Szybki powrót do formy sprzed ciąży? Zobacz, jak to zrobić

W okresie ciąży z uwagą komponowałaś swój jadłospis i regularnie zażywałaś suplementy diety? Smarowałaś ciało kremami, aby uniknąć nieestetycznych rozstępów? Przebyty poród nie zwalnia Cię z obowiązku dbania o siebie – pamiętaj, że odpowiedni sposób postępowania pozwoli Ci szybko wrócić do formy sprzed ciąży. Poznaj kilka cennych wskazówek, które Ci w tym pomogą.
2019-02-15 00:00
Udostępnij
Szybki powrót do formy sprzed ciąży? Zobacz, jak to zrobić

Ciąża to stan, w którym ciało ulega diametralnej zmianie. Po urodzeniu kobieta zmaga się nie tylko z dodatkowymi kilogramami, ale również z pogorszonym stanem skóry i włosów. Dostarczenie organizmowi odpowiednich witamin po porodzie to dopiero początek – sprawdź, jak zadbać o siebie kompleksowo.

Aktywność fizyczna

To, jak szybko uzyskasz wagę zbliżoną do tej sprzed ciąży, zależy od liczby przybranych kilogramów. Jeżeli przytyłaś średnio 11-15 kg, dość szybko uda Ci się zrzucić ich nadmiar.

Aktywność fizyczną możesz podjąć już po upływie ok. 4 tygodni od porodu siłami natury lub po ok. 6 tygodniach od cesarskiego cięcia. Nie chodzi jednak o to, aby wykonywać bardzo intensywne treningi – zacznij od delikatnych ćwiczeń, które stopniowo przygotują organizm do podejmowania coraz większego wysiłku.

W początkowym okresie świetnie sprawdzają się tzw. ćwiczenia kondycyjne – zacznij od energicznych spacerów z wózkiem. Nie zapominaj również o rozciąganiu – stretching wysmukli sylwetkę i rozrusza zastane mięśnie.

Ćwiczenia możesz wykonywać samodzielnie w domu, korzystając np. ze specjalnych programów treningowych dla kobiet po ciąży. Jeżeli masz taką możliwość, zapisz się do fitness klubu na zajęcia dla świeżo upieczonych mam – pomogą Ci zrzucić zbędne kilogramy, ale i oczyścić umysł oraz odpocząć od codziennych obowiązków.

Włosy w dobrej kondycji

W okresie ciąży Twoja fryzura z pewnością była zachwycająco bujna i lśniąca, jednak po porodzie prawdopodobnie Twoje włosy zaczynają stopniowo wypadać. Nie powinnaś się jednak martwić – to całkowicie naturalne zjawisko, które wynika z gwałtownych zmian hormonalnych zachodzących w organizmie i samoistnie ustępuje. Warto się jednak wspomóc prawidłową dietą, która dostarczy Ci składników wpływających korzystnie na kondycję włosów. Należą do nich:

  • kwas foliowy (wspiera proces podziału komórek i ułatwia wchłanianie żelaza),
  • witamina B6 (odpowiada za prawidłową gospodarkę hormonów, których poziom po porodzie może być zaburzony),
  • witamina B12 (jest niezbędna w procesach podziałów komórek, w tym keratynocytów),
  • biotyna (ułatwia wnikanie biodostępnej siarki i wbudowywanie jej w strukturę łodygi włosa).

Prawidłowo zbilansowaną dietę mogą wspomóc suplementy diety przeznaczone dla mam karmiących, które zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów. Na przykład Vitapil® mama to tabletki dostarczające niezbędne witaminy i minerały wspierające zdrowie skóry głowy i włosów.

Pamiętaj także, by właściwie postępować z kosmykami: unikaj ciasnego spinania, czesania w wysoki kok oraz suszenia gorącym strumieniem powietrza.

Walka z niedoborami witamin po porodzie

Jeżeli karmisz piersią, a Twoja codzienna dieta nie jest zbilansowana, możesz przyjmować zbyt niskie ilości ważnych witamin. Co prawda organizm produkuje wartościowe mleko dla dziecka nawet jeśli nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych, ale pobiera je od mamy, co przekłada się na większe ryzyko wystąpienia u niej deficytu witamin.

Aby do tego nie dopuścić, należy spożywać odpowiednio skomponowane posiłki i wspomóc się suplementacją. Istotną rolę odgrywają m.in. takie witaminy i minerały jak: cholina, foliany, witamina D3, metylowana forma witaminy B12, żelazo, jod i selen.

Oprócz witamin po porodzie należy uzupełniać także poziom DHA, czyli kwasu dokozaheksaenowego. Należy on do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i wykazuje wielokierunkowe działanie: stanowi materiał budulcowy mózgu, chroni neurony przed rozwojem zmian zapalnych, wspiera prawidłowy rozwój wzroku (jest ważnym składnikiem budulcowym siatkówki) i wzmacnia układ odpornościowy[1].

Poprawa kondycji skóry

Skóra po ciąży traci swoją elastyczność i jędrność. Chociaż w walce z tymi niedoskonałościami pomagają domowe masaże oraz aktywność fizyczna, można pokusić się o specjalistyczne zabiegi w salonach kosmetycznych. Bardzo dobre efekty dają m.in. takie kuracje jak:

  • endermologia LPG,
  • karboksyterapia,
  • ultradźwięki niskiej częstotliwości,
  • mezoterapia,
  • peelingi.

Przed każdym zabiegiem konieczna jest konsultacja ze specjalistą – przeprowadzi on wywiad lekarski i ustali bądź odrzuci ewentualne przeciwwskazania.

 

[1] Carlson SE et al. Am J Clin Nutr 2013;97:808–15; Ghasemi Fard S et al. Crit Rev Food Sci Nutr. 2018:1-44