Bezbolesny powrót do formy po lockdownie

Zakończona niedawno kwarantanna spowodowana pandemią koronawirusa wpłynęła na codzienny rytm życia wielu z nas, w tym także na spadek aktywności fizycznej. A przecież regularne treningi, w połączeniu z odpowiednio przygotowaną dietą to recepta na zdrowie i dobre samopoczucie. Nie jest jednak łatwo powrócić do dobrych nawyków… Trenerka personalna Marta Gorąca podpowiada, jak sprawić by powrót do ćwiczeń fizycznych po przewie, odbył się możliwie bezboleśnie
2020-06-22 00:00
Udostępnij
Bezbolesny powrót do formy po lockdownie

- Wznowienie aktywności fizycznej nie jest proste, bo nasz organizm bardzo szybko się rozleniwia. Jeśli więc chcesz wrócić do ćwiczeń po okresie przestoju, zrób to z głową. Podczas pierwszego treningu nasze mięśnie mogą nie być gotowe do wykonania tych samych ćwiczeń, co przed przerwą. Zmuszając je do nadmiernego wysiłku, łatwo nabawić się kontuzji. Dlatego pierwszy trening powinien być spokojny i krótki. Pobudź swoje ciało, pamiętaj też o rozciąganiu i czasie na regenerację - mówi Marta Gorąca, trenerka personalna.

Jak wrócić do ćwiczeń? To zależy…

Sposób i szybkość powrotu do aktywności fizycznej zależy od wielu czynników, m.in. od tego czym spowodowana była przerwa, czy przed nią uprawialiśmy sport regularnie, czy raczej okazjonalnie. Pamiętajmy też, że każdy organizm jest inny i w innym stopniu przystosowuje się określonych zadań. Przed pierwszym treningiem warto skonsultować się z trenerem personalnym, który dobierze odpowiednie ćwiczenia oraz ich stopień zaawansowania do naszych możliwości.

Tylko spokój nas uratuje

Tymczasem, Marta Gorąca daje kilka bezcennych wskazówek na temat tego, jak bezpiecznie powrócić do ćwiczenia po przerwie spowodowanej kwarantanną.

1. Zachowaj zdrowy rozsądek

Pamiętajmy, że nie da się nadrobić 2-3 miesięcy zerowej aktywności fizycznej w kilka tygodni. Żadna przerwa nie robi dobrze, a nasz organizm nie wejdzie od razu na najwyższe obroty. Jeśli wybierzesz drogę na skróty, bardzo szybko możesz zrobić sobie krzywdę. Każdy układ, nie tylko mięśniowo-szkieletowy, ale nerwowy czy oddechowy potrzebują chwili na tak zwany rozruch.

2. Chodź na dłuższe spacery

Jeśli podczas kwarantanny, jak i przed nią nie byłeś aktywny, to zwykłe dłuższe spacery będą dobrą formą ćwiczeń. Uruchom krokomierz, rób co najmniej 10 tys. kroków dziennie.

3. Wybieraj krótkie aktywności

Wykonuj krótkie jednostki treningowe aby się nie zniechęcać. Tym bardziej, jeśli ćwiczysz w domu. Robiąc krótszy trening, mniejsze jest prawdopodobieństwo, że coś zakłóci jego wykonywanie. Takie rozwiązanie pomoże Ci też zaplanować dzień i wpleść w niego aktywność fizyczną

4. Pamiętaj o odpowiednim odżywianiu

Podczas kwarantanny prawdopodobnie byłeś na nadwyżce kalorycznej. Tak się dzieje, kiedy jemy tyle samo, a nawet więcej, a ruchu mamy znacznie mniej. I nie mam tutaj na myśli regularnych treningów, ale chociażby codzienne przemieszczanie się z miejsca w miejsce. Teraz jest świetny moment na zadbanie o dietę. Wiosna i lato obfitują w świeże owoce i warzywa. Korzystaj z tego i jak najczęściej wybieraj ich surowe postacie.

5. Zostań mistrzem planowania

Zaplanuj sobie minimum 3 aktywności w tygodniu. Niech pojawi się trening wzmacniający osłabione mięśnie. On także będzie modelował Twoją sylwetkę. Trening wytrzymałościowy (cardio), który spali nadmiar kalorii oraz niechcianą tkankę tłuszczową. Do tego planu wrzuć też trening mentalny: medytacja, joga, stretching czy BODYART. Ten pozytywnie wpłynie na Twoją psychikę i regenerację. Korzystaj z dobrych, sprawdzonych źródeł. Poobserwuj, poszukaj, sprawdź, które będą dobre dla Ciebie i trzymaj się tych narzędzi. Trenuj z głową, mądrze. Z treningu na trening stopniowo podnoś poprzeczkę i wymagaj od siebie więcej.

6. Zaangażuj bliskich

Prawdopodobnie jest więcej osób, które potrzebują motywacji, jak Ty. Zróbcie sobie wzajemny challenge, plan. Raportujcie działania i wzajemnie się motywujcie