Rehabilitacja po urazach narządu ruchu – jak wyglądają przykładowe zabiegi?

Różnego rodzaju urazy narządu ruchu są jedną z najczęstszych przypadłości medycznych. Powstają w przeróżnych okolicznościach, np. podczas uprawiania sportu, w wyniku wypadków komunikacyjnych czy jako zdarzenie podczas wykonywania pracy. Po urazach narządu ruchu ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków do regeneracji uszkodzonych elementów, ale także podjęcie intensywnej rehabilitacji mającej na celu przywrócenie pełnej sprawności. W zależności od typu urazu, w ramach rehabilitacji można wykonywać szereg różnych zabiegów. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak wyglądają przykładowe zabiegi, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.
2022-09-02 00:00
Udostępnij
Rehabilitacja po urazach narządu ruchu – jak wyglądają przykładowe zabiegi?

Laser

Jeden z najbardziej popularnych zabiegów rehabilitacyjnych. Wykorzystuje się w nim laser medyczny, który wytwarza jednobarwną wiązkę światła. Wykazuje on działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Ma więc on właściwości podobne do dostępnych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych bez recepty.  Dodatkowo poprawia ukrwienie i stymuluje procesy lecznicze i regeneracyjne w obrębie układu ruchu. Laser można stosować zarówno w ostrych jak i przewlekłych dolegliwościach. Znalazł on zastosowanie w rehabilitacji takich schorzeń jak zespół cieśni nadgarstka, łokieć golfisty czy w przykurczach mięśni. 

Krioterapia miejscowa

W zabiegu tym wykorzystuje się lecznicze działanie niskich temperatur uzyskiwane przy użyciu okładów z lodu, ciekłego azotu czy zimnego powietrza. Krioterapia znalazła szczególne zastosowanie w terapii ostrych urazów i w okresach pooperacyjnych. Zimno łagodzi ból, zmniejsza stan zapalny oraz obrzęk występujące zwłaszcza w ostrym okresie po urazie.  

Ultradźwięki

Wśród zabiegów rehabilitacyjnych znajdują się także takie, które wykorzystują lecznicze właściwości ultradźwięków. Są to fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla człowieka. Wykazują one działanie łagodzące dolegliwości bólowe narządu ruchu i powodują wzrost temperatury w tkankach głębokich. Zabieg polega na przyłożeniu specjalnej głowicy, które generuje fale ultradźwiękowe do skóry. 

Pole magnetyczne

Jednymi z popularniejszych zabiegów rehabilitacyjnych są te, które wykorzystują działanie pola magnetycznego. Taki rodzaj terapii nazywa się magnetoterapią. W tej metodzie pole magnetyczne przenika do uszkodzonych tkanek i pobudza ich regenerację. Zabieg ten wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, zmniejszające obrzęk i poprawia ukrwienie i gojenie uszkodzeń. Magnetoterapia ma liczne zastosowania i jest wykorzystywana m.in. w chorobie zwyrodnieniowej stawów. 

Jonoforeza

Kolejnym zabiegiem rehabilitacyjnym jest zaliczana do elektroterapii jonoforeza. Polega na wprowadzaniu przez skórę jonów do tkanek pod wpływem działania prądu, który przepływa w niskim natężeniu pomiędzy elektrodami. Jonoforeza wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Stosowana jest w przypadku występowania bólu i stanu zapalnego stawów, ale także w rehabilitacji po porażeniu nerwu twarzowego czy w utrudnionym zrastaniu kości1,2. 

Rekomendacje:

Manske R., C., Problems With Large Joints: Rehabilitation. FP Essent. 2016; 446. 

Dhillon H., Dhillon S., Dhillon M., S., Current Concepts in Sports Injury Rehabilitation. Indian J Orthop. 2017; 51(5).