Muzyka i ćwiczenia idą ze sobą w parze

Ćwiczenia fizyczne są niewątpliwie korzystne dla naszego zdrowia. Często jednak trudno jest znaleźć motywację do regularnych treningów. Muzyka może być tutaj cudownym sojusznikiem. Dlaczego warto ćwiczyć przy muzyce?
2023-10-20 00:00
Udostępnij
Muzyka i ćwiczenia idą ze sobą w parze

Motywacja

Muzyka może być tym pierwszym krokiem, który skłoni nas do wstania z kanapy i rozpoczęcia treningu. Wyobraź sobie, jak twój ulubiony energetyczny kawałek sprawia, że chcesz tańczyć. To samo uczucie można przekształcić w chęć do ćwiczeń. Dźwięki ulubionych piosenek mogą sprawić, że będziemy bardziej zaangażowani w trening i chętniej do niego wrócimy. Słuchanie muzyki podczas ćwiczeń odciąga uwagę od dyskomfortu związanego z wysiłkiem, co pozwala na wykonywanie ćwiczeń dłużej i bardziej efektywnie. W dyscyplinach takich jak bieganie czy jazda na rowerze, stały rytm muzyki może pomóc w utrzymaniu stałego tempa.

Poprawa nastroju

Muzyka, podobnie jak ćwiczenia, może stymulować wydzielanie endorfin - hormonów szczęścia, co potęguje uczucie satysfakcji i radości z treningu. Zarówno muzyka, jak i ćwiczenia fizyczne są znanymi środkami redukującymi poziom stresu i lęku.

Zwiększenie wydajności

Badania pokazują, że ćwiczący przy muzyce często wykonują ćwiczenia z większą intensywnością w porównaniu z tymi, którzy trenują w ciszy. Dźwięki ulubionych melodii mogą motywować do dłuższego utrzymywania określonej aktywności, poprawiając tym samym wytrzymałość fizyczną. Muzyka może pomóc w nauce koordynacji i rytmu, co jest kluczowe w pewnych dyscyplinach sportowych i rodzajach ćwiczeń, takich jak taniec czy zajęcia Zumba.

Relaks i regeneracja

Po intensywnym treningu, spokojna, relaksująca muzyka może pomóc w rozluźnieniu mięśni i przyspieszeniu regeneracji. Muzyka pomaga skoncentrować się na teraźniejszości, co w połączeniu z aktywnością fizyczną pozwala zapomnieć o codziennych troskach i stresach. To rodzaj medytacji w ruchu. Słuchanie muzyki podczas ćwiczeń może pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni, zwłaszcza gdy skupiamy się na melodiach i rytmach, które odzwierciedlają ruchy naszego ciała.

Mając na uwadze powyższe korzyści, warto zastanowić się, jakie kawałki dodać do swojej playlisty treningowej.

 

10 energetyzujących kawałków do ćwiczeń:

  1. Kanye West – "Stronger"
  2. David Guetta ft. Sia – "Titanium"
  3. Survivor – "Eye of the Tiger"
  4. Mark Ronson ft. Bruno Mars – "Uptown Funk"
  5. Beyoncé – "Run the World (Girls)"
  6. Calvin Harris – "Feel So Close"
  7. Eminem – "Lose Yourself"
  8. Dua Lipa – "Physical"
  9. Justin Timberlake – "Can`t Stop the Feeling!"
  10. Lady Gaga – "Bad Romance"

Oczywiście, wybór muzyki do ćwiczeń jest bardzo indywidualny i zależy od osobistych preferencji. Ważne jest, by dobrać takie kawałki, które naprawdę dodają energii i pomogą Ci w pełni skupić się na treningu. Warto regularnie aktualizować swoją playlistę, by nie wpadać w rutynę i czerpać radość z każdego treningu przy dźwiękach ulubionych melodii.