Szybko, ale nadal zdrowo – czyli dieta dziecka w czasach pandemii

Przedłużająca się niepewność, strach, odizolowanie – już to wystarczy, aby dotychczasowe życie wywróciło się do góry nogami. Jeśli do tego dodamy pracę zdalną połączoną z opieką nad dziećmi, może się wydawać, że jest to obciążenie nie do udźwignięcia. A jednak od ponad dwóch miesięcy, miliony rodziców na całym świecie dokonują tego cudu. Samo przygotowanie każdego dnia 5 zbilansowanych posiłków dla całej rodziny jest wyzwaniem, a jeśli mamy na pokładzie malucha w wieku 1+, to okazuje się to po prostu arcytrudne. Być może parę dietetycznych patentów pozwoli zaoszczędzić chociaż kilka minut w ciągu dnia
2020-06-01 00:00
Udostępnij
Szybko, ale nadal zdrowo – czyli dieta dziecka w czasach pandemii

Inwestycja na przyszłość

Szczęście w nieszczęściu – mamy wiosnę, a co za tym idzie coraz większy wybór świeżych owoców i warzyw. Zwłaszcza dostęp do tych pierwszych sprawia, że przygotowanie szybkich, ale jednocześnie zdrowych posiłków, które dodatkowo dzieci chętnie zjedzą, staje się zdecydowanie łatwiejsze. Każdy rodzic przyzna, że karmienie malucha, który nie jest zachwycony zawartością talerza, bywa trudne, a jeśli dodamy do tego zmęczenie rodziców i wynikający z niego spadek cierpliwości – mamy gotowy przepis na domową sprzeczkę.
Karolina Łukaszewicz, dietetyk programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” Fundacji Nutricia, poleca kilka sprawdzonych, prostych i smacznych przepisów, które pomogą zachować zbilansowaną dietę dziecka, a rodzicom zaoszczędzić chwilę na wspólną zabawę.

- Zbilansowana dieta, zwłaszcza w 1000 pierwszych dniach życia, jest szczególnie ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Starajmy się zrobić wszystko, aby nawet w tym niezwykle trudnym okresie, przygotować zbilansowane posiłki - przekonuje Karolina Łukaszewicz, dietetyk
Jak pokazują badania przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka (2016r.), aż 88% dzieci w wieku powyżej 1. roku życia otrzymuje za mało warzyw w swojej diecie, a prawie 1/3 dzieci do 36. miesiąca życia ma nieprawidłową masę ciała.

- 1000 pierwszych dni życia dziecka to okres najintensywniejszego rozwoju i wzrostu dziecka, dlatego ma fundamentalne znaczenie dla jego zdrowia teraz, ale również w dorosłym życiu. To inwestycja długoterminowa - tłumaczy Karolina Łukaszewicz

Dietetyk poleca

Kilka przepisów, które polubią maluchy, a rodzice będą mieli pewność, że nie spędzając długich godzin w kuchni, podają swoim pociechom pyszny i zdrowy posiłek:

Mleczna kaszka ryżowo-jaglana z truskawkami i borówkami

Składniki:
- Ulubiona mleczna kaszka ryżowo-jaglana
- Garść owoców np. truskawek lub borówek

Sposób przygotowania:
Kaszkę przygotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Przygotuj porcję kaszki (około 170ml) i udekoruj ją truskawkami i borówkami.

Pełnoziarnista kanapka z mlecznym koktajlem

Składniki:
- ½ bułki grahamki posmarowanej masłem
- 1 łyżka twarożku półtłustego
- Liść sałaty masłowej
- Ogórek świeży obrany ze skórki
- Koperek
- 1 porcja mleka modyfikowanego typu Junior
- ½ banana

Sposób przygotowania:
Na bułeczce posmarowanej masłem połóż sałatę, twarożek i resztę warzyw. Mleko przygotuj zgodnie z instrukcją i zblenduj z bananem i podaj dziecku do picia.

Zapiekane jabłko z kaszką mleczną

Składniki:
- 1 jabłko dojrzałe
- Kaszka mleczna wielozbożowa z dodatkami owocowymi
- Cynamon – do smaku

Sposób przygotowania:
Jabłko pozbaw gniazda nasiennego i wydrąż je tak, żeby można je było łatwo nafaszerować. W tym czasie przygotuj kaszkę zgodnie z instrukcją na opakowaniu (ok. połowy porcji). Do przygotowanej kaszki możesz zetrzeć miąższ jabłka i doprawić cynamonem. Tak przygotowane jabłko wstaw do piekarnika i zapiecz przez około 10 min. Przed podaniem zdejmij skórkę z jabłka.

Owocowe placki – na około 12 małych placuszków

Składniki:
- 1 jajo
- 1 szklanka mleka modyfikowanego typu Junior przygotowanego zgodnie z instrukcją na opakowaniu
- 3/4 szklanki mąki owsianej
- 1 łyżeczka mioduGarść malin
- 1 łyżeczka oleju rzepakowego
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia

Sposób przygotowania:
Do miski wbij wszystkie składniki oprócz malin i dokładnie wymieszaj trzepaczką albo robotem kuchennym. Odstaw ciasto na około 20 min. Na suchej teflonowej patelni usmaż placki na zloty kolor i podawaj je z rozgniecionymi malinami.