Dzieci aktywne fizycznie są zdrowsze, silniejsze, lepiej śpią, nie mają problemów z nauką i lepiej się rozwijają. Jak mądrze stymulować aktywność dziecka?
fit.pl
2016-03-14 00:00
Udostępnij
Ważna aktywność i dieta dziecka
Ograniczyć telewizję, namawiać do ruchu, wyszukiwać ciekawe zajęcia i zachęcać do prac domowych. Nie można także zapomnieć o zbilansowanej diecie, bogatej w witaminy i składniki mineralne.

W myśl zasady „ruch to zdrowie” rodzice coraz częściej decydują się na dodatkowe zajęcia sportowe dla swoich pociech. Kluczem do zachęcenia dzieci do aktywności jest także znalezienie im zajęć, które po prostu będą lubić. Jeśli nasze dziecko jest uzdolnione artystycznie, warto chodzić z nim na spacery w poszukiwaniu liści, czy kamieni, których może później użyć do prac plastycznych. Jeśli lubi czytać, zapisać go do biblioteki. Jeśli lubi zorganizowane zajęcia sportowe, zachęcać go do wysiłku fizycznego.

Nie można jednak zapominać, że za wzmożoną aktywnością sportową powinna iść również odpowiednio zbilansowana dieta. Prawidłowa dieta to jeden z kluczowych elementów zrównoważonego rozwoju młodych sportowców. O ich wyniki i dobre samopoczucie należy dbać jeszcze zanim wyjdą z domu, podając pierwszy ważny posiłek - śniadanie. Nie można też zapomnieć o codziennej porcji minerałów i witamin. Serwowane w domu dania mogą kusić formą i smakiem, jednak przede wszystkim winny dostarczać odpowiednich składników odżywczych i mineralnych.

Organizm młodego człowieka, ze względu na ciągły rozwój, potrzebuje regularnych porcji energii, witamin i minerałów. Jeśli dziecko uczęszcza na dodatkowe zajęcia sportowe lub uprawia sport w formie zorganizowanych treningów, porcje te winny być odpowiednio skomponowane i częstsze. Za normę należy przyjąć 4-5 posiłków dziennie. Zmniejszenie liczby posiłków może doprowadzić do spadku wydolności, apatii, czy też większej podatności na choroby. Kolejną zasadą, której należy bezwzględnie przestrzegać, jest urozmaicanie diety. Nadwyżka jednych składników, przy niedoborze innych, może się okazać zgubna. Należy więc zadbać, by na talerzu młodego sportowca pojawiły się węglowodany (ok. 2/3 posiłku), białka (ok. 1/3 posiłku), tłuszcze, witaminy i składniki mineralne. Ponadto w czasie treningu, jak i zaraz po jego zakończeniu, konieczne jest wyrównanie poziomu elektrolitów, których organizm pozbywa się wraz z potem.

Podstawą służącą do prawidłowego rozwoju naszego aktywnego dziecka powinna być także prawidłowa dieta, bogata w składniki odżywcze i witaminy. Kształtuje ona właściwe nawyki żywieniowe i w dużym stopniu decyduje o zdrowiu w dorosłym życiu. Konsekwencjami niedoboru witamin w diecie dzieci może być między innymi opóźnienie rozwoju fizycznego i umysłowego, obniżenie odporności, otyłość oraz większa zachorowalność na nowotwory i choroby układu krążenia.

Powszechnie wiadomo, że nie wszystkie dzieci chętnie przyjmują do wiadomości, iż ich ulubione dania powinno się zamienić na porcje gotowanego mięsa i świeżych warzyw. Popularnym błędem jest też spożywanie nadmiaru produktów o podobnej zawartości minerałów czy witamin. O wiele łatwiej namówić małych, niepokornych atletów na zjedzenie owoców, ale gorzej jest z warzywami – tymczasem owoce są źródłem cukru, którego nadmiar wbrew pozorom nie jest sprzymierzeńcem rozwijającego się organizmu.

Wprowadzenie do codziennej zabawy kilku domowych obowiązków sprawi, że nasze dziecko nie tylko będzie bardziej aktywne, ale nabędzie dobrych przyzwyczajeń, takich jak: pomaganie nam, sprzątanie, wyrzucanie śmieci, czy grabienie liści. Dlatego warto uczynić prace domowe ważnym elementem jego życia i zabawy.

www.dziecko.fit.pl