fit.pl mobile logo

Czy pojazdy elektryczne częściej się zapalają ?

Pożary akumulatorów w pojazdach elektrycznych nie są częste, ale się zdarzają. Oto, co musisz wiedzieć, aby im zapobiec. Jak często dochodzi do pożarów akumulatorów w pojazdach elektrycznych?

Aktualne dostępne dane pokazują, że pożary akumulatorów w pojazdach elektrycznych są rzadkie.

  • Pojazdy, które się zapalają, należą do następujących kategorii:
  • 45% z powodu usterek mechanicznych lub zaniedbań;
  • 23% z powodu awarii izolacji przewodów elektrycznych lub kabli;
  • 5% z powodu kolizji lub przewrócenia się pojazdu;
  • 27 % z powodu nieostrożności lub niezamierzonego działania.

Uwaga dotycząca bezpieczeństwa: To dobry powód, aby trzymać gaśnicę w pojeździe.

Co wywołuje pożar akumulatora pojazdu elektrycznego ?

Akumulatory wysokonapięciowe mogą zostać przebite podczas uderzenia lub może dojść do zwarcia przewodów i kabli. Iskra ze zwarcia może zapalić łatwopalne rozpuszczalniki organiczne akumulatora, podpalając poszczególne ogniwa, które przegrzewają się i zapalają inne ogniwa https://www.mamtoo.pl/motoryzacja/

Ucieczka termiczna to kolejna poważna przyczyna. To zjawisko, w którym ogniwo litowo-jonowe wchodzi w niekontrolowany, samonagrzewający się stan. Jeśli ciepło nie może normalnie zniknąć, może to doprowadzić do pożaru. Wiele rzeczy może wywołać niekontrolowany wzrost temperatury, od złej konstrukcji baterii i wentylacji po ładowanie baterii przed jej ostygnięciem. Zjawisko to dotyczy wszystkich baterii litowo-jonowych, w tym tych w smartfonach i elektrycznych szczoteczkach do zębów.

Czy trudniej jest ugasić pożar pojazdu elektrycznego ?

Tak. Zagrożenia dla bezpieczeństwa osób udzielających pierwszej pomocy w przypadku pożaru akumulatora pojazdu elektrycznego są znaczące. Gdy rozpuszczalniki organiczne i łatwopalne gazy zapalą się, żywią się elektrolitem, powodując samopodtrzymujący się, trudny do ugaszenia pożar.

Jak zmniejszyć ryzyko pożaru akumulatora pojazdu elektrycznego ?

Codzienne monitorowanie stanu akumulatora i wyłączanie zasilania w przypadku zapalenia się lampki ostrzegawczej akumulatora wysokiego napięcia może pomóc zapobiec pożarowi i wydłużyć żywotność akumulatora.

Sprawdź spód samochodu po wypadku lub przejechaniu przez gruz drogowy. Sprawdzaj akumulatory pojazdów elektrycznych pod kątem wycieków i korozji w ramach regularnych przeglądów. Przed ładowaniem odczekaj, aż akumulator całkowicie ostygnie. Używaj wyłącznie zatwierdzonych, kompatybilnych ładowarek poziomu 1 i 2. Nigdy nie używaj pękniętej lub uszkodzonej wtyczki ładowania. Ładuj pojazd elektryczny w dobrze wentylowanym miejscu www.mamtoo.pl

Utrzymuj akumulator naładowany w zakresie od 20 do 80 procent. Ładowanie do 80 procent pozostawia miejsce na energię z hamowania regeneracyjnego, zmniejszając prawdopodobieństwo przegrzania. Upewnij się, że oprogramowanie systemu zarządzania akumulatorem jest aktualne.
Sprawdź warunki pogodowe przed ładowaniem. Nie ładuj akumulatora podczas deszczu.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl