fit.pl mobile logo

Ważna aktywność i dieta dziecka

Dzieci aktywne fizycznie są zdrowsze, silniejsze, lepiej śpią, nie mają problemów z nauką i lepiej się rozwijają. Jak mądrze stymulować aktywność dziecka?
Ograniczyć telewizję, namawiać do ruchu, wyszukiwać ciekawe zajęcia i zachęcać do prac domowych. Nie można także zapomnieć o zbilansowanej diecie, bogatej w witaminy i składniki mineralne.

W myśl zasady „ruch to zdrowie” rodzice coraz częściej decydują się na dodatkowe zajęcia sportowe dla swoich pociech. Kluczem do zachęcenia dzieci do aktywności jest także znalezienie im zajęć, które po prostu będą lubić. Jeśli nasze dziecko jest uzdolnione artystycznie, warto chodzić z nim na spacery w poszukiwaniu liści, czy kamieni, których może później użyć do prac plastycznych. Jeśli lubi czytać, zapisać go do biblioteki. Jeśli lubi zorganizowane zajęcia sportowe, zachęcać go do wysiłku fizycznego.

Nie można jednak zapominać, że za wzmożoną aktywnością sportową powinna iść również odpowiednio zbilansowana dieta. Prawidłowa dieta to jeden z kluczowych elementów zrównoważonego rozwoju młodych sportowców. O ich wyniki i dobre samopoczucie należy dbać jeszcze zanim wyjdą z domu, podając pierwszy ważny posiłek - śniadanie. Nie można też zapomnieć o codziennej porcji minerałów i witamin. Serwowane w domu dania mogą kusić formą i smakiem, jednak przede wszystkim winny dostarczać odpowiednich składników odżywczych i mineralnych.

Organizm młodego człowieka, ze względu na ciągły rozwój, potrzebuje regularnych porcji energii, witamin i minerałów. Jeśli dziecko uczęszcza na dodatkowe zajęcia sportowe lub uprawia sport w formie zorganizowanych treningów, porcje te winny być odpowiednio skomponowane i częstsze. Za normę należy przyjąć 4-5 posiłków dziennie. Zmniejszenie liczby posiłków może doprowadzić do spadku wydolności, apatii, czy też większej podatności na choroby. Kolejną zasadą, której należy bezwzględnie przestrzegać, jest urozmaicanie diety. Nadwyżka jednych składników, przy niedoborze innych, może się okazać zgubna. Należy więc zadbać, by na talerzu młodego sportowca pojawiły się węglowodany (ok. 2/3 posiłku), białka (ok. 1/3 posiłku), tłuszcze, witaminy i składniki mineralne. Ponadto w czasie treningu, jak i zaraz po jego zakończeniu, konieczne jest wyrównanie poziomu elektrolitów, których organizm pozbywa się wraz z potem.

Podstawą służącą do prawidłowego rozwoju naszego aktywnego dziecka powinna być także prawidłowa dieta, bogata w składniki odżywcze i witaminy. Kształtuje ona właściwe nawyki żywieniowe i w dużym stopniu decyduje o zdrowiu w dorosłym życiu. Konsekwencjami niedoboru witamin w diecie dzieci może być między innymi opóźnienie rozwoju fizycznego i umysłowego, obniżenie odporności, otyłość oraz większa zachorowalność na nowotwory i choroby układu krążenia.

Powszechnie wiadomo, że nie wszystkie dzieci chętnie przyjmują do wiadomości, iż ich ulubione dania powinno się zamienić na porcje gotowanego mięsa i świeżych warzyw. Popularnym błędem jest też spożywanie nadmiaru produktów o podobnej zawartości minerałów czy witamin. O wiele łatwiej namówić małych, niepokornych atletów na zjedzenie owoców, ale gorzej jest z warzywami – tymczasem owoce są źródłem cukru, którego nadmiar wbrew pozorom nie jest sprzymierzeńcem rozwijającego się organizmu.

Wprowadzenie do codziennej zabawy kilku domowych obowiązków sprawi, że nasze dziecko nie tylko będzie bardziej aktywne, ale nabędzie dobrych przyzwyczajeń, takich jak: pomaganie nam, sprzątanie, wyrzucanie śmieci, czy grabienie liści. Dlatego warto uczynić prace domowe ważnym elementem jego życia i zabawy.

www.dziecko.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl