fit.pl mobile logo

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o mleku modyfikowanym!

Mleko kobiece jest nazywane fenomenem natury, a jego skład jest nie do podrobienia. Również samo karmienie piersią stanowi sposób na zbudowanie niezwykłej więzi między mamą a dzieckiem, dlatego specjaliści zalecają, aby właśnie tak odżywiać niemowlę.

Alternatywą w przypadku braku takiej możliwości jest natomiast mleko modyfikowane. Czym różni się od zwykłego mleka krowiego i jakie składniki zawiera? Poznaj kilka istotnych informacji na ten temat.

 

Mleko krowie a modyfikowane – na czym polega różnica?

Większość dorosłych osób może bezpiecznie spożywać krowie mleko i jego przetwory. Jednak wiek niemowlęcy jest ku temu przeciwwskazaniem. Wynika to z niedojrzałości układu pokarmowego, który nie byłby w stanie strawić mleka krowiego. Ponadto mleko zawiera bardzo dużą ilość białka oraz składników mineralnych, co mogłoby za bardzo obciążyć nerki malutkiego dziecka. Ostatnim powodem jest kompozycja składników odżywczych, która nie jest dostosowana do potrzeb rosnącego malucha. Mleko krowie nie zaspokaja potrzeb dziecka między innymi na żelazo i witaminę C, a to groziłoby rozwojem niedokrwistości[1].

 

Ze względu na potrzebę wykarmienia dzieci, które nie mogą być karmione mlekiem swoich mam, powstała potrzeba stworzenia mleka, które zastąpi im pokarm kobiecy, przynajmniej na tyle, jak bardzo to możliwe. W ten sposób zaczęto pracować nad mlekiem modyfikowanym, które zazwyczaj tworzy się na bazie mleka krowiego. Zmniejszana jest jednak ilość białka oraz jego jakość, gdyż usuwa się kazeinę na rzecz łatwiejszej do strawienia serwatki. Redukowane są również sód, potas i chlor. Część tłuszczów występujących w mleku zamienia się na roślinne, które mają korzystniejszy profil kwasów tłuszczowych, ważnych między innymi dla rozwoju układu nerwowego i mózgu dziecka. Ponadto zmieniane są proporcje niektórych składników mineralnych, zwłaszcza żelaza, wapnia i fosforu, oraz dodawane są niezbędne witaminy. Aby dziecko mogło bez problemu strawić mleko, koniecznym komponentem są również enzymy[2]. Podstawowy skład mleka modyfikowanego jest ustalony na podobieństwo pokarmu kobiety, jednak na rynku można znaleźć mleka wzbogacone przez producentów o dodatkowe składniki, które mają wspomóc maluszka w prawidłowym rozwoju.

 

Na opakowaniu znajdziesz szczegółową instrukcję jak przygotować mleko modyfikowane – to bardzo ważne, aby jej przestrzegać i nie wsypywać porcji mleka „na oko”, gdyż rekomendowana ilość zawiera dokładnie tyle składników odżywczych, ile potrzebuje malec. Błędem jest więc zarówno dawanie mniejszej, jak i większej porcji.

 

Jakie mleko modyfikowane wybrać dla dziecka?

Pamiętaj, że nawet najlepsze mleko modyfikowane nie zastąpi pokarmu z piersi mamy. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią co najmniej do 6. miesiąca życia dziecka. Po tym czasie możesz oczywiście kontynuować karmienie tak długo, jak ty i twoje dziecko tego pragniecie.

 

Są jednak sytuacje, kiedy karmienie naturalne jest niemożliwe, wówczas pozostaje podawanie dziecku mleka modyfikowanego. Obecnie, gdy poziom technologii jest tak wysoki, mleko modyfikowane odwzorowuje mleko kobiece pod kątem składników – po to, by rosnący maluszek otrzymywał wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju.

 

Innowacją, która w ostatnim czasie pojawiła się na rynku, jest mleko Enfamil z MFGM. Składnik ten występuje naturalnie w mleku kobiecym i spełnia bardzo ważne funkcje, między innymi wspiera rozwój mózgu i układu nerwowego dziecka[3]. Struktura ta znalazła się w mleku modyfikowanym dla różnych grup wiekowych, w tym Enfamil Premium MFGM 2*, czyli w mleku następnym dla dzieci w drugim półroczu życia. Podawanie dziecku mleka modyfikowanego możesz kontynuować także w drugim i trzecim roku życia, gdyż będzie dla malca cennym źródłem składników odżywczych, których potrzebuje na co dzień.

 

Bibliografia:

  1. Why Formula Instead of Cow`s Milk? https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/formula-feeding/Pages/Why-Formula-Instead-of-Cows-Milk.aspx Data dostępu: 22.07.2020.
  2. Hubicz K. Karmienie butelką: jak powstaje mleko modyfikowane? https://www.mjakmama24.pl/niemowle/karmienie/karmienie-butelka-jak-powstaje-mleko-modyfikowane-aa-F5Nm-XTE7-bYEt.html Data dostępu: 22.07.2020.
  3. Baby formula improved by ingredient often removed during homogenization. https://www.sciencedaily.com/releases/2019/10/191024122642.htm Data dostępu: 22.07.2020.

 

*Aby osiągnąć najlepsze efekty, należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści twojemu dziecku.

 

*Ważna informacja: Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne, przeznaczony jest dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia i nie powinien być podawany jako substytut mleka matki przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Enfamil Premium MFGM 2 jest ważnym elementem coraz bardziej urozmaiconej diety i może stanowić podstawę żywienia podczas wprowadzania produktów uzupełniających do diety twojego dziecka, zgodnie z zaleceniem lekarza. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie sztuczne powinno następować w przypadku, gdy karmienie piersią jest niemożliwe lub utrudnione. Produkt powinien być stosowany jedynie po zasięgnięciu opinii niezależnych osób posiadających kwalifikacje w dziedzinie medycyny, żywienia lub farmacji bądź też innych specjalistów zajmujących się opieką nad matkami i dziećmi.

[1] Why Formula Instead of Cow`s Milk? https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/formula-feeding/Pages/Why-Formula-Instead-of-Cows-Milk.aspx Data dostępu: 22.07.2020.

[2] Hubicz K. Karmienie butelką: jak powstaje mleko modyfikowane? https://www.mjakmama24.pl/niemowle/karmienie/karmienie-butelka-jak-powstaje-mleko-modyfikowane-aa-F5Nm-XTE7-bYEt.html Data dostępu: 22.07.2020.

 

[3]Baby formula improved by ingredient often removed during homogenization. https://www.sciencedaily.com/releases/2019/10/191024122642.htm Data dostępu: 22.07.2020.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl