Ćwiczenia ze sztangą to jeden z popularniejszych sposobów na to, by poprawić swoją formę i zgubić zbędne kilogramy. Ćwiczą z nią nie tylko mężczyźni - coraz częściej korzystają z nich również kobiety. Korzystanie ze sztangi nie musi wcale odbywać się w siłowni - zainteresowani takimi ćwiczeniami mogą z powodzeniem wykonywać tego typu ćwiczenia w domu. Należy jednak odpowiednio dopasować sztangę do sylwetki tak, by uniknąć różnego rodzaju kontuzji.
2021-08-31 00:00
Udostępnij
Jak wybrać sztangę do ćwiczeń?

Wybór odpowiedniej sztangi

Zakup sztangi do domowego użytku jest doskonałym pomysłem! Wcześniej warto jednak zorientować się w budowie tego typu sprzętu tak, by móc znaleźć ten najbardziej odpowiedni rodzaj. Sztanga składa się zatem z:

  • gryfu - to stalowy drążek, za który podnosi się cały sprzęt - powinien być zatem odpowiednio wygodny,
  • obciążników - te krążki zakłada się z obu stron gryfu. Muszą one mieć taki sam ciężar, o czym decyduje po prostu osoba ćwicząca,
  • zaciski - to elementy, dzięki którym założone na gryf obciążniki nie spadają z gryfu.

Obciążenie do sztangi

Zainteresowany ćwiczeniami ze sztangą ma do wyboru aż trzy różne rodzaju. Pierwsze z nich, to obciążenie do sztangi kompozytowe - są one przede wszystkim bardzo bezpieczne, dlatego najczęściej wybierają je początkujący. Kolejnym rodzajem są obciążenia żeliwne - zajmują one mało miejsca i są bardzo trwałe, zatem z powodzeniem korzysta się z nich przez długi czas. Ostatni rodzaj, to obciążenia do sztangi z tworzyw sztucznych. Te elementy idealnie nadadzą się do takich ćwiczeń, w których sztanga ma częsty kontakt z podłożem - na przykład w martwym ciągu czy podrzutach.

Obciążniki mają również różne kolory, które są odpowiednie do ich ciężaru. Znacznie ułatwia to rozeznanie się w asortymencie danego sklepu internetowego i wybór tych najbardziej odpowiednich elementów. Warto również przypomnieć, że istotna jest kolejność zakładania krążków - obciążenie do gryfów wkłada się od najcięższego do najlżejszego.

Rodzaje gryfów

Wybór gryfu również jest bardzo istotny - poszczególne rodzaje różnią się od siebie wagą, kształtem, a nawet długością! Najczęściej spotykane gryfy dla mężczyzn mają 2,2 metra długości i ważą równe dwadzieścia kilogramów. Nieco krótsze są te przeznaczone dla kobiet - wynoszą bowiem 2,1 metra i ważą jedynie piętnaście kilogramów.

Istnieje również podział gryfów z uwagi na rodzaj wykonywanych ćwiczeń. Gryf prosty idealny będzie do podnoszenia ciężarów na klatkę piersiową bądź barki - to najczęściej spotykany rodzaj, który występuje w praktycznie każdej siłowni. Gryf łamany z kolei pozwala na skuteczne wyćwiczenie bicepsów i tricepsów. Warto wspomnieć również o hantlach, które niektórzy nazywają po prostu gryfem krótkim. Takie elementy można również znaleźć w wielu klubach fitness.

Jaką sztangę kupić?

Wybór sztangi powinien być dopasowany do stopnia zaawansowania, a także rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Zakupów wart dokonywać w specjalistycznych sklepach sportowych, które proponują klientom jedynie wysokiej jakości sprzęt, a także przystępne ceny. Zatrudnieni tam pracownicy na pewno doradzą każdemu klientowi najlepszy wybór!