fit.pl mobile logo

Zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci - nie nakazem, a sposobem!

Dobre przyzwyczajenia są kluczem do poprawy jakości życia. Systematyczności możemy i powinniśmy uczyć się już od najmłodszych lat. W oczach dzieci, to rodzice są wzorem do naśladowania, dlatego warto wszelkie zasady wdrażać również w swojej diecie. Podpowiadamy sposoby jak miło i bezproblemowo takie nawyki wśród domowników wprowadzić.

Zimą najchętniej wskakujecie pod ciepły koc, a do łask powracają gry planszowe bądź Netflix? Złe odżywianie, słabe nawodnienie oraz ograniczenie aktywności fizycznej przyczynia się do wzrostu wagi, niedoboru witamin i coraz gorszego samopoczucia. Wzrasta również ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Ciężko jest zmienić coś, do czego przywykliśmy, nawet jeżeli stan zdrowia podpowiada kategoryczną zmianę. Dlatego uczenie dzieci, już od najmłodszych lat jak prawidłowo odżywiać organizm jest ważne. Wystarczy kilka nawyków, aby wejść na dobrą ścieżkę żywieniową. Nie są one ani drogie, ani trudne do zrealizowania - wymagają jedynie czasu i konsekwencji.

Dobre nawyki żywieniowe

Dzieci są wspaniałymi obserwatorami. Chcąc nauczyć dziecko zdrowego odżywiania, należy zwrócić uwagę na to co jemy przy dziecku i co mamy w lodówce. Podając dziecku szklankę wody nie możemy sami nalać sobie słodkiego napoju, ponieważ to stawia nasze starania na przegranej pozycji.

Zdrowe zakupy

Mimo, że zakupy z dziećmi często bywają trudne, warto wybrać się na nie wspólnie. Świetnie sprawdzą się tu lokalne rynki ze świeżymi warzywami i owocami. Bezpośredni kontakt ze sprzedawcą pozwala dokładniej poznać produkty. Możemy ich dotknąć, powąchać, a nawet spróbować. Dziecko może samo wybrać to co chce zjeść, bez alternatywy w postaci niezdrowych przekąsek dwie półki dalej. Wbrew pozorom, wspólne zakupy mogą być dobrą zabawą, a przede wszystkim nauczą jakie produkty wybierać i dlaczego.

Wspólne gotowanie i wspólne posiłki

Nie zawsze możemy sobie pozwolić na przygotowanie posiłku wspólnie z dziećmi. Jednak warto od czasu do czasu zorganizować wspólne gotowanie. Jest to działanie, które nie tylko zbliża rodzinę do siebie, ale również uczy świadomości i odpowiedzialności, a dodatkowo jest idealną zabawą dla najmłodszych. Wyznaczcie dzień, w którym wspólnie przygotujecie posiłek. Pokaż dziecku produkty, z których będziecie korzystali, pozwól mu na mieszanie, przyprawianie i próbowanie.

Po przygotowanym posiłku czas na nakrycie stołu. Tą część również pozostaw najmłodszym. Postaraj się, aby jedzenie ładnie wyglądało na talerzu. Od czasu do czasu możesz postawić na "szwedzki stół" ze zdrowymi przekąskami, dzięki czemu dzieci same wybiorą co chcą zjeść i sprawi im to przyjemność.
Odpowiednie nawodnienie

W nauce zdrowych nawyków żywieniowych niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Dzieci najszybciej uczą się powielając zachowania starszych. Postaraj się wyeliminować słodkie napoje, zastępując je wodą ze świeżymi owocami. Dobrze sprawdzą się również kostki Microdrink rozpuszczalne w wodzie, pełne owocowych smaków. Wzbogacone witaminami kostki z naturalnych składników, bez dodatku cukru pomogą zastąpić niezdrowe napoje pełne cukru. Razem z dziećmi wybierzcie swoje ulubione smaki.

W prawidłowym nawadnianiu najmłodszych pomocne będą butelki wielorazowe, szczególnie takie, które zachęcą ich swoim wyglądem. Butelki dla Maluchów od Waterdrop mają nie tylko wzory z zabawnymi postaciami, ale również są odpowiednie i bezpieczne dla dzieci. Wyposażone są w zakrętkę z dzióbkiem, gumową zatyczkę i szczelny zawór, dzięki czemu każdy maluch może zabrać ją ze sobą gdziekolwiek, bez obaw, że napój się rozleje.

Ciekawość nowych smaków

Zamiast kupowania kolejnych słodyczy i słonych przekąsek postaw na domowej roboty ciastka i pieczywo. Ogranicz cukier - możesz go zastąpić np. naturalnym miodem, a cukierki i batony zamień na orzechy i suszone owoce. Warto szukać urozmaicenia i stawiać na nowe produkty lub takie, których dawno nie jedliśmy. Dzięki temu rozbudzimy ciekawość nowych smaków u siebie i maluchów.

Wyrobienie pewnych nawyków to z reguły długotrwały proces. Wdrażajmy zmiany stopniowo i zaczynajmy od małych rzeczy. Pokażmy dziecku, że sprawiają nam przyjemność. Wprowadzając nowe produkty, nie zmuszajmy na siłę do ich spróbowania. Dużym prawdopodobieństwem jest, że maluch się zrazi i nie będzie chętny do poznawania nowych rzeczy. Ważne jest, aby nie porównywać dzieci do innych, a znaleźć rozwiązania skuteczne dla całej rodziny.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl