Tenis – kiedy uczyć dziecko grać?

Sport jest dla dziecka nie tylko zdrową alternatywą spędzania wolnego czasu, ale także przyjemnością, coraz częściej pod wpływem sukcesów polskich reprezentantów dzieci chcą grać w tenisa. Jak i kiedy zacząć treningi?  
fit.pl
2013-08-28 00:00
Udostępnij
Tenis – kiedy uczyć dziecko grać?
tennis1Popularność różnych dyscyplin sportowych wynika nie tylko  z zainteresowań sucesami polskich zawodników,  coraz częściej rodzice szukają najlepszej formy rozrywki, ale także aktywności fizycznej dla dobrego rozwoju fizycznego ich pociech.

W wielu przypadkach właśnie tenis wygrywa z innymi sportami, jest uznawany bowiem  za najmniej kontuzyjny a zatem odpowiedni dla dzieci, zwłaszcza, że bieganie  po korcie z piłką dostarcza nie tylko zdrowej rywalizacji i adrenaliny, ale także wzmacnia wszystkie partie mięśni, poprawia kondycję i daje dużo radości.

Kiedy rozpocząć naukę?

Grać w tenisa można oczywiście w każdym wieku, jednakże jeśli chcemy, aby dzieci trenowały wyczynowo i połączyły sport z rozwijaniem pasji, specjaliści w tej dziedzinie, sportowcy i trenerzy zalecają rozpoczęcie nauki już w wieku 5-7 lat.

Prócz wieku dziecka ważne są także uwarunkowania biologiczne dziecka, jego możliwości, predyspozycje a także stopień zainteresowania tym sportem. Nie można zatem przymuszać dziecka do nauki, jeśli nie czuje się jeszcze na siłach bądź nie ma wypracowanych odpowiednio poszczególnych umiejętności takich jak: zręczność, szybkość, siła, wytrwałość oraz umiejętność skupienia  uwagi.

Ważne są także uwarunkowania społeczne. Do szkółki tenisowej lub na zajęcia indywidualne z trenerem można zapisać dziecko, które nie boi się pozostawać samo w grupie lub z obcymi osobami, bariera samodzielności jest tutaj równie ważnym czynnikiem decydującym.

teach-kids-to-play-tennis-1Kiedy twoje dziecko gra...

Pierwszy etap tenisowych zmagań to nauka podstawowych umiejętności na korcie. Zaczyna się ona od 5-7 roku życia.

W tym czasie można dopiero mówić o zajęciach tenisowych, na których dziecko podnosi kwalifikacje i doskonali umiejętności oraz poznane techniki uderzeń rakietą: forhendu, bekhendu, serwisu oraz wolejów. Zajęcia takie mogą potrwać od roku do dwóch lat.

Etap kolejny to zmiana rakiety z krótszą rączką i strunowym naciągiem. Taki sprzęt jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 8-9 lat.

Etap trzeci to doskonalenie umiejętności w wieku od 9-11 lat. Przeznaczony dla dzieci, kótre opanowały podstawowe umiejętności gry w tenisa, są również przygotowane siłowo i techniczne.

Ile to kosztuje?

Tenis niegdyś wydawał się tylko dostępny dla elit. Dziś nadal dobry sprzęt jest drogi, jednakże w początkowej fazie nauki, zarówno rakieta jak i dodatkowe akcesoria, jakie jak piłki, frotki, koszulki, spodnie, spódniczki, czy czapki nie muszą być z najwyższej półki, zwłaszcza, że dziecko szybko rośnie. Dla dzieci, kótre grają już na zaawansowanym poziomie koszt tenisowej wyprawki może wynieś więcej niż 500 zł. Dodatkowym wydatkiem są także wszelkiego rodzaju wyjazdy doszkalające, turnieje lub obozy wakacyjne - koszt takich wakacji może wynieść rodziców około 2.000 zł.

www.fit.pl