BUTELKA SPORTOWA NA WIOSNĘ – JAKĄ WYBRAĆ?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami i coraz więcej z nas zaczyna planować częstsze aktywności na świeżym powietrzu. Podczas kompletowania elementów stroju i akcesoriów, z którymi wycieczki piesze, wyprawy rowerowe czy treningi będą wygodne i przyjemne, nie wolno zapomnieć o dobrej jakości butelce na wodę. Jak wybrać najlepszą butelkę sportową?
2022-03-29 00:00
Udostępnij
BUTELKA SPORTOWA NA WIOSNĘ – JAKĄ WYBRAĆ?

Na początek przypomnijmy, dlaczego w ogóle warto w nią zainwestować. Przede wszystkim dlatego, że kiedy jesteśmy aktywni, po chwili na pewno poczujemy pragnienie, będziemy więc chcieli sięgnąć po łyk chłodnej wody. Do tego pamiętajmy, że częste picie niewielkich porcji wody to lepszy poziom nawodnienia, który przekłada się na lepszą koncentrację i sprawność (a zatem lepsze wyniki, jeśli nam na nich zależy) i mniejsze ryzyko kontuzji podczas uprawiania sportu, dzięki sprawniejszym stawom. Warto zatem zapewnić sobie ciągły dostęp do świeżej wody i mieć butelkę pod ręką przy okazji każdej aktywności.

Co więcej, zakup butelki, jeśli dobrze go przemyślimy, może być udaną inwestycją na długie lata. Wysokiej jakości butelka będzie z nami na tak zwane „dobre i złe”, dzięki czemu będziemy mogli zapomnieć o kolejnych butelkach PET trafiających do kosza. Zastanówmy się zatem, jaka jest najlepsza butelka sportowa?

Optymalna pojemność

Chociaż brzmi to banalnie, chciałoby się powiedzieć „nie za duża, nie za mała”. Butelka o zbyt małej pojemności szybko opustoszeje i stanie się zbędnym obciążeniem podczas wycieczki czy treningu. Z drugiej strony butelka zbyt duża, już na początku będzie dość ciężka, a picie z niej nie będzie wygodne (szczególnie jeśli nie będziemy chcieli przerywać aktywności).

Możemy zatem założyć, że idealna butelka sportowa powinna mieć od około 500 ml do 1 L pojemności. Taka objętość zapewni sporą ilość wody i jednoczesny komfort korzystania.

Materiał wykonania

Ta cecha przekłada się na dwa ważne aspekty: komfort użytkowania i trwałość butelki.

Wybór jest dziś tak szeroki, że możemy dowolnie wybierać między butelkami plastikowymi, szklanymi czy ze stali nierdzewnej. Każdy z tych materiałów ma swoje mocne i słabe strony: na przykład butelki plastikowe są bardzo lekkie, ale jednocześnie dość mało odporne na uszkodzenia. Butelki szklane bywają cięższe, jednak pita z nich woda nigdy nie będzie miała posmaku tworzywa butelki. Tak bywa w przypadku niskiej jakości butelek ze stali nierdzewnej, jednak te lepsze pozwalają na długo zachować przyjemnie orzeźwiającą temperaturę wody.

Dodatkowo, jak już wspomnieliśmy plastikowe butelki są stosunkowo mało odporne na uszkodzenia, a butelki szklane zdarza nam się rozbić. Najtrwalszą w tym zestawieniu będzie z pewnością butelka ze stali nierdzewnej, której niestraszne zarysowania i upadek na ziemię (nawet ze sporej wysokości).

Czym zatem kierować się wybierając butelkę? Na pewno warto zwrócić uwagę na wagę butelki (zazwyczaj im jest lżejsza, tym lepiej) oraz na informacje o atestach bezpieczeństwa tworzywa, z którego została wykonana.

Rodzaj ustnika

Zwykła zakrętka, korek czy zatyczka z dziubkiem? Rodzaj ustnika będzie miał szczególne znaczenie dla osób, które ze swojej butelki będą chciały korzystać, nie przerywając ruchu. W takim wypadku lepiej sprawdzi się wąski dziubek niż szeroka szyjka.

W tym miejscu warto też wspomnieć o szczelności. Butelka ze szczelnym zamknięciem gwarantuje nam brak przykrych niespodzianek po otwarciu plecaka czy torby gimnastycznej.

Kształt

Butelka sportowa będzie nam towarzyszyła w wędrówce czy ćwiczeniach, będziemy wyciągać ją z plecaka albo uchwytu na bidon przy rowerze, zapewne jedną ręką. Wybierając butelkę, kierujmy się zatem też jej kształtem, a konkretniej faktem czy wygodnie leży w dłoni i pozwala zaczerpnąć łyk wody bez ryzyka oblania się.

Dodatkowe funkcjonalności

Wielu producentów wie, że ich klienci oczekują od butelki czegoś więcej, proponują więc dodatkowe udogodnienia.

Jakie dodatkowe funkcjonalności może mieć butelka? Na przykład uchwyt w zakrętce umożliwiający przypięcie do paska czy karabińczyka, etui pozwalające zachować temperaturę i dodatkowo zabezpieczające butelkę, możliwość włożenia filtra do wody. Warto też wspomnieć, że butelki ze stali nierdzewnej często mają funkcję termosu, dzięki czemu możemy w nich zabrać ze sobą zarówno ciepły, jak i gorący napój.

Butelka sportowa – propozycja od Waterdrop

Producent akcesoriów do picia wody Waterdrop wprowadził właśnie do swojej oferty butelkę sportową stworzoną z myślą o osobach aktywnych i chcących prowadzić zrównoważony tryb życia.

Lekka butelka wykonana z wysokiej jakości stali nierdzewnej ma pojemność 800 ml i została wyposażona w dziubek umożliwiający napicie się przy użyciu tylko jednej ręki. Dodatkowo dołączony do niej pasek wspiera wygodne trzymanie i pozwala na mocowanie butelki do karabinka. Butelka została zaprojektowana w minimalistycznym stylu, dopasowującym się do każdej sportowej stylizacji – dostępna jest w czarnej i srebrnej wersji kolorystycznej.