Jak wybrać kształt okularów przeciwsłonecznych?

Podczas wyboru okularów przeciwsłonecznych, ale i modeli korekcyjnych, powinniśmy kierować się przede wszystkim naszym gustem. Pomocny w doborze odpowiedniego modelu oprawek i szkieł, może być jednak również kształt naszej twarzy. Właściwie dopasowane okulary przeciwsłoneczne dodadzą nam uroku, podkreślą nasze naturalne piękno i odwrócą uwagę od niedoskonałości. Jak wybrać ich kształt? Podpowiadamy.
2022-12-09 00:00
Udostępnij
Jak wybrać kształt okularów przeciwsłonecznych?

Okulary przeciwsłoneczne do okrągłej twarzy

Niezależnie od tego, czy szukamy okularów przeciwsłonecznych, czy chcemy kupić okulary korekcyjne damskie, jeszcze przed wizytą w salonie optycznym powinniśmy określić swój kształt twarzy, ponieważ wtedy łatwiej nam będzie ustalić, jaki model oprawek jest dla nas najbardziej odpowiedni.

Osoby z zaokrągloną brodą, niskim czołem i pełnymi policzkami, czyli posiadaczki okrągłej twarzy, powinny sięgnąć po okulary optycznie ją wyszczuplające. Okrągłe rysy najlepiej zrównoważoną oprawki o mocniejszych krawędziach, na przykład w stylu cat eye. W takim przypadku możemy sięgnąć też po inne kanciaste modele, a więc kwadratowe czy prostokątne, oraz wszystkie te, które zwężają się do dołu. Osoby z okrągłą twarzą powinny unikać okrągłych okularów i lenonków.

Okulary przeciwsłoneczne do trójkątnej twarzy

Trójkątna twarz lub inaczej w kształcie serca jest najszersza u góry i zwęża się ku dołowi. W takim przypadku warto sięgnąć po modele, które nie będą optycznie uwydatniały mocno zarysowanych brwi i zrekompensują małą szczękę. Najlepiej więc sięgnąć w takiej sytuacji po okulary przeciwsłoneczne z wyraźnie zaznaczoną dolną częścią oprawki, dzięki której optycznie wyrównają twarz. Możemy wówczas sięgnąć po okulary o okrągłym lub owalnym kształcie, lub modele całkowicie pozbawione oprawek.

Okulary przeciwsłoneczne do owalnej twarzy

Twarz owalna uchodzi za idealną, ponieważ jest najbardziej proporcjonalna. Z tego powodu jej posiadaczki mogą sięgnąć po niemal każdy model okularów przeciwsłonecznych. W takim przypadku powinniśmy jednak unikać zbyt masywnych i szerokich fasonów, ponieważ mogą one zaburzyć naturalne proporcje twarzy.

Okulary przeciwsłoneczne do kwadratowej twarzy

Twarz kwadratowa charakteryzuje się mocno zaznaczoną żuchwą i wyraźnymi, kanciastym rysami. Jest ona spotykana nie tylko u mężczyzn, ale i u kobiet. W jej przypadku okulary przeciwsłoneczne powinny łagodzić rysy, a dodatkowo optycznie nieco skrócić twarz. Warto więc wówczas sięgnąć po modele typu cat eye czy tzw. wayfarery. W takim przypadku sprawdzą się również oprawki z ciemniejszą górą i jaśniejszym dołem.