Capoeira i Taniec Brzucha – jak modelują ciało?

Taniec od wieków pełnił funkcję podtrzymywania więzi lub kojarzył się z rytuałem religijnym. Dziś już nie tylko jednoczy ludzi, lecz pomaga nam każdego dnia kształtować ciało i trenować umysł, ujawniając pokłady pozytywnej energii
fit.pl
2013-01-02 00:00
Udostępnij
Capoeira i Taniec Brzucha – jak modelują ciało?
capoeiraCapoeira, czyli kompleksowy trening dla całego organizmu

Trening na siłowni, zajęcia w klubie fitness, rower, pływanie – każda z podanych form aktywności wspaniałe działa na ludzkie ciało. Są jednak amatorzy innych form treningu, które zaspokajają potrzebę ruchu, ale także pozwalają uwolnić emocje i oczyścić umysł. Do takich form należy właśnie Capoeira.

Ten rytualny taniec a właściwie brazylijska sztuka walki, bo właśnie tu należałoby szukać korzeni tego tańca, charakteryzuje się rytmicznymi krokami z elementami sztuk walki: kopnięć, przysiadów, podczas których całe ciało intensywnie pracuje. Capoeira nie jest typową walką miedzy przeciwnikami. To tylko symboliczny pokaz sił, która zamienia się w spektakularny taniec dzięki akrobatycznym podskokom, skłonom, obrotom i ciosom.

Capoeira zmusza tańczących do używania praktycznie wszystkich mięśni: ramion, nóg, brzucha, pleców, rąk, dlatego podczas regularnych treningów organizm bardzo szybko przechodzi od trybu spalania kalorii i tłuszczu aż po efektywne modelowanie muskulatury ciała.

Capoeira to skuteczny trening rozciągający i uelastyczniający mięśnie, doskonały zarówno dla dzieci, jak i dorosłych:

Główne jej zalety to:
  • wzmacnianie mięśni kręgosłupa i zapobieganie wad postawy
  • pozbycie się dręczących bólów kręgosłupa
  • wzmocnienie serca i układu krwionośnego
  • zwiększona wydolność organizmu
  • lepszy metabolizm
  • skuteczniejsze usuwanie toksyn z organizmu
  • lepsze samopoczucie, refleks i koordynacja ruchowa

Dla smukłej talii - taniec brzucha

Belly dance to orientalna sztuka tańca pochodzącą z terenów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Ten bardzo zmysłowy taniec raczej zarezerwowany jest dla kobiet. Płynne, skoordynowane ruchy, gracja i umiejętności, dzięki którym pracuje większość mięśni brzucha to właśnie kwintesencja kobiecości, którą tancerki emanują podczas pokazów.

Taniec brzucha znakomicie pobudza męską fantazję, ale przede wszystkim kobietom daje szansę pozbycia się kompleksów, wyzwolenia swojej kobiecości, przełamania tabu i akceptacji swojego ciała.

Taniec brzucha w przeciwieństwie do tańca towarzyskiego, jest aktywnością, która wciąż się rozwija i ewoluuje, dlatego daje więcej swobody i stale wyznacza nowe ścieżki taneczne. Obecnie belly dance można tańczyć z chustą lub tzw. woalem, ale także rekwizytami i instrumentami muzycznymi (np. bębenki i tamburyny).

Belly dance można tańczyli solo, ale także w grupie, gdzie z pewnością każda tańcząca Pani ma większą satysfakcję i motywację do pracy nad własnym ciałem, ponieważ najważniejszym centrum tego tańca jest brzuch. To właśnie jego mięśnie, (zwłaszcza zębate oraz mięsień prosty) mają szanse zyskać na jędrności, sprężystości. Taniec brzucha w połączeniu ze zdrowszym menu szybko sprawi, że poczujesz się o kilka kilogramów lżej, a Twoja talia straci nieestetyczną oponkę, której tak bardzo chciałaś się pozbyć.

www.taniec.fit.pl