fit.pl mobile logo

Aquafitness – pasja do sportu płynąca z wody

Czy słyszeliście już o skutecznych ćwiczeniach bez wylewania potu, w fontannie endorfin i w przyjaznym wodnym środowisku? To aquafitness – najmodniejszy obecnie trening, który w łatwy sposób pozwala wysmuklić sylwetkę, poprawić kondycję i wzmocnić zdrowie. Chcecie wiedzieć więcej?

Pakiet informacji na start

Wodny aerobik powstał w latach 80. XX wieku w USA. Amerykanie, mieszczący się w pierwszej dziesiątce najbardziej otyłych narodów świata, docenili tę formę ćwiczenia, która nie wymaga ani kondycji, ani umiejętności. Ale aquafitness nie jest przeznaczony tylko dla osób z nadwagą. Jego dobroczynne właściwości, a szczególnie fakt, że nie powoduje kontuzji, cenią również osoby niepełnosprawne i po wypadkach, kobiety w ciąży, osoby starsze, a także sportowcy.

Jak to wygląda? Aquafitness, jak sama nazwa wskazuje, uprawia się w wodzie, która sięga do pasa, ramion lub szyi. Zajęcia, w trakcie których trener z brzegu demonstruje ruchy, trwają ok. 45 minut. Zwykle trening składa się z rozgrzewki, ćwiczeń wytrzymałościowych i wzmacniających poszczególne mięśnie oraz rozciągania. W zależności od głębokości i wykonywanych ruchów, wyróżniamy ćwiczenia w warunkach odciążenia, wspomagające i z oporem. Do treningu używa się przyrządów, które ułatwiają ruchy i czynią go skuteczniejszym, ale o tym za chwilę. Warto też wiedzieć, że od czasu powstania aquafitnessu pojawiły się różne jego odmiany, od aquabike’u, czyli pedałowania w wodzie, przez aqua-senior dla osób starszych, po aqua-afro - aerobik z wykorzystaniem podstawowych kroków tanecznych ludów plemiennych Afryki.

Przyjemne z pożytecznym

Korzyści płynące z aquafitnessu można wymieniać bez końca. Przede wszystkim pozytywnie wpływa na układ krwionośny i oddechowy. Podnosi wydolność organizmu i rozwija siłę mięśni, jednocześnie wyszczuplając sylwetkę, zwiększając gibkość i jędrność ciała oraz likwidując cellulit. Ponieważ nie obciąża układu ruchu, a wręcz odciąża kręgosłup, może być stosowany jako rehabilitacja. I wreszcie – poprawia samopoczucie, odpręża i likwiduje stres! A zatem aquafitness wydaje się być panaceum na wszelkie dolegliwości, ale co jest w nim najlepsze? Dzięki wodzie ciężar ciała zmniejsza się o ok. 80 proc. Dzięki temu czujemy się lżej i wolniej się męczymy, a jednocześnie środowisko wodne stawia nam opór, więc ćwiczenia, które z pozoru nie wymagają wysiłku, tak naprawdę zmuszają nas do wkładania więcej siły. Są zatem bardziej efektywne, a woda, która amortyzuje stawy i mięśnie, sprawia, że ryzyko kontuzji właściwie nie istnieje.

Jak się przygotować

Na pierwszych zajęciach prowadzący na pewno poinformuje nas, jakie przyrządy ułatwią i wspomogą nasz trening. Na basenie zwykle dostępne są makarony, czyli długie gąbki, których używa się do ćwiczenia, ale na rynku można wybierać spośród bardziej specjalistycznego i komfortowego sprzętu. Przyda nam się na pewno pas wypornościowy, który ułatwia poruszanie się na głębokiej wodzie i podnosi efektywność ćwiczeń niezależnie od pozycji w basenie.

Do ćwiczeń wzmacniających mięśnie górnej części ciała niezbędne będą hantle lub łapki pływackie. W sieci Decathlon dostępne są np. rękawiczki wykonane z miękkiego neoprenu, które zwiększają powierzchnię odepchnięcia dłoni, skutecznie wykorzystując przy tym płynny opór wody. Nieodzownym akcesorium do uprawiania aquafitnessu są specjalne buty na podeszwie antypoślizgowej, takie jak buty aquadots od Nabaiji by Decathlon, dostępne w trzech różnych kolorach. Bardziej zaawansowane miłośniczki wodnej gimnastyki powinny zainwestować w pompowaną deskę, której używa się jako platformy do ćwiczeń wzmacniających mięśnie, z wykorzystaniem niestabilności wody. Ponadto warto się rozejrzeć za modelującym kostiumem, który dzięki elastycznej dzianinie podtrzymuje biust i modeluje sywetkę, podnosząc komfort ćwiczenia. Można też wybrać kostium z materiału odpornego na chlor, który nie zniszczy się przy regularnym użytkowaniu. I jeszcze jedno: uważajcie, to wciąga!

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl