fit.pl mobile logo

Z warzywami i owocami za pan brat

Karmienie naszych przedszkolaków warzywami i owocami bywa trudne. Jednak im wcześniej zaczniemy starania, aby zjadało owoce i warzywa, tym lepiej. To właśnie u kilkulatków kształtują się nawyki żywieniowe, czyli „im zdrowiej je Jaś, tym zdrowiej Jan będzie jadł”
Maluchy dużo czasu poświęcają zabawom z rówieśnikami, oglądają bajki i robią wszystko, żeby tylko mogły się bawić. Zabawa jest jednym z głównych motorów działań dzieci. Dlatego to właśnie przez zabawę najłatwiej dotrzeć do naszych maluchów – istnieje wiele trików, które pomogą zachęcić oporne maluchy do jedzenia warzyw, owoców i picia soków.
Nieważne „co”, ważne „jak”.

Dla dzieci często nawet posiłek jest okazją do zabawy. Przyłącz się do niej i postaraj się, by danie, które podajesz dziecku wyglądało ciekawie i bajkowo.

Warzywa na kanapkach układaj tak, by tworzyły roześmiane buźki, statki z żaglami, słoneczko lub lubiane przez Twoją pociechę postaci z bajek. Zadbaj również o to, by cały posiłek ułożony na talerzu wyglądał tak, jak np. mapa prowadząca do ukrytego skarbu. Czym będą tu warzywa – to zależy tylko od Twojej wyobraźni. Podajemy kilka przykładów:


fitkids top


z ziemniaków możesz za pomocą łyżki uformować bałwanka – z guzikami z groszku, nosem z kawałeczka marchewki i kapeluszem wyciętym z pomidora
z pokrojonej rzodkiewki możesz przygotować chmurki (pomocny będzie tu niebieski talerz), z żółtej papryki – słoneczko, z sałaty – trawkę, na której znajdzie się pozostała część posiłku (np. kotlety)
z brokułów możesz ułożyć wielki, zielony las, ryba lub mięso mogą wystąpić w charakterze gleby, z której las wyrasta, a ziemniaki, ryż lub makaron mogą stać się chmurkami
krążki z pokrojonej marchewki mogą być kołami samochodu, sałata niech będzie zieloną karoserią (papryka – żółtą lub zieloną), groszek – światłami, smażony bakłażan – szybami
plaster pomidora świetnie sprawdzi się w roli słońca zachodzącego za polami ułożonymi z fasolki szparagowej

Inny sposób przemycenia warzyw i owoców do diety maluchów to przygotowanie z nich czegoś, co dzieci uwielbiają. Np. deseru w postaci lodów z owocami i orzechami, mlecznego koktajlu z owocami (śmietana lub jogurt zmiksowane z owocami) albo sałatki z owocami, orzechami i rodzynkami.

webmd photo of vegetable critter menagerie
 

Pokrojone warzywa i owoce możesz wspólnie z dzieckiem przegryzać podczas np. oglądania telewizji. Ważne też, by najmłodsi widzieli rodziców jedzących warzywa, owoce i pijących soki – dzieci w tym wieku biorą przykład z zachowań rodziców.

Z piciem soków owocowych i warzywnych zazwyczaj nie ma wielkich problemów – dzieci lubią wszystko, co orzeźwiające i kolorowe. Żeby jednak urozmaicić im codzienną porcję soku, możesz podać go w fantazyjnej szklance lub z kolorowymi słomkami.
 
Wizyta w restauracji może Cię dodatkowo zainspirować – pozwól, by dziecko samo wybrało coś z dziecięcego menu. Potrawy dla najmłodszych są zwykle fantazyjnie przygotowane i udekorowane.
Tak zainspirowana z łatwością nadasz pięciu porcjom charakter wesołej zabawy. Na przykład:

1.Na śniadanie zrób kanapki z warzywami ułożonymi w wesołe buźki i krajobrazy.
2.Na drugie śniadanie podaj sok w fantazyjnej szklance.
3.Do obiadu przygotuj surówkę – ze startej marchewki uformuj kępek pomarańczowej trawy, ze startego selera – kępek białej, a z buraczków – kępek bordowej. Niech zza traw wystaje wesoła buzia żaby (zrobiona np. z zielonej papryki z oczkami z rodzynek).
4.Na podwieczorek ułóż fantazyjną kompozycję z pokrojonych jabłek, mandarynek i bananów.
5.Do kolacji podaj szaszłyk zrobiony z pokrojonych owoców lub kolorowy sok.

Po kilku własnych kompozycjach – gdy maluch już przyzwyczai się, że na jego talerzu znajduje się coś niezwykłego – zaproś dziecko do wspólnej zabawy. Niech, korzystając z wyobraźni, układa swoje kompozycje – będzie dumne z własnej inwencji i jeszcze chętniej zje to „przygotowane przez siebie” danie.
Dzięki takim zabawom dziecko zacznie kojarzyć owoce, warzywa i soki z przyjemnością – to pierwszy krok do tego, by samodzielnie zaczęło po nie sięgać.


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl