Szef w dobrej formie? Tego chcą pracownicy w Polsce

Stres to nieodłączny element pracy wielu menedżerów w Polsce. Co trzeci specjalista wyższego szczebla przyznaje, że doświadcza go na co dzień. Niestety, wpływa to nie tylko na samopoczucie menedżerów, ale coraz częściej na efektywność całego zespołu, co stanowi wyzwanie dla działów HR. Na szczęście istnieje skuteczne narzędzie do walki z tym problemem. Według danych z raportu MultiSport Index 2023, już 67 proc. pracowników uważa, że aktywny fizycznie przełożony byłby lepszym menedżerem
2023-10-23 00:00
Udostępnij
Szef w dobrej formie? Tego chcą pracownicy w Polsce

Wiele menedżerów w Polsce boryka się ze stresem w swoim zawodzie. Co trzeci z nich doświadcza go regularnie, co nie tylko oddziałuje na ich dobrostan, ale również na wydajność całej ekipy, co jest wyzwaniem dla działów personalnych. Jednak istnieje skuteczne rozwiązanie. Z najnowszego raportu MultiSport Index 2023 wynika, że dla 67% pracowników aktywny fizycznie lider byłby bardziej efektywnym menedżerem.

Według tej samej analizy, aż 68% menedżerów regularnie doświadcza stresu w pracy, z których co trzeci codziennie lub prawie codziennie. Stres zawodowy wpływa także na ich życie prywatne. Co gorsza, co dziesiąty z nich przyznał, że musiał wziąć wolne z powodu problemów psychicznych czy złego samopoczucia.

Dr hab. Dorota Molek-Winiarska, ekspert w dziedzinie zarządzania, podkreśla, że długotrwały stres może prowadzić do poważnych chorób, takich jak choroby serca. Faktycznie, dane sugerują, że aż 40% wszystkich chorób sercowych może być spowodowanych chronicznym stresem.

83% pracujących w Polsce wskazuje, że nieefektywne radzenie sobie ze stresem przez liderów wpływa na ich wydajność. Jest to szczególnie widoczne wśród młodszej generacji, gdzie 94% osób w wieku 18-24 lat zgadza się z tym stwierdzeniem.

"Skoncentrowanie się na zdrowiu psychicznym menedżerów jest kluczowe w nowoczesnym zarządzaniu HR. Stres lidera oddziałuje na cały zespół, co wpływa na wyniki firmy. Jednak odpowiednie strategie HR mogą przynieść korzyści" - mówi Małgorzata Frankowska, Dyrektor HR w Benefit Systems.

Dr Molek-Winiarska sugeruje, że w radzeniu sobie ze stresem pomocne są aktywność fizyczna, techniki poznawczo-behawioralne, medytacja i relaks. Z tych metod, aktywność fizyczna wydaje się najbardziej skuteczna.

Raport MultiSport Index 2023 potwierdza korzyści płynące z aktywności fizycznej. 89% badanych wskazuje, że regularne ćwiczenia pomagają w redukcji stresu, a 95% uważa, że poprawiają samopoczucie.

"Regularne ćwiczenia fizyczne mają zbawienny wpływ na zdrowie i efektywność w pracy. Promowanie aktywności fizycznej w miejscu pracy przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i całej organizacji" - zauważa dr Iwona Piątkowska, ekspertka w dziedzinie zdrowia fizycznego.