysiłku intelektualnego by wykonać czynność od początku do końca, a dopiero później zająć się zainteresowaniami i ulubionymi czynnościami.


Bardzo ważną umiejętnością jest skupienie uwagi na jednym przedmiocie. Ćwicz z dzieckiem wpatrywanie i obserwowanie równym przedmiotów sprawdź ile czasu dziecko poświęci na tę czynność im częściej będziesz ćwiczyć z dzieckiem tę umiejętność, dłużej będzie koncentrował uwagę podczas pracy nad lekcjami, a także nad innymi czynnościami.
 

Nie separuj dziecka od bodźców głosowych, ale wyłącz komputer i telewizor. Ucz dziecko ćwiczyć umysł podczas gdy w tle słychać głosy domowników, lub muzykę.  Dziecko musi nauczyć się pracować w różnych, czasem trudnych warunkach.


Ważna umiejętnością jest czytanie. Dziecko musi skupiać uwagę, na tym co czyta i rozumieć, treść.


Gry edukacyjne


Każda zabawa może uczyć, wystarczy tylko odpowiednio ją pokierować i nauczyć zasad prawidłowej zabawy. Gry muszą być wprowadzane regularnie, by przyniosły efekty. Dziecko musi nauczyć się respektować zasady gry i nie poddawać się wcześnie, zanim gra nie zakończy się. Dostosuj grę do możliwość zainteresować i stopnia trudności. Pamiętaj, by stopniować trudności i wspierać dziecko podczas zabawy.


Jakie gry wybrać?


Każda gra jest dobra. Może to być zarówno gra towarzyska – warcaby, szachy, gry planszowe, konstrukcyjne (klocki lego lub zwykłe drewniane) oraz zręcznościowe, z użyciem piłeczek i wszystkie  nastawione na aktywność psychofizyczną. Także wspólne, manualne zabawy, nastawione na dany cel i efekt np. : malowanie, rysowanie, lepienie z plasteliny, majsterkowanie, czytanie książek, czy oglądanie albumów kształtuje wytrwałość dziecka. Dobór gier czy zajęć zależy w znacznej mierze od stawianych celów. Dobierajmy zatem gry i zabawy stosownie do treści, które chcemy dziecku przekazać.Także wspólne, twórcze zajęcia rozwijają umiejętność koncentracji u dziecka.

www.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl