Lubisz ćwiczyć? Chcesz być aktywnym i jednocześnie przebywać ze swoim pupilem? Mamy dla Ciebie rozwiązanie – jest nim doga
fit.pl
2010-02-03 00:00
Udostępnij
Doga – joga z psem
doga3W 2005 roku na Manhattanie, podczas sesji jogi na salę wbiegła suczka, o wdzięcznym imieniu Diana, której właścicielką była jedna z ćwiczących i wspólnie ze swoją panią zaczęła wykonywać pozycję... „pies z głową do góry”. (Pozycja ta pobudza ciało i wycisza umysł. Usuwa zmęczenie i odświeża ciało. Rozciąga nogi i kręgosłup, dzięki czemu zmniejszają się bóle w dole pleców). Pozostali ćwiczący uznali, że to doskonały pomysł i na następne zajęcia przyszli ze swoimi pupilami. I tak zaczął się trend zwany dogą, czyli joga z psem. Instruktorka jogi Suzi Teitelman, pierwsza w Stanach Zjednoczonych zdecydowała się na prowadzenie specjalnych zajęć dla psów i ich właścicieli. Uległa naciskom kobiet, które chciały, by ich pupile mogły ćwiczyć, tak jak Diana.

Doga obejmuje delikatny masaż zwierzęcia, ćwiczenia rozciągające dla psów i ich właścicieli, ale również medytację i ćwiczenia relaksacyjne. Jak podkreślają instruktorzy doga to nie tylko trening ciała psa, ale również trening jego ducha.

Joga z psem ma świetny wpływ na zwierzęta i pogłębia ich więź z właścicielem. Oczywiście psy nie mogą wykonywać wszystkich asanów. Dla czworonogów opracowane są specjalne ćwiczenia, które psy mogą wykonywać samodzielnie lub z pomocą człowieka. W niektórych pozycjach jogicznych to pies wspina się na właściciela, ale czasem to on jest oparciem.
doga2 doga4

Instruktorzy dogi ostrzegają, by właściciele nie zmuszali psów do wykonywania asanów, których pupile nie są w stanie wykonać. Bardzo ważne dla ćwiczących jest również zachowanie równowagi oddechowej. By złapać rytm oddechu psa, najwygodniej jest go po prostu położyć na sobie. Po chwili wspólnego leżenia i serii głębokich wdechów i wydechów oddechy się synchronizują.

W polskich klubach jogi nie ma jeszcze oferty dogi, ale kto wie? Może już wkrótce zawita do Polski?