fit.pl mobile logo

Szybki powrót do formy sprzed ciąży? Zobacz, jak to zrobić

W okresie ciąży z uwagą komponowałaś swój jadłospis i regularnie zażywałaś suplementy diety? Smarowałaś ciało kremami, aby uniknąć nieestetycznych rozstępów? Przebyty poród nie zwalnia Cię z obowiązku dbania o siebie – pamiętaj, że odpowiedni sposób postępowania pozwoli Ci szybko wrócić do formy sprzed ciąży. Poznaj kilka cennych wskazówek, które Ci w tym pomogą.

Ciąża to stan, w którym ciało ulega diametralnej zmianie. Po urodzeniu kobieta zmaga się nie tylko z dodatkowymi kilogramami, ale również z pogorszonym stanem skóry i włosów. Dostarczenie organizmowi odpowiednich witamin po porodzie to dopiero początek – sprawdź, jak zadbać o siebie kompleksowo.

Aktywność fizyczna

To, jak szybko uzyskasz wagę zbliżoną do tej sprzed ciąży, zależy od liczby przybranych kilogramów. Jeżeli przytyłaś średnio 11-15 kg, dość szybko uda Ci się zrzucić ich nadmiar.

Aktywność fizyczną możesz podjąć już po upływie ok. 4 tygodni od porodu siłami natury lub po ok. 6 tygodniach od cesarskiego cięcia. Nie chodzi jednak o to, aby wykonywać bardzo intensywne treningi – zacznij od delikatnych ćwiczeń, które stopniowo przygotują organizm do podejmowania coraz większego wysiłku.

W początkowym okresie świetnie sprawdzają się tzw. ćwiczenia kondycyjne – zacznij od energicznych spacerów z wózkiem. Nie zapominaj również o rozciąganiu – stretching wysmukli sylwetkę i rozrusza zastane mięśnie.

Ćwiczenia możesz wykonywać samodzielnie w domu, korzystając np. ze specjalnych programów treningowych dla kobiet po ciąży. Jeżeli masz taką możliwość, zapisz się do fitness klubu na zajęcia dla świeżo upieczonych mam – pomogą Ci zrzucić zbędne kilogramy, ale i oczyścić umysł oraz odpocząć od codziennych obowiązków.

Włosy w dobrej kondycji

W okresie ciąży Twoja fryzura z pewnością była zachwycająco bujna i lśniąca, jednak po porodzie prawdopodobnie Twoje włosy zaczynają stopniowo wypadać. Nie powinnaś się jednak martwić – to całkowicie naturalne zjawisko, które wynika z gwałtownych zmian hormonalnych zachodzących w organizmie i samoistnie ustępuje. Warto się jednak wspomóc prawidłową dietą, która dostarczy Ci składników wpływających korzystnie na kondycję włosów. Należą do nich:

 • kwas foliowy (wspiera proces podziału komórek i ułatwia wchłanianie żelaza),
 • witamina B6 (odpowiada za prawidłową gospodarkę hormonów, których poziom po porodzie może być zaburzony),
 • witamina B12 (jest niezbędna w procesach podziałów komórek, w tym keratynocytów),
 • biotyna (ułatwia wnikanie biodostępnej siarki i wbudowywanie jej w strukturę łodygi włosa).

Prawidłowo zbilansowaną dietę mogą wspomóc suplementy diety przeznaczone dla mam karmiących, które zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów. Na przykład Vitapil® mama to tabletki dostarczające niezbędne witaminy i minerały wspierające zdrowie skóry głowy i włosów.

Pamiętaj także, by właściwie postępować z kosmykami: unikaj ciasnego spinania, czesania w wysoki kok oraz suszenia gorącym strumieniem powietrza.

Walka z niedoborami witamin po porodzie

Jeżeli karmisz piersią, a Twoja codzienna dieta nie jest zbilansowana, możesz przyjmować zbyt niskie ilości ważnych witamin. Co prawda organizm produkuje wartościowe mleko dla dziecka nawet jeśli nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych, ale pobiera je od mamy, co przekłada się na większe ryzyko wystąpienia u niej deficytu witamin.

Aby do tego nie dopuścić, należy spożywać odpowiednio skomponowane posiłki i wspomóc się suplementacją. Istotną rolę odgrywają m.in. takie witaminy i minerały jak: cholina, foliany, witamina D3, metylowana forma witaminy B12, żelazo, jod i selen.

Oprócz witamin po porodzie należy uzupełniać także poziom DHA, czyli kwasu dokozaheksaenowego. Należy on do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i wykazuje wielokierunkowe działanie: stanowi materiał budulcowy mózgu, chroni neurony przed rozwojem zmian zapalnych, wspiera prawidłowy rozwój wzroku (jest ważnym składnikiem budulcowym siatkówki) i wzmacnia układ odpornościowy[1].

Poprawa kondycji skóry

Skóra po ciąży traci swoją elastyczność i jędrność. Chociaż w walce z tymi niedoskonałościami pomagają domowe masaże oraz aktywność fizyczna, można pokusić się o specjalistyczne zabiegi w salonach kosmetycznych. Bardzo dobre efekty dają m.in. takie kuracje jak:

 • endermologia LPG,
 • karboksyterapia,
 • ultradźwięki niskiej częstotliwości,
 • mezoterapia,
 • peelingi.

Przed każdym zabiegiem konieczna jest konsultacja ze specjalistą – przeprowadzi on wywiad lekarski i ustali bądź odrzuci ewentualne przeciwwskazania.

 

[1] Carlson SE et al. Am J Clin Nutr 2013;97:808–15; Ghasemi Fard S et al. Crit Rev Food Sci Nutr. 2018:1-44

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
elimilej

szczerze to ja nie wiem czy to kwestia genów czy czego ale serio, ja nie wiem na czym polega większość opisywanych przez laski problemów. ja po ciąży 4 miesiące zrzucałam nadwagę a raczej sama się zrzuciła bo schudłam do wagi mniejszej niż przed ciążą...bez zadnych diet bez niczego. ale szwagierka już musiała sobie kupić tabsy iqgreen bo bez nich ani rusz, widać było że nie chudła mimo że była na diecie! dopiero na tych tabletkach schudła ponad 10 kg

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl