Domowa siłownia – jak ją zaaranżować?

Domowa siłownia jest idealnym rozwiązaniem dla osób, chcących zadbać o swoją kondycję, siłę czy zdolności motoryczne. Żyjemy w czasach, w których coraz większe znaczenia dla społeczeństwa ma sport i dbanie zdrową sylwetkę.
2022-02-22 00:00
Udostępnij
Domowa siłownia – jak ją zaaranżować?

Jednak nie każda osoba dysponuje czasem, aby systematycznie udawać się na siłownię czy na zajęcia sportowe. Niekiedy problematyczne jest również trenowanie w punktach sportowych z uwagi na duże kolejki do urządzeń, przez co ten rodzaj aktywności fizycznej przeciąga się w czasie. Posiadanie własnej domowej siłowni całkowicie niweluje tego typu problemy, powodując domowy trening bardzo komfortowym. Jak zatem zaaranżować swoją wymarzoną domową siłownię?

Wybór miejsca

W najbardziej komfortowej sytuacji są posiadacze domków, którzy często mogą zagospodarować całe duże pomieszczenia na wykonanie swojej sali treningowej. Jednak właściciele mieszkań czy osoby inwestujące w nowe mieszkania w Warszawie, również mogą wykonać swoją wymarzoną siłownię domową. Jeżeli jest możliwość wyodrębnienie jednego pomieszczenia to sytuacja jest idealna. W wypadku, gdy metraż lokalu nie daje takiej możliwości, wygodnym rozwiązaniem byłoby wygospodarowanie części pomieszczenia w taki sposób, aby inne meble i ozdoby nie były w bezpośrednim kontakcie ze sprzętem treningowym i nie przeszkadzały w wykonywaniu ćwiczeń. Metraż uzależniony jest od liczby sprzętu oraz obszerności wykonywanych ćwiczeń. Gdy pomieszczenie zostało wybrane, istotne jest zwrócenie uwagi jeszcze na kilka zagadnień:

  • Podłoga

Bardzo ważne jest odpowiednie podłoże w wymarzonej siłowni domowej. Powinno być ono wytrzymałe i odporne na uderzenia, gdyż często może dojść do konieczności odkładania na nią ciężkiego sprzętu. Obligatoryjnie zwrócić należy na antypoślizgowość podłoża. Brak stabilności podczas wykonywania ćwiczeń jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do poważnej kontuzji. Optymalnym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie płyt gumowych, poliestrowych lub korkowych.

  • Ściany

Jeżeli osoba ćwicząca zamieszkuje jeszcze z innymi domownikami, ciekawym rozwiązaniem byłoby wytłumienie ścian przy pomocy wykładzin korkowych. Ponadto istotną sprawą byłoby też umieszczenie dużego lustra, dzięki któremu możliwa byłaby stała kontrola postawy i prawidłowości ćwiczeń.

gettyimages-1223855271

  • Cyrkulacja powietrza

Podczas intensywnego treningu, niezbędny jest tlen. Niedotlenie organizmu może doprowadzić do zmniejszenia wydolności organizmu oraz szybszego zmęczenia. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do omdlenia i utraty przytomności. Idealnym rozwiązanie byłoby zamontowanie nawiewników, które zapewniłyby stałe dostarczanie świeżego powietrza. Nie jest to jednak możliwe dla każdego amatora domowych siłowni. Otwarte okna nie są optymalnym rozwiązaniem, jednak należałoby zadbać, aby przed treningiem przewietrzyć dobrze pomieszczenie. Nie zaleca się jednak przeprowadzać ćwiczeń przy otwartym oknie, kiedy jest chłodno na dworze, gdyż takie postępowanie mogłoby doprowadzić do choroby.

Dobór sprzętu

Wybór sprzętu uzależniony jest od ilości miejsca, jakie mamy zagospodarowane na domową siłownię oraz budżetu, którym dysponujemy. Jednak nawet bez wybitnego uszczuplenia swojego portfela można skompletować optymalny asortyment treningowy.

  • Rowerek stacjonarny, bieżnia lub stepper

Wszystkie te pozycje w idealny sposób dają możliwość wykonania treningu aerobowego, który umożliwia poprawę kondycji i wysmuklenie sylwetki.

  • Hantle i kettleballs

Obowiązkowy wręcz wybór w domowej siłowni. Praca z hantlami i z wykorzystaniem kettleballs poprawia siłę mięśni ramion, pleców, klatki piersiowej czy pleców. Wykorzystuje się je również jako obciążenia przy treningu mięśni nóg.

  • Mata do ćwiczeń

Świetne rozwiązanie przy treningach ogólnorozwojowych, rozciągających oraz treningach rozwijających dolne partie mięśni oraz mięśnie brzucha.

  • Gumy oporowe

Fenomenalne alternatywa dla wielu ćwiczeń na urządzeniach i z luźnym obciążaniem. Przy pomocy power bandów można rozwinąć właściwie każdą partię ludzkiego ciała.

  • Ławka z regulacją konta nachylenia

Bardzo dobra propozycja do rozwoju mięśni klatki piersiowej, barków i ramion. Przy zmianie kąta nachylenia ławki, popracować można nad mięśniami brzucha.

Posiadanie własnej siłowni domowej niesie za sobą wiele zalet. Podjęcie decyzji o stworzeniu swojego wymarzonego miejsca treningowego oszczędza czas właściciela, jak również często wpływa na jego komfort.