Cheerleaders Energy - mocne wyzwania i solidny trening

Cheerleaders Energy to utytułowany zespół polskich cheerleaderek, który w 2011  reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata Cheerleaders w Orlando. Specjalnie dla FIT.pl opowiedziały o zmaganiach na treningach, emocjach i przygotowaniach do występów  
fit.pl
2013-10-02 00:00
Udostępnij
Cheerleaders Energy - mocne wyzwania i solidny trening
energy 1Skąd pomysł na zajęcie się cheerladingiem?

Na pomysł założenia grupy cheerleaders wpadłyśmy pod koniec 1999r. Jeszcze przed „oficjalnym” założeniem zespołu miałyśmy najważniejszy występ na meczu eliminacyjnym do Mś w piłce halowej Polska-Portugalia. Grupa składała się z koleżanek z klasy, osiedla i naszych młodszych sióstr.

Ułożyłyśmy układ 3 godziny przed meczem i powtarzałyśmy go aż do występu. Nigdy tego nie zapomnę, jak i ogromnych zakwasów następnego dnia. Kilka dni wcześniej organizator sprowadził na występ nieistniejącą już grupę cheerleaderek „Alba” z Chorzowa, co również miało wpływ na chęć założenia grupy dopingującej. Zaczęłyśmy się bardziej interesować tą formą tańca, o której praktycznie nikt nic nie wiedział, bo mało kto miał jeszcze wtedy komputer i Internet w domu. Tak więc 10 lat temu w listopadzie ogłosiłyśmy pierwszy oficjalny nabór do grupy cheerleaders!

Cheerleading w Polsce to chyba jeszcze raczkująca dyscyplina, skąd czerpiecie inspiracje dla swoich pokazów?

Inspiracje czerpiemy przede wszystkim z zagranicznych filmów o zespołach cheerleaders, a także od innych zespołów, które miałyśmy okazję zobaczyć na międzynarodowych zawodach. Za granicą cheerleading to znany i powszechny sport, który daje tancerzom możliwość pokazania tego co najlepiej potrafią robić. Czerpią z tego radość tak jak my i bawią się tym, co robią. . W Polsce kładą nacisk tylko na kat. Cheer dance i nie wiemy dlaczego pomijają te, które na świecie są najbardziej znane.

Jak długo trzeba trenować, by osiągnąć dobrą formę?

Jeżeli chodzi o uzyskanie dobrej formy, to trzeba trenować dosyć długo. Głównie w naszym zespole liczy się siła więc na rozgrzewce staramy się robić najwięcej ćwiczeń siłowych. Ponadto dużo biegamy by utrzymać kondycję i robimy ścieżki gimnastyczne, które wykorzystujemy w układach.

Jak wygląda wasz trening, często ćwiczycie?

Nasz trening zaczyna się od biegania i rozgrzewki, która trwa na ogół 40 minut. Następnie,  jeżeli jest wystarczająco dużo czasu, to pracujemy nad gimnastyką, by uzyskać dużo punktów na zawodach. Potem przechodzimy do pracy nad układem i robieniem piramid.

energy 2Czy to prawda, że w polskim cheerleadingu niebezpieczne figury np. piramidy są zakazane?

Polski cheerleading tak naprawdę opiera się tylko na układach tanecznych z pomponami Cheer Dance- Polskie „władze” boją się wprowadzenia kat. Cheer, ponieważ stwierdzili, że jest to zbyt niebezpieczne, ale prawda jest taka, że nie ma w Polsce wyszkolonych instruktorów w tej kategorii i warunków do ćwiczeń piramid.

Po 20 latach od pojawienia się cheerleadingu w Polsce wciąż jest tylko jedna kategoria i nic na to nie wskazuje, by cokolwiek w najbliższym czasie miało się zmienić. Na ogólnopolskich zawodach cheerleaders zabrania się robienia piramid, wyrzutów i innych elementów, które należy wykonywać na zawodach po za granicami naszego kraju. Póki co w Polsce nie ma zawodów, opierających się na układach z piramidami, dlatego też bardzo rzadko bierzemy w nich udział.

Lubicie podejmować wyzwania?

Można powiedzieć, ze wyzwanie to nasze "drugie imię". Praktycznie na każdym treningu próbujemy robić coraz to nowe, trudniejsze piramidy i wyrzuty. W tym roku planujemy wystartować w VI Elite Beach Cup w Tropical Island w kategorii Coed i pracujemy nad układem z ekipą męską, która pomaga nam w robieniu piramid.

Będzie to chyba nasze najpoważniejsze wyzwanie, a zarazem ciekawe doświadczenie, które pozwoli nam się bardziej zbliżyć do tego cheerleadingu, znanego z amerykańskich filmów.

Macie już sporo sukcesów na swoim koncie, które jest dla Was najważniejsze?

Myślę, że naszym największym sukcesem jest to, że już dwa razy z rzędu nasza drużyna zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata w Orlando na Florydzie. Niejeden zespół marzy o takim wyróżnieniu.

Jak wyglądają Wasze przygotowania przed ważnymi imprezami?

Nasze przygotowania polegają na wymyślaniu i praktykowaniu trudniejszych i bardziej zaawansowanych piramid. Ćwiczymy także nad ścieżkami akrobatycznymi, by każda cheerleaderka wykonała ją podczas układu.

Ponadto poświęcamy też dużo czasu na ćwiczenia skoków cheerleaders, które są niezbędne w kategorii All Girl Cheer, staramy się przygotować naprawdę dobry i ciekawy układ, w którym pokażemy to, co umiemy ale także, w którym przekonamy publiczność i jurorów do tego, że kochamy to co robimy i zachęcimy także ich do wspólnej zabawy. Najważniejsze jest jednak pozyskanie sponsorów i środków na wyjazd, bo bez tego, tak jak rok temu, zostaną nam tylko marzenia…..

Co możecie poradzić dziewczynom, które chciałby zostać cheerleaderkami?

Każdej dziewczynie, która chce zostać cheerleaderką radzimy, by przede wszystkim czerpała z tego radość i zabawę. Sport ten kształtuje nie tylko figurę , ale osobowość i charakter. Ważne, by bardzo chcieć i lubić to, co się robi.

Czy cheerleaderka powinna mieć jakieś specjalne cechy charakteru?

Cheerleaderka powinna być przede wszystkim odważna i śmiała, to są dwie najbardziej pożądane cechy, które sprawdzają się na każdych występach. Prawdziwa cheerleaderka potrafi pokazać nie tylko swoim wykonaniem układu, że potrafi to, co robi, ale też wyrazem twarzy i zachęcaniem innych do tego, by patrzyli i bawili się razem z nią.

Jest jakiś ”must have” w stroju cheerleaderki?

Jeżeli chodzi o strój dla cheerleaderki to w kategoriach juniorskich pewne części ciała muszą być zakryte, w seniorskich to bardziej względy estetyczne i dobrego smaku. Ważne jest tylko, by dobrze się w nim czuć i by nie przeszkadzał w wykonywaniu układu. Do uniformów w amerykańskim stylu dziewczyny zawiązują kokardy na włosach.

Rozmawiała Marta Kania

www.fit.pl