Krótki, ale intensywny wysiłek pomaga w cukrzycy

O zbawiennym wpływie aktywności fizycznej na zdrowie napisano już wiele. Amerykańscy naukowcy opublikowali ostatnio badania, pokazujące, że krótki i intensywny wysiłek pomaga w walce z cukrzycą typu II
fit.pl
2011-12-16 00:00
Udostępnij
Krótki, ale intensywny wysiłek pomaga w cukrzycy
Naukowcy z McMaster University u pacjentów z cukrzycą typu II badali poziom cukru we krwi, oceniając jednocześnie poziom aktywności. Dodatkowo wykonywano pacjentom biopsję mięśnia z uda (przed i po zakończeniu badań). Badani w ciągu dwóch tygodni zostali poddani sześciu sesjom treningowym. Podczas każdej z nich musieli pedałować na rowerze stacjonarnym po 10 razy przez minutę, osiągając 90 proc. swojego maksymalnego tętna. Wysiłek, przerywany minutowymi okresami odpoczynku, rozpoczynał się rozgrzewką, a na końcu był dodatkowy czas na odpoczynek. Każda sesja trwała 25 minut, z czego wysiłek - 10 minut.

Wyniki badań pokazały, że 30 minut intensywnego wysiłku wystarczyło, aby obniżyć poziom cukru we krwi, ograniczając występowanie nagłych podwyższeń poziomu cukru.

Ćwiczący nie stracili, co prawda, na wadze, za to stali się bardziej wydolni fizycznie. Wynika z tego, że krótszy, ale intensywniejszy wysiłek może pod niektórymi względami zastąpić wysiłek dłuższy, o umiarkowanej intensywności.

Brak czasu jest częstą przyczyną, dla której wielu pacjentów zniechęca się do poprawiających stan zdrowia ćwiczeń.

www.fit.pl