Gadżety i akcesoria, które zwiększą Twoją wygodę na biwaku

Wyjazd na biwak, by obcować z pięknem dzikiej natury, mimo konieczności rozstania się na kilka dni z niektórymi zdobyczami cywilizacji nie musi oznaczać, że całkowicie zrezygnujesz z wygody. Producenci sprzętu outdoorowego w swojej ofercie posiadają liczne gadżety i akcesoria, które uczynią Twój wyjazd pod namiot łatwiejszym i przyjemniejszym. Sprawdź co warto zabrać ze sobą.
2022-07-01 00:00
Udostępnij
Gadżety i akcesoria, które zwiększą Twoją wygodę na biwaku

Akcesoria i udogodnienia do namiotu

 

Do podstawowych akcesoriów, które zawsze należy mieć ze sobą w czasie biwaku należą namiot lub tarp, śpiwór i karimata oraz kuchenka z kartuszem. Zestaw ten może być rozszerzany w zależności od możliwości i potrzeb. Osoby, które przyjeżdżają na miejsce z samochodem i przez cały pobyt biwakują w tej samej lokalizacji nie muszą za bardzo się ograniczać. Znacznie trudniej jest osobom, które wędrują z plecakiem - ich bagaż musi być ograniczony do minimum.

Z całą pewnością warto zabrać ze sobą akcesoria do namiotu, takie jak zapasowe linki, naciągi, zatrzaski, pałąki czy śledzie lub zestawy do naprawy. Warto rozważyć zastąpienie karimaty wygodnym materacem dmuchanym, dzięki któremu nocując w lesie możesz spać jak we własnym łóżku. Jeżeli możesz pozwolić sobie na zabranie większej ilości rzeczy, przydatne mogą być meble kempingowe, na przykład składane krzesła i taborety.

 

2_3

Gadżety elektroniczne na biwak

 

Z całą pewnością podczas wyjazdu na biwak przydatne będą: latarka czołowa i zapasowe baterie, telefon, ładowarka i powerbank. Niestety, powerbanki nie mają nieograniczonej pojemności, co w miejscach oddalonych od cywilizacji może być dużym problemem. Z tego powodu niektórzy producenci sprzętu oferują turystyczne panele słoneczne, które umożliwią chociaż lekkie podładowanie niewielkich gadżetów.

 

3

 

Jak wzbogacić menu na biwaku?

 

Gotowanie na biwaku jest pracochłonne i niewygodne, dlatego też, niestety, menu wielu osób w tych okolicznościach jest dość monotonne - zaczyna się i kończy na kiełbaskach z ogniska, zupkach chińskich i sucharkach. Możliwości jest znacznie więcej. Zależą one w dużej mierze od wybranej strategii. Niektórzy zabierają całe zestawy specjalnych naczyń turystycznych, by gotować na kuchence gazowej, inni wybierają niewielki palnik, jeszcze inni - kompaktowego grilla.

 

Z całą pewnością dobrym rozwiązaniem będzie wybór żywności liofilizowanej. To pełnowartościowe posiłki, z których usunięto wodę. Ta forma powoduje, że są bardzo lekkie i bez problemu możesz schować kilka opakowań do plecaka. Mają długie daty ważności i są łatwe w przygotowaniu: wystarczy zalać gorącą wodą i już możesz cieszyć się pysznym obiadem w środku lasu.

 

Nowoczesna i wygodna odzież outdoorowa

 

Nowoczesna odzież outdoorowa projektowana jest tak, by odpowiadać jednocześnie wielu sprzecznym wymaganiom: musi być lekka, ale ciepła, musi przepuszczać powietrze, a jednocześnie być wodoodporna. To zdecydowanie coś więcej niż tylko odzież przeciwdeszczowa.

4

Pakując się na wyjazd warto przygotować zestawy ubrań na różne warunki pogodowe. Przy niższych temperaturach pamiętaj o bieliźnie termoaktywnej i termicznej. Zawsze przydatne będą wygodne spodnie i bluzy z polaru. Do tego wybierz dobrej jakości kurtkę outdoorową, najlepiej od renomowanego producenta, która cechuje się optymalnymi parametrami. To bardzo ważne, by dawała pełną ochronę przed przemakaniem. Jeżeli wybierasz się w góry, pamiętaj o porządnych butach trekkingowych!