fit.pl mobile logo

Jak zadbać o bezpieczeństwo przy windsurfingu i kitesurfingu?

Uprawiając każdy sport jesteśmy narażeni na różnego rodzaju kontuzje. Spędzając aktywnie czas nie sposób przewidzieć wszystkich sytuacji, które mogą doprowadzić do urazów ciała. Możemy jednak zastosować należyte środki ostrożności lub przewidzieć pewne konsekwencje zaistniałych wydarzeń. Windsurfing i kitesurfing są niewątpliwie atrakcyjnymi formami spędzania czasu, ale także i one niosą ryzyko powstania obrażeń. Co zatem należy zrobić, aby jak najbardziej je zminimalizować i zwyczajnie zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Profesjonalny kurs wind lub kitesurfingu da nam potrzebną wiedzę.

Windsurfing i kitesurfing są dziedzinami sportu, które przyciągają wielu amatorów próbujących samodzielnie opanować ich naukę. Ukończenie profesjonalnego kursu jednak pozwoli nam na bezpieczniejszą aktywność, przybliżając nam niezbędną wiedzę w tym temacie. Szkolenie zwróci uwagę na budowę i właściwe użytkowanie sprzętu, na podstawowe zasady bezpieczeństwa, na odpowiednią technikę oraz pozwoli na doświadczenie całego niepowtarzalnego klimatu tych wodnych sportów. Tak jak na drodze obowiązują przepisy drogowe, tak samo tutaj musimy się kierować określonym regulaminem, który pozwala na zachowanie jak największego porządku. Należy poznać te zasady i stosować się do nich, aby nie być zagrożeniem dla innych ludzi uprawiających prawidłowo ten sport. Zajęcia mają formę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną obejmującą ćwiczenia w wodzie pod okiem doświadczonych instruktorów. Po skończonym kursie będziemy dysponowali nie tylko podstawową wiedzą, ale także będziemy posiadali umiejętność zachowania się podczas rozmaitych (często nieprzewidywalnych) wydarzeń i sytuacji.

Warunki pogodowe pełnią kluczową rolę w naszym bezpieczeństwie

Zanim zdecydujemy się na spędzenie czasu z windsurfingiem bądź kitesurfingiem powinniśmy przede wszystkim sprawdzić aktualnie panujące warunki pogodowe. Siła wiatru, temperatura powietrza oraz wody, a także ryzyko powstania innych zjawisk meteorologicznych (np. intensywne opady deszczu, burza) są istotnymi aspektami warunkującymi nasze bezpieczeństwo. Nie należy bagatelizować sił natury, które ciężko by było opanować będąc na wodzie. Ważne jest również obserwowanie na bieżąco zmieniającej się pogody, aby móc odpowiednio szybko na nią zareagować. W sytuacji, gdy jest gorąco  i mocno świeci słońce, występuje zagrożenie udarem lub przegrzaniem organizmu.

W związku z tym potrzebna jest ochrona przed słońcem, zwłaszcza jeśli zamierzamy spędzić dłuższy czas nad wodą. Warto zatem zadbać o nakrycie głowy oraz należy pamiętać o kremie z filtrem, który ochroni odsłonięte części ciała przed ewentualnymi poparzeniami skóry. Niebezpieczne są także okoliczności, w których może dojść do wychłodzenia organizmu poprzez np. upadek do zimnej wody i spędzenia w niej dłuższej chwili. Podczas tego typu wydarzeń szczególnie przydatna jest pianka, dlatego też nie należy o niej zapominać w chłodniejsze dni.

Sprawny sprzęt do kite lub windsurfingu to podstawa

Przed każdym wypłynięciem należy pamiętać o przejrzeniu całego sprzętu. Warto zwrócić uwagę na to czy nasze wyposażenie posiada wszystkie elementy oraz czy są one sprawne. Dobrze działający sprzęt to nasze bezpieczeństwo. Każda poluzowana śruba na desce, splątane linki do latawca, niepotrzebne wiszące fragmenty materiału czy wszelkiego rodzaju przetarcia mogą przyczynić się do powstawania niebezpiecznych sytuacji na wodzie a co za tym idzie do urazów ciała. Po przejrzeniu całego naszego asortymentu, jeśli nie jesteśmy pewni co do jego sprawności, możemy zawsze skorzystać z pomocy doświadczonego instruktora. Należy także zwrócić uwagę na to, jak pozostawiamy sprzęt w trakcie odpoczynku bądź po zakończonej aktywności.

windsurfing-agiel-do-windsurfingu

Źródło: Sklep Windsurfingowy i Kitesurfingowy SurfShop.pl

Organizm potrzebuje odpoczynku

Coraz więcej osób wybiera windsurfing i kitesurfing na spędzenie swojego wolnego czasu. Kontakt z wodą i świeżym powietrzem sprawia, że jest to wspaniała forma relaksu. Podczas pływania, zaabsorbowani tą czynnością, często zapominamy, że nasze ciało przez cały czas poddawane jest wysiłkowi, tracąc przy tym wiele energii. W takim stanie bardzo łatwo o nasze rozkojarzenie, a tym samym o zwiększenie ryzyka popełnienia błędu. Ważne jest zatem, aby pamiętać o robieniu przerw, które pozwolą na odpoczynek i nabranie sił potrzebnych do dalszej aktywności. Organizm można wspomóc także różnymi przekąskami np. kawałkiem czekolady czy batonem lub uzupełnić płyny napojem izotonicznym zawierającym niezbędne dla nas minerały. Pozwoli to na złagodzenie uczucia zmęczenia i dostarczy mięśniom energię do bezpiecznego kontynuowania tego przyjemnego wysiłku. 
 
Nie masz jeszcze sprzętu na windsurfing lub kitesurfing? Odwiedź nasz sklep online: surfshop.pl, a także jeden z punktów stacjonarnych:

1) Gdynia, ul. Chwaszczyńska 68

2) Chałupy, ul. Kasperska 4 oraz ul. Kasperska 4a (Polaris)
3)  Warszawa, ul. Wrocławska 25 oraz ul. Ostrobramska 38 b
 
Źródło: Sklep Windsurfingowy i Kitesurfingowy SurfShop.pl

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl