Sport zyskuje w Polsce na popularności. Już prawie połowa Polaków uprawia go regularnie, przynajmniej raz w tygodniu, co jest niebywałym wzrostem aktywności w porównaniu do poprzednich lat. Wraz z szybko rosnącą liczbą sportowców przybywa także sklepów oferujących sprzęt i ubrania sportowe. Na rynku pojawiają się też nowoczesne gadżety i aplikacje mobilne przeznaczone dla sportowców.
fit.pl
2016-04-04 00:00
Udostępnij
Sportowiec na zakupach
Polacy ćwiczą coraz chętniej, co wpływa na rynek konsumpcji dóbr i usług – powstają nowe siłownie i baseny, organizowane są kursy tańca i sztuk walki, sklepy odzieżowe poszerzają asortyment o ubrania sportowe. Siłę nabywczą sportowców dostrzegają także banki: jakiś czas temu specjalnie do tej grupy skierowano reklamę płatności mobilnych. W końcu podczas walki o dobrą formę nie warto tracić czasu czy upychać portfela w stroju sportowym – by zapłacić za wodę czy batona energetycznego, można skorzystać z mobilnych aplikacji w naszym smartfonie (na przykład Blik), bez którego nie wychodzimy nawet na jogging. Aby dokonywać transakcji za pomocą Blika, nie trzeba na telefon wgrywać specjalnych programów, ponieważ system jest częścią aplikacji mobilnych największych polskich banków (takich jak: Alior Bank, Bank Millennium, BZ WBK, Ing Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski). Korzystanie z niego jest banalnie proste.

Co kupujemy i za ile?

Polacy najchętniej przeznaczają fundusze na opłatę zajęć sportowych – czyli kursy, siłownie, wizyty na basenie – oraz sprzęt sportowy. Najczęściej kupujemy rowery, a amatorskie kolarstwo to nasz ulubiony sport. Stosunkowo rzadko dochodzi do zakupu sprzętu do ćwiczeń siłowych – wolimy odwiedzać siłownię bądź uczęszczać na zajęcia fitness niż zainwestować we własny sprzęt i w samotności pedałować na orbitreku. Średnio na zakupy związane ze sportem oraz karnety na różnego rodzaju zajęcia wydajemy nieco ponad 1000 zł rocznie. W dużej mierze to wzrost zainteresowania sportem generuje większą sprzedaż ubrań i sprzętów sportowych. Wpływ na to mają jednak także inne rzeczy: poszerzający się asortyment sklepów oraz wzrost popularności nowych form zakupów i nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie płatności. Rezygnujemy z ćwiczenia w zwykłej odzieży, ponieważ ubrania przeznaczone specjalnie do sportów zwiększają komfort ćwiczeń.

Mobilne zakupy sprzymierzeńcem sportowców

Wciąż wzrasta liczba sklepów, również tych online, których główną grupą docelową są sportowcy. W sklepach internetowych mamy dostęp do często atrakcyjnych cenowo ofert i licznych rabatów. Nowe systemy płatności pozwalają usprawnić proces zakupów. Ponadto w coraz większej liczbie miejsc można dokonywać płatności mobilnych, które w przypadku sportowców są niesamowitym ułatwieniem. Wyobraź sobie, że wsiadasz w auto w stroju sportowym i jedziesz na siłownię. Potrzebujesz pieniędzy na wodę czy opłacenie karnetu. Do tej pory w takiej sytuacji trzeba było mieć przy sobie portfel, którego przecież nie włożysz do kieszeni na czas treningu, ani nie zostawisz w szatni, gdzie może nie być bezpieczny. Teraz, dzięki płatnością mobilnym, możesz praktycznie wszędzie zapłacić za pomocą telefonu.

Modnie i wygodnie

Czasy, gdy Polki ćwiczyły w dresach, wydają się odchodzić do przeszłości. Coraz częściej decydują się na zakup specjalistycznej odzieży sportowej, która ma tę przewagę, że nie krępuje ruchów oraz – przede wszystkim – zapewnia prawidłową wymianę ciepła. Na rynku królują obecnie wygodne buty do biegania i ubrania termoaktywne, odprowadzające wilgoć w górną warstwę odzieży, przez co skóra dłużej pozostaje sucha. Dzięki takim specjalnym ubraniom ciało sportowca w zimie wolniej się wyziębia, a latem – lepiej chłodzi. Wśród osób preferujących wycieczki górskie modne stały się kurtki z membraną, mające chronić przed warunkami atmosferycznymi i pozwalać skórze na oddychanie – zresztą ten rodzaj kurtek jest coraz popularniejszy nie tylko wśród sportowców. Nie bez znaczenia jest tutaj też moda – w końcu w kolorowych, dobrze dobranych do sylwetki nowoczesnych ubraniach sportowych prezentujemy się znacznie lepiej i bardziej profesjonalnie niż w dresach…

Gadżety dla sportowca

W ramach ciekawostki można jeszcze wspomnieć o pewnych gadżetach, kupowanych na razie jedynie przez nielicznych sportowców, które być może kiedyś zawojują rynek. Są to na przykład komputer pokładowy dla rowerzystów (będący nie tylko licznikiem, ale umożliwiający także łączenie z kamerą, czujnikiem tętna), aplikacje prywatnych trenerów na smartfony czy zegarki satelitarne przeznaczone dla biegaczy.

Angażując się w uprawianie sportu, warto zainwestować w dobry sprzęt i odpowiednie ubranie. Dzięki nim można polepszyć swoje samopoczucie, poczuć się jak profesjonalista i poprawić wyniki. Również nowe technologie mogą ułatwić ci długą i niekiedy wypełnioną potem i łzami drogę do upragnionej sprawności.