1 czerwca, w Dzień Dziecka, wystartowała kolejna edycja wyjątkowej imprezy dla branży fitness i fanów aktywności fizycznej – RiminiWellness we Włoszech. Impreza, która odbywa się w tym roku pod hasłem “The Wellness Experience Show”, potrwa do 4 czerwca.
2023-06-02 00:00
Udostępnij
RiminiWellness 2023

17. edycja targów jest nie tylko okazją do przetestowania nowych koncepcji treningowych i zapoznania się z nowymi trendami w zajęciach grupowych, ale także okazją do wielu rozmów i spotkań biznesowych.

Po raz pierwszy RiminiWellness jest gospodarzem strefy INNOVATION IDEAS. Prezentuje projekt WeSportUP, czyli pierwszy akcelerator innowacji poświęcony sportowi i wellnessowi. Włoskie start-upy prezentują się inwestorom podczas pitchingów i speed meetingów. Oto niektóre z innowacyjnych projektów, które można znaleźć na RiminiWellness.

Trening personalny przy wsparciu sztucznej inteligencji

W ciągu ostatnich kilku lat sztuczna inteligencja odgrywała coraz większą rolę w świecie sportu. Ma na celu optymalizację ćwiczeń fizycznych, czyniąc je odpowiednimi dla każdej grupy docelowej, w dowolnym czasie i miejscu. Gymnasio to start-up założony przez 5 młodych inżynierów i projektantów poniżej 30 roku życia z Politechniki w Mediolanie i Turynie. Postanowili oni wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji do monitorowania i korekty ruchów użytkowników, nawet w ograniczonych przestrzeniach i w czasie rzeczywistym. Stworzyli tym samym wirtualnego trenera osobistego.

Gymnasio to rozwiązanie typu plug&play. Poprzez użycie kamery internetowej na urządzeniu użytkowika – smartfonie lub komputerze – monitoruje trening i wysyła sugestie i poprawki w czasie rzeczywistym. Co więcej, wszystkie dane i postępy są analizowane i przetwarzane w celu stworzenia spersonalizowanego arkusza treningowego. Do tej pory główna aplikacja jest wykorzystywana w świecie fitnessu i jogi, ale celem jest stworzenie spersonalizowanych doświadczeń w każdej aktywności sportowej.

Dieta i fitness, czyli idealne połączenie

Technologicznym sercem projektu Eathlon jest oprogramowanie wykorzystujące złożony, opatentowany algorytm. Przetwarzając setki danych i zasad żywieniowych z diety śródziemnomorskiej i żywienia funkcjonalnego, generuje on plany żywieniowe ad-hoc.

Z kolei Fitprime jest start-upem, który ma na celu stać się wiodącą platformą dla korporacyjnych usług socjalnych ukierunkowanych na dobre samopoczucie. W rzeczywistości pozwala użytkownikom dbać o formę zarówno na siłowni, poprzez geolokalizację najbliższego klubu, jak i w domu, dzięki wirtualnym treningom. Ponadto oferuje sekcję “Odżywianie”, która pozwala stworzyć dostosowany do potrzeb użytkownika plan diety.

Pomoc w zarządzaniu organizacjami sportowymi

Niektóre ze start-upów prezentujących się na RiminiWellness oferują również konkretne wsparcie organizacjom sportowym. Chcą pomóc im zoptymalizować zarządzanie ośrodkami sportowymi, siłowniami i studiami treningu personalnego. W tym miejscu pojawia się Your Personal Trainer. Jest to bezpłatna platforma, która nie tylko pozwala klientom i profesjonalistom poznać się nawzajem, ale przede wszystkim zarezerwować przestrzenie treningowe.

Sportclubby aspiruje do stania się platformą rezerwacji zajęć i usług wellness. Ten start-up stworzył innowacyjny system zarządzania, który zapewnia lepszą kontrolę nad klubami fitness, studiami, siłowniami i wszelkimi aktywnościami wymagającymi rezerwacji. Od zarządzania dostępem bezpośrednio ze smartfona po optymalizację kosztów użytkowania klubu dzięki automatyzacji rezerwacji usług. Co więcej, dla użytkowników końcowych Sportclubby stworzyło aplikację, która pozwala im zarezerwować dowolną aktywność sportową, zorganizować gry i zajęcia ze znajomymi oraz ustawiać własny poziom i postępy zgodnie z ich wynikami.
Zabawa w zdrowe nawyki

Dobrostan korporacyjny jest również przedmiotem zainteresowania firmy Trainect, która promuje aplikację wykorzystującą grywalizację. Zachęca ona w prosty i zabawny sposób do działań mających na celu dobre samopoczucie. Nagrodą są działania charytatywne. Rzymski start-up chce sprawić, by każda inicjatywa, która wiąże się z dbaniem o siebie, prowadziła także do dbania o ludzi wokół i otaczające nas środowisko.

Podobne podejście proponuje również Healthy Virtuoso, które zachęca ludzi do zdrowego stylu życia poprzez stymulowanie ich do zmiany nawyków poprzez lojalność, grywalizację i nagrody, a także poprzez rzucanie wyzwań znajomym i współpracownikom.