fit.pl mobile logo

Jak wybrać sztangę do ćwiczeń?

Ćwiczenia ze sztangą to jeden z popularniejszych sposobów na to, by poprawić swoją formę i zgubić zbędne kilogramy. Ćwiczą z nią nie tylko mężczyźni - coraz częściej korzystają z nich również kobiety. Korzystanie ze sztangi nie musi wcale odbywać się w siłowni - zainteresowani takimi ćwiczeniami mogą z powodzeniem wykonywać tego typu ćwiczenia w domu. Należy jednak odpowiednio dopasować sztangę do sylwetki tak, by uniknąć różnego rodzaju kontuzji.

Wybór odpowiedniej sztangi

Zakup sztangi do domowego użytku jest doskonałym pomysłem! Wcześniej warto jednak zorientować się w budowie tego typu sprzętu tak, by móc znaleźć ten najbardziej odpowiedni rodzaj. Sztanga składa się zatem z:

  • gryfu - to stalowy drążek, za który podnosi się cały sprzęt - powinien być zatem odpowiednio wygodny,
  • obciążników - te krążki zakłada się z obu stron gryfu. Muszą one mieć taki sam ciężar, o czym decyduje po prostu osoba ćwicząca,
  • zaciski - to elementy, dzięki którym założone na gryf obciążniki nie spadają z gryfu.

Obciążenie do sztangi

Zainteresowany ćwiczeniami ze sztangą ma do wyboru aż trzy różne rodzaju. Pierwsze z nich, to obciążenie do sztangi kompozytowe - są one przede wszystkim bardzo bezpieczne, dlatego najczęściej wybierają je początkujący. Kolejnym rodzajem są obciążenia żeliwne - zajmują one mało miejsca i są bardzo trwałe, zatem z powodzeniem korzysta się z nich przez długi czas. Ostatni rodzaj, to obciążenia do sztangi z tworzyw sztucznych. Te elementy idealnie nadadzą się do takich ćwiczeń, w których sztanga ma częsty kontakt z podłożem - na przykład w martwym ciągu czy podrzutach.

Obciążniki mają również różne kolory, które są odpowiednie do ich ciężaru. Znacznie ułatwia to rozeznanie się w asortymencie danego sklepu internetowego i wybór tych najbardziej odpowiednich elementów. Warto również przypomnieć, że istotna jest kolejność zakładania krążków - obciążenie do gryfów wkłada się od najcięższego do najlżejszego.

Rodzaje gryfów

Wybór gryfu również jest bardzo istotny - poszczególne rodzaje różnią się od siebie wagą, kształtem, a nawet długością! Najczęściej spotykane gryfy dla mężczyzn mają 2,2 metra długości i ważą równe dwadzieścia kilogramów. Nieco krótsze są te przeznaczone dla kobiet - wynoszą bowiem 2,1 metra i ważą jedynie piętnaście kilogramów.

Istnieje również podział gryfów z uwagi na rodzaj wykonywanych ćwiczeń. Gryf prosty idealny będzie do podnoszenia ciężarów na klatkę piersiową bądź barki - to najczęściej spotykany rodzaj, który występuje w praktycznie każdej siłowni. Gryf łamany z kolei pozwala na skuteczne wyćwiczenie bicepsów i tricepsów. Warto wspomnieć również o hantlach, które niektórzy nazywają po prostu gryfem krótkim. Takie elementy można również znaleźć w wielu klubach fitness.

Jaką sztangę kupić?

Wybór sztangi powinien być dopasowany do stopnia zaawansowania, a także rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Zakupów wart dokonywać w specjalistycznych sklepach sportowych, które proponują klientom jedynie wysokiej jakości sprzęt, a także przystępne ceny. Zatrudnieni tam pracownicy na pewno doradzą każdemu klientowi najlepszy wybór!

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl