Mniej telewizji, więcej snu i posiłki w gronie rodzinnym - to trzy czynniki, które, według amerykańskich naukowców, w znacznym stopniu zapobiegają nadwadze dziecka.
fit.pl
2010-02-15 00:00
Udostępnij
Zmniejsz ryzyko otyłości
Statystyki otyczące otyłości są zatrważające: 1 miliard mieszkańców Ziemi ma nadwagę. Co czwarte dziecko w Europie jest otyłe, w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą.  W różnych rejonach Polski procent dzieci i młodzieży otyłej wynosi od 2,5 do 12% populacji w wieku rozwojowym i ma wyraźną tendencję zwyżkową. Głównej przyczyny upatruje się w złej diecie i braku ruchu.

family-eatingNajczęstszą przyczyną problemów z utrzymaniem właściwej masy ciała jest zbyt wiele kalorii dostarczanych w pożywieniu w stosunku do potrzeb energetycznych organizmu. Dziecko tyje, kiedy je nadmiernie obfite posiłki oraz zażywa za mało ruchu. Spędzanie kilku godzin dziennie przed ekranem telewizora lub komputera, z jednoczesnym podjadaniem słodyczy – negatywnie odbija się na wadze. Powszechnie uznaje się, że zmiana tych złych przyzwyczajeń chroni przed nadwagą i otyłością. kids-watching-tv

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio także doszli do takiego wniosku.  Po analizie danych na temat ponad 8,5 tys. amerykańskich czterolatków, doszli do wniosku, że mniej telewizji, więcej snu i posiłki w gronie rodzinnym, pomagają chronic dziecko przed problemami z nadwagą. Zaobserwowali oni o 40 proc. mniejsze ryzyko otyłości wśród dzieci, które spędzały przed ekranem telewizora nie więcej niż dwie godziny dziennie, spały przynajmniej 10 godzin w ciągu doby oraz jadały kolację przy stole z rodziną.

"Te trzy praktyki razem zmniejszały ryzyko otyłości nawet u dzieci szczególnie na nią narażonych" - mówi autorka badań Sarah Anderson.

Badaczka porównała odsetek otyłych dzieci w rodzinach, które spełniały wszystkie z trzech wymienionych warunków oraz w rodzinach, które nie spełniały żadnego z nich. Okazało się, że w pierwszym przypadku problemy z wagą miało 14,3 proc. dzieci, natomiast w drugim - 24,5 proc.
kids football 1415187c
"Możliwe, że badania te pozwolą rodzicom wyjść poza dyskusję jedynie o wadze i aktywności fizycznej dziecka oraz przyjrzeć się bliżej innym czynnikom, które mają wpływ na zdrowie i zachowanie malucha" - mówi Anderson.

Pozndto ruch, ruch i jeszcze raz ruch. Czy to w domu, czy na swiezym powietrzu z pewnością pomoże naszym pociechom zachować prawidłową wagę.